Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Екстремните спортове 17 - 24 март 2024

3
Нови 1750 м в Колкина дупка
Снимка: ПК "Под РъБъ"

Най-дълбоката и най-дълга пещера в България - Колкина дупка, вече е проучена до -561 м дълбочина и до 23297 м дължина. Само за седмица, по време на последната експедиция на клуб "Под РъБъ", която приключи успешно миналата събота, са добавени 1750 м, с проучени нови части зад блокажа, нови реки и екипиран нов (четвърти) стационарен лагер, съобщават от пещерния клуб. Новината дойде в момент, в който се навършиха 95 години от началото на пещерното дело в България. На 18 март 1929 г. е учредено първото пещерно дружество в страната. Оттогава спелеологията у нас започва да се развива във всичките си направления - археологически и геодезически проучвания, описване и картографиране на пещери. През 1965 г. България става съосновател на Международния съюз по спелеология - най-голямата подобна организация в света. През 1973 г. в страната ни за първи път се провеждат курсове по пещерно спасяване, а малко след това е основан и аварийно-спасителен отряд.

Един от най-възрастните живи български алпинисти - Сандю Бешев, отбеляза своята 90-годишнина. На тази възраст той продължава да ходи в планината и да пише статии за сп. 360 - там и в своите книги публикува архива си, свързан с историята на българския алпинизъм. Пред 360 Бешев посочва, че е изкачил над 500 върха на три континента - Европа, Азия и Южна Америка, освен това, е осъществил множество изкачвания на почти всички категоризирани алпийски маршрути в България. Има 15 премиерни изкачвания на върхове в Монголия, Перу, Кавказ и Памир. За венец на изкачванията си по българските върхове счита две първи зимни изкачвания - на Класическия маршрут на Северната стена на Мальовица и на Славянския тур на Злия зъб. През 1964 г. участва в траверса на Безенгийската стена в Кавказ, а през 1967 г. е в състава на експедицията, осъществила първото българско изкачване на седемхилядник - пик Ленин (7134 м). Роден е на 18 март 1934 г. в с. Баховица, Ловешко.  Доцент от Аграрния университет в Пловдив.

Сандю Бешев - в средата на първия ред
Снимка от Базовия лагер на пик Ленин: първи ред (от ляво надясно) - Ангел Петров, Сандю Бешев, Аврам Аврамов, втори ред - Георги Атанасов, Енчо Петков, Евгени Христов. Снимката е предоставена на БНР от Иглика Аврамова.

В края на миналата седмица в столицата се проведе състезание по спортно катерене за деца, юноши и девойки в дисциплината "боулдър" за "Купа НСА". Участваха 170 деца на възраст от 6 до 19 години. Най-много медали спечелиха състезателите на КСКЕС "Алтиус", София - 10 златни, 4 сребърни и 5 бронзови, на второ място се класира отборът на КА "НСА", София, а на трето - катерачите от КССК "Варнаклайминг", Варна.

По света
Нов маршрут в Патагония беше направен от австралиеца Себастиан Пелети (Sebastian Pelletti) и чилиеца Ернан Родригес (Hernan Rodriguez). Линията "Arma de doble filo" (800 м, 6b+, А1) е на Източната стена на La Espada, групата Торес дел Пайне и е премината на 24 и 25 февруари.
По същото време, само че в района на Монблан се появи нов маршрут, дело на Mathieu Maynadier и братята Louna и Tristan Ladevant. Линията "Syndrome de l'oubli" (400 м, 5, M7) по Югоизточната стена на Point (3359 м), в масива на Монблан е премината на 29 февруари.
---
Новините следете в рубриката "Екстремните спортове".

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Горещи теми

Войната в Украйна