Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Японската валута се срина до най-ниско ниво от 1990 г. от близо 152 йени за долар

Снимка: Алами/Ройтерс

Японската йена поевтиня до 34-годишно дъно на фона на поскъпващия долар след серия по-силни икономически данни от САЩ, които поставят под съмнения очакваното предстоящо понижение на американските лихви.

Във вторник щатският долар поскъпна до 151,97 йени, пробивайки за кратко над предишния многогодишен връх от 151,94 йени, достигнат през октомври 2022 г., което засилва опасенията, че японските оторизирани власти могат да предприемат интервенция, за да ограничат поевтиняването на местната валута, подобно на намесата на пазара преди две години.

Финансовият министър Шуничи Сузуки засили намеците за възможни действия.

"Ние наблюдаваме движенията на пазара със силно чувство за неотложност. Ще предприемем смели мерки срещу прекомерни ходове, без да изключваме никакви опции", каза Сузуки.

Японските политици нямат избор, освен да предприемат интервенция, за да подкрепят йената, след като първото повишаване на лихвения процент на Японската централна банка от 2007 г. насам, което беше факт по-рано този месец, не успя да промени траекторията на поевтиняване. След края на това заседание ЯЦБ обаче не даден индикации, че ще има по-нататъшно краткосрочно затягане (повишаване) на лихвите, като същевременно настоя, че финансовите условия в страната ще останат разхлабени, което доведе до нова обезценка на йената.

Това вероятно ще накара Япония да предприеме мерки, за да "спечели време", преди Федералният резерв на САЩ да започне да намалява лихвените проценти, ход, който може да промени динамиката на пазара. Междувременно спадът на йената също така оказва натиск върху политиците да действат, тъй като има индикации, че това може да увеличи разходите за живот на японските домакинства, оскъпявайки вноса.

Позоваването на финансовия министър Сузуки на "смели действия" обикновено се тълкува като пряка намеса на валутния пазар. Доларът се върна леко назад към 151,70 йени след неговите коментари, но остава близо до многогодишните върхове точно под ключовата бариера от 152,00 йени.

Графика долар/йена


Ако продължаващите вербални предупреждения не успеят да спрат спада на йената, Сузуки може да призове за реална интервенция чрез покупки на йени на валутния пазар. При последната значима интервенция през октомври 2022 г. властите в Токио похарчиха 9,2 трлн. йени (около 60,6 млрд. долара), за да подкрепят йената на три пъти, като всеки път настояваха, че не защитават конкретно ниво на валутата.

Инвеститорите обаче очакват разликите в лихвените проценти между Япония и други развити икономики, особено САЩ, да останат големи дори след като ЯЦБ сложи край през миналата седмица на 8-годишната политика на отрицателни лихви. Това подкопава йената, тъй като инвеститорите предпочитат по-високодоходни валути.


По публикацията работи: Явор Римски
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна