Професор Антон Първанов: „Етноинженерингът, разгръщащ се активно и днес, започва в средата на 30-те години на 20 век“

Думите на проф. Първанов, прозвучали в предаването на Радио Благоевград за история и национална култура „Изгрей зора“ бяха част от внимателното анализиране на процесите довели до прекрояването на картата на Балканите след Втората световна война. „В средата на 30-те години на 20 век, Съветския съюз за първи път се появява на геополитическата карта. Тогава той е допуснат, признат като участник и партньор от Великобритания и Франция в онези усилия, които трябва да противодействат на експанзията на нацизма. За своите цели и политика обаче, чрез Коминтерна, Съветският съюз започва да търси съюзници на Балканите, разпознавайки ги и в малцинствените групи, в които има съпротива срещу управляващите режими на Балканите, а понякога те биват и създавани с помощта на местни интелектуални елити. Така се появяват и  проектите за „Тракийска нация“, „Добруджанска нация“, „Македонска нация“ и други. Част от тези проекти залягат както в идеята за създаването на Социалистическа федеративна република Югославия, от там и в спешното създаване на „македонска нация“, така и в нейното продължение – замисленото присъединяване на България към една мегафедерация.“ – посочи проф. Антон Първанов, като допълни: „Виждаме, че подобни стратегии, с подобни резултати и серийно производство на „нации“, понякога чрез съвсем изкуственото и целенасочено засилване на понякога трудноразличими народностни различия, продължават да са практика  и днес по целия свят. И винаги зад тях може да бъде различен нечий интерес, често различен от интереса на хората, за чието избавление се претендира“.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Общо 30 военни паметника в Област Благоевград бяха вписани в регистрите за първи път

Това е реултатът от двуседмичната експедиция, имаща за цел да издири и впише в регистрите военни паметници и паметни знаци, които досега са оставали неописани, за първите резултати от която ви съобщихме в миналото издание на предаването на Радио Благоевград за история и национална култура „Изгрей зора“.  Инициативата на Регионалния исторически..

публикувано на 09.12.18 в 11:43

Мая Методиева за Иван Методиев: Той беше с буен нрав, но когато пишеше, ставаше благ

Тези думи на съпругата на изключителния български поет, изпратила го в последния му път, прозвучаха в предаването на Радио Благоевград за събитията в литературата и литературата като събитие „Страници“. При една от малкото предоставяни ѝ възможности да разкаже за Иван Методиев, тя допълни: „Една нощ баща му сънува, че е облечен с мундир, на който..

публикувано на 09.12.18 в 10:53

Георги Господинов: „Винаги личи, когато една книга е „съчинена“

Тези думи на писателя прозвучаха в поредното издание на предаването на Радио Благоевград за събитията в литературата и литературата като събитие „Страници“. „Ще кажа нещо, което не бих казал преди 25 години: и тогава, и сега настоявах, че писането е работа с думи и изисква умение за игра с тях и упорита работа, то не е споделяне – може много да си..

публикувано на 02.12.18 в 10:56

Кирил Алексиев: Открихме 9 нерегистрирани досега войнишки паметника

По инициатива на Регионалния исторически музей започна научна експедиция, подкрепена от областната и общинска администрации в Благоевград, както и от Министерство на отбраната, чиято цел е да издири, идентифицира и регистрира войнишки паметници - паметници, посветени на воини, загинали във войните за национално обединение - в региона, които до този момент..

публикувано на 25.11.18 в 18:25
Димитър Талев

Димитър Талев: "Пожарите от Илинден останаха като жива рана в сърцето ми"

В днешното издание на предаването на Радио Благоевград за история и национална култура "Изгрей зора" слушателите имаха възможност да си припомнят разказа на Димитър Талев, съхранен в Златния фонд на БНР, за спомена от детството на писателя, за заревото над горящите, населени предимно с българи, градове при потушаването на Илинденската фаза от..

публикувано на 02.09.18 в 11:16

Италианско-българската изложба „Идентичност между символика и цветове” в Благоевград

Италианско-българската изложба „Идентичност между символика и цветове“ може да бъде видяна в Градската художествена галерия в Благоевград до 18 септември Изложбата се появява в годината на Председателството на България на ЕС, като резултат от идеята на Италианския културен институт да се потърси отговор на въпроса „Защо живеем в Европа?..

публикувано на 02.09.18 в 10:58

Легендата Марко Мендоса от Whitesnake – хедлайнер на The Brava Balkan Fest

The Brava Balkan Fest отново ще събере стотици почитатели на добрата музика в село Дъбрава. Тази година датите са 21 и 22 септември . Хедлайнер е легендата Марко Мендоса , който идва за поредно издание на рок феста.  Освен бившия китарист на Whitesnake  участие в поредното издание на фестивала ще вземат български групи и Hadzi Prodane Duse..

публикувано на 31.07.18 в 14:17