Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

платена публикация
Пием ли чиста вода? Как да филтрираме водата в домашни условия

Още от началото на света водата се върти в безкраен кръговрат. Понеже е добър разтворител, тя неизменно понася след себе си всякакви химически вещества и минерали наред с микроорганизми, твърди частици и още редица други примеси, с които влиза в досег по пътя си. Затова и съставът на водата навсякъде е различен.

Огромният проблем настъпва обаче, щом във водоизточниците попадат остатъци от човешката дейност и наред с останалите замърсители в остарялата водопреносна мрежа, излагат на риск потребителите. Статистиката е тревожна – непрекъснато здравните институции и неправителствени организации сигнализират за проблеми с качеството на питейната вода в един или друг район.

Това налага пречистването ѝ в домашни условия.

Значението на пречистената вода

Въпреки постоянния мониторинг за нивата на примесите в пречиствателните станции, прехлорирането, ръждата от тръбите и други нежелани вещества влияят отрицателно на характеристиките на водата, достигаща до домовете ни.

Невидимите токсини като нитрати, пестициди и тежки метали стават причина не само за диария, кожни обриви и стомашни болки, но и за по-сериозни проблеми като рак или нарушени репродуктивни функции. Особено опасна може да бъде за бременни жени, за неукрепналия организъм на малки деца и за хората с хронични заболявания.

За да се предотврати риска от поява на краткосрочни или дългосрочни здравословни проблеми, причинени от лоша за пиене вода, единственият начин е тя да се третира в домашни условия.

Ако сте загрижени за качеството на водата, която пиете вие и семейството ви, трябва да помислите за подходящ метод за пречистване. Проучвайки информацията за предлаганите на пазара възможности, ще успеете да изберете най-приемливия за вас според степента на замърсеност и конкретните ви нужди. А съществуват и алтернативни методи от типа „направи си сам”, в случай че за вас не са опция традиционните системи.

Популярни начини за филтриране на водата у дома

Разбирането, че не просто трябва да се пие достатъчно вода, но и тя да бъде напълно безопасна, е причина хората от години да използват различни начини за филтрация. Всеки от методите е с различна степен на ефективност и кой ще изберете, ще зависи от това какво качество на водата искате да постигнете, с какъв бюджет разполагате, колко усилия желаете да вложите и от какво количество се нуждае домакинството ви.

Пречистване чрез преваряване

Най-елементарният начин да пречистите вода за пиене е чрез кипене. То трябва да продължи около 1 мин. или 3 мин., ако надморската височина, на която живеете, е над 2000 м. Високата температура убива вирусите и бактериите и така се предотвратяват инфекциозните заболявания, но не се отстраняват химикали и тежки метали.

Филтриране чрез UV светлина

Ако искате да отстраните от водата всички вредни микроби, може да я дезинфекцирате с UV лампа. Лъчите ултравиолетова светлина с 240-280 nm дължина на вълната разрушават ДНК и РНК на бактериите, вирусите и други патогени и те не могат да се възпроизвеждат.

Чиста вода чрез дестилация

Дестилираната вода се получава чрез загряване на течността и кондензирането на получената при процеса пара. В уреда за дестилация капчиците вода се събират в отделен съд. В резултат на дестилацията ще разполагате с абсолютно чиста вода, но лишена и от полезните минерали. Освен това процесът е доста трудоемък.

Обратна осмоза

Технологията за филтриране с обратна осмоза се смята за най-ефективен. Водата преминава под налягане през мембрана с микроскопични пори, които задържат всички замърсители като пестициди, нитрати, хлор, бактерии, вируси и др. Отстраняват се почти 100% от примесите.

Повечето пречистватели с обратна осмоза са снабдени и с минерализатор, тъй като при процеса се премахват и необходимите за организма минерали.

Системи за многостепенна филтрация

В търговската мрежа се продават системи за филтрация от различен вид. Те комбинират няколко филтъра, като някои модели са и с включена осмотична мембрана.

От ново поколение са диспенсърите с филтри, представляващи самостоятелни машини за вода с компактен дизайн и с възможност за пречистване на 1.4 л вода за минута.

При по-търпеливо проучване ще откриете още начини да филтрирате водата си у дома например с кани с филтри, дезинфекция с таблетки и др. Ако имате възможност, използвайте някоя от съвременните системи за филтрация, които ще ви гарантират идеално чиста и здравословна вода без никакви усилия и излишни разходи.

Чистата вода и вендинг машините

Повечето вендинг автомати предлагат  бутилирана или филтрирана вода. Важно е да знаем, че преди да направим покупката, е добре да проучим водата и начина ѝ на пречистване.

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна