Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Борис Зафиров, режисьор на „Жълтата котка“: Винаги съм имал афинитет към другоземеца, странника, другия човек, когото не познаваме

7
Борис Зафиров
Снимка: Неда Соколовска

Жълтата котка подобно на други забележителни котки като Бегемот, Мур, Котката на Шрьодингер, Автентичната котка на Тери Пратчет и всички останали шмекери с девет или повече живота има своя необикновен и постоянно променящ се нрав.”

С тези провокативни думи на режисьора Борис Зафиров ви каним да видите най-новото му представление „Жълтата котка”, чиято премиера беше в началото на седмицата на сцена „Дерида” в столицата, а тази вечер от 19:30 ще се играе в Плевенския театър „Иван Радоев”. Спектакълът разказва историята и пътя на бежанците с различни изразни средста, съчетаващи документален с танцов театър, stand-up комедия и класически наратевин театър. Драматург е Цвета Ерменкова, сценографията е на Теодор Киряков, а музиката - на Алексей Николов и Петко Чернев. Участват актьорите: Милена Ерменкова, Василия Дребова, Богдан Казанджиев и Петко Каменов.

В звуковия файл можете да чуете разговора на Любима Бучинска в предаването за изкуство и култура „Арт сезони“ с Борис Зафиров.

Той е роден в Пловдив. През 2012 г. завършва „Театрознание и театрален мениджмънт” в НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов”. Още като студент се изявява като театрален журналист, пише статии, работи за различни фестивали, пътува извън страната, а по-късно съвсем естествено преминава към занимания с драматургия и режисура. Немският режисьор Георг Жено го кани да участва в работилница за документален театър и от резултата продуцира първото му представление – „Да купиш история”, моноспектакъл с Благой Бойчев, после идва и второто, наречено „Безсъщност”... Няма да изброяваме всичките му проекти. Борис и сега продължава да работи на свободна практика в областта на сценичните изкуства. Арт мениджър е също на алтернативната платформа за съвременни сценични форми „Сцена в Jazz-а”.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Бусинска сръчкотилница - младо семейство възражда грънчарството в Трънско

Китното трънско село Бусинци посреща все повече туристи заради прекрасната възможност да се запознаят с една забравена традиция, която отново оживява пред очите им. Любознателните гости се отбиват в „Бусинската сръчкотилница“ на Стефка Бонева. Тя и нейният съпруг се завръщат към корените си и живота на село, като  възраждат с много енергия и..

публикувано на 09.05.24 в 13:48

Обучение, насочено към практиката

 По програма „Еразъм +“  ученици и учители от Второ ОУ „Димитър Благоев“ – Благоевград посетиха училище в гр. Фолиньо, Италия. „Нашата цел е образователна реформа, която да отговаря на предизвикателствата на глобализиращия се свят. Видяхме, че в Италия обучението е насочено към практиката. Нещо, което липсва в нашата образователна система. В..

публикувано на 09.05.24 в 10:29

Рукие Геройска: Учениците ми са можещи и знаещи

Ученици от Професионалната гимназия “Никола Й. Вапцаров“ – град Белица се включиха в конкурса „Най-добър инвестиционен проект “. Под ръководството на своята преподавателка по икономика Рукие Геройска те разработиха различни предприемачески идеи и бизнес планове, които представиха пред преподаватели и студенти от Стопанския факултет на Югозападния..

публикувано на 08.05.24 в 09:28

Доц.Чайров от ЮЗУ с три патента в областта на лекарствата

Доц. д-р Радослав Чайров е зам.-декан на Природо-математическия факултет и ръководител на Катедра „Химия“  в ЮЗУ „Неофит Рилски“. Роден в Перник, но от 25 години е в Благоевград. Той работи в областта на модификацията на лекарствените средства. За него това е истинско предизвикателство. Има три патента в тази област.  Става доцент с много упорита..

публикувано на 07.05.24 в 15:39

На Великден в село Долене откриват къща с люлка

Село Долене е разположено в южните склонове на Огражден планина. То има древна и богата история, но в момента постоянните му жители са само седем.  От  2018 година, учредителите на сдружението „Долене за поколенията“  започват възстановяването на къщите в селото с амбицията да превърнат родното място на дедите си в културно-образователна..

публикувано на 05.05.24 в 11:30

Красимир Герчев: Здраве, късмет и благополучие във всеки дом

„Да помага Великден, честит Гергьовде н !“ – под този надслов са обединени празничните прояви  в община Разлог. „ Ние се стремим да предадем това, което очаква публиката,  но има неща, на които държим, желаем и подкрепяме  и това е да бъдат автентични. Защото в цялото това разнообразие  в Европейския съюз и в света  в тази отвореност, не..

публикувано на 05.05.24 в 11:24

Проф. Магдалена Панайотова: Великден е празник на надеждата

Проф. Магдалена Панайотова е преподавател в Софийския университет,  главен  редактор на списанието 'Езиков свят“ на Югозападния университет в Благоевград,  секретар на ПЕН клуба на писателите в България. „ Преди всичко Великден е празник на надеждата. Но за мен лично е и празник на равносметката “, каза за Радио Благоевград проф. Панайотова. Тя..

публикувано на 05.05.24 в 11:22