Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Александър Шурбанов на 80: Словото е най-пълният начин на изявяването на това, което е вътре в нас

Снимка: Иван Добромиров

   Проф. Александър Шурбанов, най-големият шекспировед в България със световно признание и един от най-добрите наши преводачи, поет и литературен изследовател, тази седмица стана на 80 години. Роден е на 5 април през 1941 г. в София. Родът му събира водите си от четирите краища на България. Родителите на баща му са от Охрид.

   Завършва гимназия в столицата и специалност "Английска филология" в Софийския университет “Св. Климент Охридски”. Специализира в Съсекския университет (University of Sussex), Великобритания.

  През 1970 – 71 г. е лектор по български език и литература в Лондонския университет. През 1972 г. става кандидат на филологическите науки с дисертация върху поетиката на Джон Дън и постъпва като редовен асистент в Софийски университет, а през 1977 г. е избран за доцент по английска литература. Бил е лектор и в Калифорнийския университет.

  В звуковия файл можете да чуете разговора на Юлия Караджова с проф. Шурбанов, направено при последното му гостуване в Американския университет в Благоевград по покана на Владимир Левчев, за поезията и за преводите му, за съставителството на книгата с избрани стихотворения на Иван Радоев „Приготви се да нямаш“ и за родословните му корени, отвеждащи към Охрид:





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Опасният, но позволен райски газ

Защо е опасен и как в комбинация с алкохол или дрога дишането на диазотен оксид може да увреди централната нервна система? Флаконите с райски газ са все по-достъпни в интернет и заведенията, но не бива да се подценяват вредите и опасността от приемането на този популярен „парти наркотик“ от деца и младежи.   Тази тема поставихме на фокус в..

публикувано на 07.06.24 в 09:53
Савина Топурска

Савина Топурска: Африка те учи да даваш!

Визуалният артист Савина Топурска гостува на предаването „Ефир за приятели“. Савина е от Благоевград, от години живее и работи във Франция, където в момента следва докторантура. В Париж младата жена работи по арт проект свързан с летните олимпийски игри 2024. Съвсем наскоро се завърна от далечно пътуване до Африка. В солицата на Сенегал - Дакар..

публикувано на 06.06.24 в 15:46

Ивайло Гоцев: Община Симитли е пример за качествени социални услуги

Община Симитли провежда дългосрочна политика за социалните услуги и дейности. Тя е начертана още в началото на 2010 година, когато залагахме тези услуги в общинските стратегии. Сега има национална карта за социални услуги, в която за наша радост, защото ние се радваме на всяко нещо, което е добро за хората, ще разкрием още три нови социални услуги, а..

публикувано на 05.06.24 в 13:01

„Духът на Хималаите“ и посланията, които остават!

Днес на 3 юни, когато се навършват 40 дни от кончината на проф. д-р Александър Илиев, на Камерната сцена в „Славянска беседа“ в София, от 19 часа, ще бъде официално представена последната му книга „Духът на Хималаите“.  Проф. Илиев е с изключително богата творческа кариера и е познат на широката публика в ролите му на драматичната,..

публикувано на 03.06.24 в 11:53

Безопасни ли са детските площадки в Благоевград и селата?

Безспорно състоянието на детските площадки е от голямо значение за децата, за да могат да се забавляват и играят безопасно. Какво е състоянието на детските площадки в Благоевград, как изглеждат и как трябва да изглеждат, безопасни ли са – отговорите на всички тези въпроси в репортажа на Ива Сеизова. Чуйте мненията на анкетираните..

публикувано на 03.06.24 в 10:49

България все още няма приет национален велосипеден план

На 12 април 2018 година по време на сесия на ООН,  190 държави-членки одобриха датата 3 юни за международен ден на велосипеда . „ Това е една обикновена машина, която се задвижва с мускулна сила, но всъщност е демократично, здравословно, екологично транспортно средство, което  всеки може да използва “, напомни в интервю за Радио Благоевград..

публикувано на 03.06.24 в 09:43

Важно е българските евродепутати да бъдат "в ритъма на гражданското общество"

Българските евродепутати да се ангажират и да бъдат проактивни в осъществяването на редовен и конструктивен диалог с гражданските организации; веднъж годишно на национална среща да информират какъв е напредъкът в усилията им по темите, засягащи гражданското общество и да търсят обратна връзка от гражданските организации; да участват и подкрепят..

публикувано на 03.06.24 в 09:35