Dimensune font
Radioul Național Bulgar © 2024 Toate drepturile rezervate.

A doua medalie pentru Peter Mițin la Campionatele Mondiale de înot de la Netanya (Israel)

Campionul mondial de înot Peter Mițin a obținut o medalie de argint la Campionatele Mondiale de juniori de la Netanya, Israel. El a ocupat locul al doilea în proba de 800 de metri liber, terminând cu timpul de 7:49.36. Șaizeci și una de sutimi l-au despărțit pe înotătorul bulgar de învingătorul Kuzey Tunceli din Turcia, care a stabilit, de asemenea, un nou record mondial pentru această categorie de vârstă.

În Israel, Petar Mitsin a cucerit aurul în proba de 400 m liber și a terminat pe locul patru la 200 m liber. Bulgarul va participa și la proba de 200 m fluture. /DC

Mai multe din categorie

Universitatea din Sofia

Universitățile de stat anunță că sunt pregătite de grevă

La începutul săptămânii viitoare - 20 mai 2024, toate universitățile de stat din Bulgaria și unele universități private nu își vor deschide porțile în semn de avertisment. Așa se arată într-o scrisoare deschisă distribuită de Consiliul Rectorilor din..

publicat în 14.05.2024 la 18:30

Regina Festivalul Trandafirilor din Kazanlak va fi aleasă astăzi

Concursul-spectacol pentru alegerea Reginei Trandafir din Kazanlâk va avea loc azi pe 14 mai, a anunțat administrația locală.  Acesta va avea loc la Casa de Cultură Arsenal. Concursul are o tradiție îndelungată în orașul din Valea Trandafirilor, iar..

publicat în 14.05.2024 la 12:30