Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кристалина Георгиева: България остава от малкото с повече пари в следващия период

Снимка: БГНЕС

Парите, предвидени за България за следващия седемгодишен европейски бюджет, няма да бъдат намалени, дори ако общата сума бъде орязана със сто милиарда евро. Това заяви пред "Хоризонт" и предаването "Събота 150" българският еврокомисар за международно сътрудничество, хуманитарна помощ и реакция при кризи Кристалина Георгиева:

Нашата фискална дисциплина, тук, в България, от нашите хора се усеща болезнено, защото тя е за сметка на нашето затягане на коланите, но отвън, в Европа, много се цени и то ни помага в това да сме една от много малкото печеливши, даже при сегашния сценарий за бюджета страни. При сегашната концепция за бюджета, съкращението му, спрямо предложението на Комисията, до 100 милиарда евро, все още остава България като една от много малкото, които ще имат повече пари в следващия период. Засега всички се надяваме, че съкращението няма да бъде сто милиарда, че ще бъде по малко.

Комисар Георгиева смята, че не е реалистично България да очаква 10-15 процента увеличение на парите за икономическо сближаване:

Към днешна дата 10-15% не е реалистично, но 5-7-8% е много реалистично.

Надявам се, че ще се успокоят духовете, след като Общото събрание на ООН обяви, че Палестинската автономия вече е държава-наблюдател в ООН, без да е член на организацията, каза Георгиева. Гласуването е факт и трябва да живеем в тази нова реалност, подчерта тя.

Георгиева подчерта, че в Палестина и ивицата Газа не бива решенията за отпускане на хуманитарна помощ да се влияят от политическата ситуация

Както винаги, когато опира до хуманитарна помощ, ще се отдели политическата позиция от това да не страдат хора, които, не по тяхна вина, са се оказали жертви на един конфликт. Ние правим много за това в окупираните територии нашата помощ да е насочена към най-големите, най-болезнените проблеми – защитата на хората.

Георгиева подчерта важността на това хуманитарната помощ да стига първо до най-засегнатите и чувствителни семейства. Тоест, да знаем къде са най-болезнените проблеми. Георгиева даде за пример Ивицата Газа, където се налага да се дава и хранителна помощ за пострадалите след последния конфликт с Израел. Според нея няма причина там хората да не могат да се изхранват. Eврокомисарят изрази надежда, че новите решения, взети след последния конфликт за Ивицата Газа, ще помогнат на хората там сами да се грижат сами за себе си. Според българския еврокомисар орязването на бюджета на ЕС не би се отразило на хуманитарната помощ, защото всички министри, с които е говорила, са доволни от работата й. Тя заяви, че е поискала минимално увеличение на бюджета за хуманитарна помощ, но по-голям резерв:

Около 1 млрд. Евро отиват за хуманитарна помощ. Това е 0.62% от бюджета на Комисията. С тези пари ние помагаме на 150 млн. Души в най-тежкия момент в живота им.  За тях това е най-важното нещо, което Европа прави и оставя убеждението, че Европа действително е сила на доброто. 

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени