Dimensune font
Radioul Național Bulgar © 2024 Toate drepturile rezervate.

Au fost anunțate numele celor mai buni 10 sportivi bulgari din 2023

Sportivi din 9 sporturi au intrat în top 10 pentru clasamentul "Sportivul anului" - 2023. Organizatorii au anunțat primii 10 din sondaj. Aceștia au fost desemnați de 107 jurnaliști sportivi de la 43 de publicații media. Câștigătorii vor fi anunțați pe 4 ianuarie.

Favoritul pentru acest premiu este baschetbalistul Alexander Vezenkov, care joacă acum la Sacramento în SUA. Gimnastica ritmică este reprezentată de campioana europeană la stilul "all-around" Boryana Kaleyn, și Stiliyana Nikolova. Printre propuneri se numără și Albert Popov - schior, Grigor Dimitrov - jucător de tenis, Alexander Nikolov - jucător de volei, Ioana Ilieva - scrimă, Carlos Nassar - haltere, Peter Mitsin - înotător și jucătorul de șah Nurgyul Salimova. Pentru „Cea mai bună echipă” concurează echipa națională de volei masculin sub 21 de ani, ansamblul de gimnastică ritmică, echipa națională de șah feminin și echipa de fotbal Ludogorets.

Mai multe din categorie

Peste 1200 de alergători vor participa duminică la Maratonul Varna 2024

Un număr record de peste 1200 de alergători sunt așteptați să participe duminică, 12 mai, la maratonul de la Varna. Din cauza interesului mare, organizatorii au fost nevoiți să pregătească numere de start suplimentare. Participanții vor putea alege între..

publicat în 08.05.2024 la 09:30
Boryana Kaleyn

Trei medalii de aur și una de argint pentru Kaleyn și Nikolova la finala Cupei Europene de la Baku

Sportivele bulgare au cucerit patru medalii în finalele individuale ale primei ediții a Cupei Europene de gimnastică ritmică de la Baku. Boryana Kaleyn a câștigat aurul la minge și panglică și argintul la cerc, în timp ce Stiliana Nikolova a câștigat..

publicat în 05.05.2024 la 13:00
Stiliana Nikolova

Stiliana Nikolova a câștigat medalia de aur la Cupa Europeană de gimnastică ritmică de la Baku

Stiliana Nikolova a cucerit medalia de aur în concursul all-around la prima ediție a Cupei Europene de gimnastică ritmică de la Baku. Boryana Kaleyn a rămas pe locul patru după ce a făcut greșeli în exercițiul de la panglică. Competiția se desfășoară..

publicat în 04.05.2024 la 15:30