Dimensune font
Radioul Național Bulgar © 2024 Toate drepturile rezervate.

Turneul de lupte libere Dan Kolov - Nikola Petrov reunește sportivi din 23 de țări

Între 7 și 10 martie, la în sala Asix Arena din capitala Bugariei, se va desfășura cea de-a 61-a ediție a Turneului internațional de lupte libere Dan Kolov - Nikola Petrov.

La competiție vor participa aproape 200 de concurenți din 23 de țări, printre care și câștigători de premii de la campionate importante - Iran, Franța, Italia, Iordania, România, Kazahstan, Republica Coreea, Kosovo, Letonia, Macedonia de Nord, Malta, Rusia, Serbia, Tunisia, Ucraina, SUA, Algeria, Austria, Austria, China, Ecuador, Egipt și Bulgaria. Intrarea este gratuită pentru spectatori.

În același timp are loc prestigiosul turneu Yashar Dogu în Turcia, astfel că reprezentanții țării vecine de la sud vor rata competiția bulgară.

Mai multe din categorie

Legende ale sportului bulgar în vizită la Parlamentul European

Câștigătorul Balonului de Aur din 1994 Hristo Stoichkov, cea mai de succes sportivă din toate timpurile Maria Grozdeva (tir), singura campioană olimpică la înot Tanya Bogomilova-Dangalakova, legenda gimnasticii Yordan Yovchev, fosta campioană mondială la..

publicat în 11.04.2024 la 09:30
Nurgiul Salimova

Șahista Nurgul Salimova cu prima victorie la Turneul Favoritelor

Nurgul Salimova a obținut prima sa victorie în Turneul Mondial de Șah Challengers feminin de la Toronto. În runda a patra a competiției din orașul canadian, bulgăroaica în vârstă de 20 de ani s-a impus cu piesele albe în fața fostei nr. 2 mondial Humpty..

publicat în 08.04.2024 la 10:00
Grigor Dimitrov la festivitatea de premiere în Miami

Dimitrov a pierdut finala de la Miami, dar urcă pe locul 9 în tenisul mondial

Cel mai titrat jucător de tenis bulgar, Grigor Dimitrov, a pierdut în finala turneului Masters 1000 de la Miami, Florida. După 73 de minute de joc, bulgarul aflat pe locul 11 în clasament a pierdut în fața italianului Jannick Sinner, pe Hard Rock..

publicat în 01.04.2024 la 09:30