Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Руски валс

Симфоничният оркестър на Българското национално радио Ви кани да споделите красотата на любими руски валсове в концерта на 7 декември от 19:30 часа в зала „България“. Под диригентството на Марк Кадин ще прозвучат: Валс-фантазия от Глинка, Валсове из балетите - „Лебедово езеро“, „Лешникотрошачката“ и „Спящата красавица“ от  Чайковски, Концертен валс № 1 от ГлазуновПушкински валс №2 от Прокофиев,  Валс из музиката към филма „Първият ешелон“ от Шостакович,  Валс из Музикални илюстрации към повестта на Пушкин „Виелица“ от Свиридов, Валс из балета „Анюта“ от Гаврилин, Концертен валс от Дунаевски и Валс из музиката към драмата на Лермонтов „Маскарад“ от Хачатурян.  

В Русия, валсът първоначално е смятан за неморален. В ръководство по танц от 1825 г. се казва: „Този танц, в който, както е добре известно, лицата от двата пола се въртят и се приближават, изисква правилна грижа..., да не танцуват толкова близо един до друг, че да обидят благоприличието.” Но руската аристокрация в средата на XIX век, не по-малко от Хабсбургската във Виена, е обичала разкоша, кринолините, баловете, приемите... И не случайно, 10 поредни години (от 1856 до 1865) в Санкт Петербург е идвал „Кралят на валса“ - Йохан Щраус-син, за да представя шедьоврите си пред „бомонда“ в залите на императорския дворец и в увеселителните павилиони по гарите на първата руска пътническа железопътна линия от столицата до Павловск. Валсът скоро става любим жанр на руските композитори от същата епоха и достига своя връх с блестящи образци в творчеството на Пьотр Илич Чайковски - от инструменталните му пиеси до симфониите, оперите и балетите.

Билети в Рекламно-информационния център на БНР (бул. „Драган Цанков“ №4), на касата на „Кантус Фирмус“ в зала „България“ и онлайн на ticketsbg.com




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Маестро Георги Димитров с внушителна програма на 26 април

В навечерието на най-светлия християнски празник Великден Симфоничният оркестър и Смесеният хор на БНР ще представят специална програма. На 26 април от 19 часа в зала „България“ под диригентството на маестро Георги Димитров те ще изпълнят „Стабат Матер“ от Франц Шуберт  за първи път в този състав. Един от най-великите композитори на западната..

публикувано на 09.04.24 в 17:33

Ритъмът на Балканите - 9

На 25 април от 19.00 ч. в Първо студио на БНР   Оркестърът за народна музика с диригент Димитър Христов ще представи деветото издание на "Ритъмът на Балканите" , в който публиката ще има възможността да чуе впечатляващи изпълнения на традиционна балканска музика от невероятните Неда Николич от Сърбия (фрула), Байса Арифовска от  Северна Македония..

публикувано на 25.03.24 в 16:19

От Хендел до Владигеров

На 23 април от 19 часа в Първо студио на БНР класиката среща джаза в концерта на Биг бенда на БНР с гост-диригент Любомир Денев . Любомир Денев е композитор, диригент и джаз-пианист, дългогодишен творчески сътрудник на СО и Биг бенда на БНР. Като композитор и диригент е работил с най-добрите Симфонични оркестри в България...

публикувано на 25.03.24 в 15:37

Симфоничният оркестър на БНР представя "Поглед към Вселената"

„Поглед към Вселената“ ще представят Симфоничният оркестър на БНР на 5 април от 19 часа в зала „България“ . Концертът ще започне с „Очите на нощта” от Константин Илиев , един от най-значимите ни съвременни композитори, творили в сферата на така наречения „български музикален авангард“. Последното си симфонично произведение композиторът..

публикувано на 18.03.24 в 18:04

Концертът на Симфоничния оркестър на БНР на 15 март се отменя

Концертът „Изкуството на живо“ на Симфоничния оркестър на БНР с гост-диригент и солист Патрик Галоа, солист Явор Желев и с участието на визуалния артист Тийна Осара се отменя във връзка с кончината на Негово Светейшество Българският патриарх и Софийски митрополит Неофит. Концертът трябваше да се състои в деня на национален траур на 15 март. Билетите..

публикувано на 14.03.24 в 17:28