Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кр. Георгиева, МВФ: Украйна се нуждае от 42 млрд. долара бюджетна подкрепа тази година

Пресконференция на Кристалина Георгиева на пролетната среща на МВФ и СВ
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Украйна се нуждае от бюджетна подкрепа в размер на 42 милиарда долара тази година, тъй като продължава да се бори срещу инвазията на Русия, заяви ръководителят на Международния валутен фонд Кристалина Георгиева по време на пресконференция на пролетната среща на МВФ и Световната банка във Вашингтон, съобщава Ройтерс.

Тя добави, че очаква глобалната подкрепа за Украйна да остане стабилна.

Управляващият директор на МВФ каза още, че войната на Русия срещу Украйна трябва да приключи, като я нарече едновременно човешка трагедия и пречка за перспективите за растеж на световната икономика.

Според нея световната икономика "изглежда се насочва към меко приземяване", тъй като инфлацията спадна по-бързо от очакваното в повечето региони.

"Много зависи от краткосрочния път на инфлацията и лихвените проценти, особено с последните данни, показващи устойчивост на инфлацията, както и от цените на активите и рисковете във финансовия сектор, от фискалната политика и от геополитическите развития", предупреди шефът на МВФ.

Кристалина Георгиева призова големите икономики да затегнат фискалните си политики след масовото нарастване на дълга през последните години, за да се справят с пандемичната криза.

"Страните трябва спешно да изградят фискална устойчивост за следващия "шок" в свят, в който кризите продължават да идват", посочи тя на днешната пресконференция, като добави, че е важно да се "възстановяват фискалните буфери".

Кристалина Георгиева също така посочи, че поредицата от различни шокове през последните години остави много икономика по света "намалено политическо пространство за маневри и повишени нива на дълг". Тя отбеляза, че това се усложнява от слабия растеж, който се възпира от слабата производителност, отчасти поради неправилното разпределение на капитала и труда, "докато геоикономическата фрагментация заплашва да отмени десетилетия на печалби от трансграничната икономическа интеграция".

Коментирайки паричната и лихвена политика в Съединените щати, тя каза, че МВФ вижда условия за намаляване на лихвените проценти тази година и остава "оптимист", че Федералният резерв ще реши да ги понижи.

Според управляващият директор на МФВ, Европа има да свърши още работа, за да разгърне силата на иновациите, за да стимулира растежа, тъй като изостава от икономическото представяне на САЩ.

На днешната пресконференция Кристалина Георгиева каза, че икономиката на САЩ се е справила по-добре в превръщането на технологичните иновации в бизнес дейност и се е възползвала от изобилието от работна ръка и енергийни доставки.

По отношение на Китай, шефът на МВФ посочи, че е време Пекин да увеличи вътрешното търсене на стоки и услуги, включително и здравеопазването, за да подпомогне перспективите си за растеж.

Според Георгиева Китай трябва да предостави на потребителите повече доверие и повече неща за закупуване и да накара мрежите за социална сигурност да работят по-ефективно.

Тя каза още, че втората по големина икономика в света също така трябва да разреши проблемите в сектора на недвижимите имоти, което ще помогне за възстановяване на доверието на потребителите.


По публикацията работи: Явор Римски

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна