Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Екстремните спортове 7 - 15 април 2024

5
Верадина Начева
Снимка: Личен архив

Верадина Начева се пребори за четвъртото място на Световното първенство по скайрънинг за мастъри (над 40-годишна възраст) в Португалия. Тя участва в класическата скай дисциплина и измина 37-километровото трасе с 2500 м изкачване за 5:01:21 часа.

С разлика от секунди бяха излъчени победителите в тазгодишното издание на едно от първите състезания за сезона в планинското бягане у нас - Търново Ултра. По 14-километровото трасе Даниел Кубашлиев надви Деян Гинев с едва 7 секунди, като пресече финала първи с време 01:03:52. По 25-километровото трасе Стефан Йорданов изпревари Шабан Мустафа с 34 секунди и спечели победата с време 01:48:37 часа. С 30 секунди разлика пресякоха финала и първите двама по 32-километровото трасе - Александър Спасов победи с време 02:33:00, следван от Димитър Желязков, а Радостина Балова стана първа при жените там - 03:04:12. На 51 км най-бърз при мъжете беше Георги Жеков - 04:19:21, а Моника Филипова, при жените, записа време 05:13:30 часа, с което зае и шесто място в общото класиране. Състезанието имаше стартове по MTB-колоездене и дуатлон, а подробни резултати можете да видите тук.
Старт - колоездачи
Снимка: Кремена Димитрова

Българската бегачка на свръхдълги разстояния Михаела Енгларо записа нов национален рекорд в дисциплината "48 часа". За това време тя успя да измине 309 км и 736 м по време на състезание в Чехия. Там българката стана първа при жените и трета в общото класиране, като сподели, че, при това, е била сама, без помощен екип, а и след скорошна контузия. Досегашният национален рекорд също беше неин - сега Михаела успя да го подобри с над 28 километра. Миналата есен българската бегачка, която живее в Италия, постави национален рекорд и в дисциплината "6-дневно бягане", като за този времеви диапазон пробяга 735 км и 46 м. Следващата й голяма цел е Световното първенство по 48-часово бягане, което ще бъде в края на май в Унгария.

Михаела Енгларо
Снимка: Личен архив на Михаела Енгларо

27-годишният банскалия Никола Калистрин осъществи скоростно изкачване на 30 върха в северен Пирин за по-малко от 10 часа. Стартът беше на връх Пирин, а финалът - на Бойков връх, това са 42 километра, с 4600 м положителна денивелация в снежния и на места заледен Пирин, на надморска височина над 2000 метра, за 8 часа, 19 минути и 30 секунди. В момента Калистрин е най-добрият състезател на България по ски-алпинизъм и веднага след предизвикателството "30 под 10" участва в Пиринското ски-рали - Купа "Пройката", където зае първото място.

Финалът на Бойков връх
Снимка: Камък филмс

Българинът Цанко Цанков преплува протока Кук в Тихия океан с най-добро време за сезона - 20,5 км за 6 часа и 23 минути. Състезанието беше част от веригата Ocean seven на Световната федерация по плуване в открити води (WOWSA). Условията са били тежки - силни течения и температура на водата под 13 градуса, което е причинило няколко хипотермични кризи на бургазлията. Протокът Кук разделя Южния и Северния остров на Нова Зеландия, и носи името на британския мореплавател Джеймс Кук, който пръв преминава през него през 1770 г. Заради резките промени във времето и силните ветрове, предимно от север, се счита за един от най-опасните протоци в света.

Трима български катерачи се класираха в топ 10 на Европейската купа по боулдър в Курно, Италия. Валисия Мей стана четвърта в своята възрастова група при девейките, Слав Киров зае 7-то място в по-горната група при юношите, а по-малкият му брат - Боян Киров, стана 10-и в своята група. Участваха над 400 катерачи от Европа. 

Междувременно, в Китай се проведоха два кръга от Световна купа по спортно катерене. Съвсем очаквано, при жените и в боулдъра, и в трудността победи словенката Яня Гарнбрет. При мъжете в първата дисциплина първи стана Томоа Нарасаки от Япония, а в трудността - британецът Тоби Робъртс.

Нови данни за българския маршрут по най-трудния ръб на Еверест ще бъдат оповестени от алпиниста Николай Петков, участник в националната експедиция през 1984 г. Идния месец, в Дома на киното в София, той ще има презентация по повод 40-ата годишнина от най-значимото постижение в българския алпинизъм. Петков сверява данни от други експедиции и ще представи "нов поглед към историческата българска експедиция". Българите изкачват Еверест по линия, максимално близка до идеалния географски ръб - най-изложената на ветрове част от Западния гребен. След тях никой не успява да премине този маршрут. Срещата с публиката ще бъде на 14 май. Организатор е Международният фестивал на планинарския филм - Банско филм фест. 
---
Новините следете в рубриката "Екстремните спортове".

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Горещи теми

Войната в Украйна