Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Село Богородица, където времето сякаш е спряло

16
Храм "СВЕТИ ИЛИЯ", село Богородица
Снимка: Зоя Караджова

В Огражден планина, само на няколко километра от Петрич, се намира село Богородица. Пътят до селото е черен, стига се трудно, особено в зимните месеци.

В Богородица живеят около 10 човека, повечето от тях на преклонна възраст. Тук сякаш времето е спряло, няма табели, няма магазин, няма лекар. Някога е имало училище пълно с деца, кипял е живот. Безмълвен свидетел на това е издигащият се в центъра на селото храм „Свети Илия“.

Черквата е изградена в селото през 1884 година. В архитектурно отношение представлява трикорабна псевдобазилика с допълнително пристроена през 1939 година камбанария. В нея се съхраняват ценни стенописи. 203 изображения, дело на братята зографи Антон и Атанас, които според местните са били от Дебърската художествена школа. Иконостасът е триделен, а иконите са от ХIХ век.

Според легенда, храмът „Свети Илия" е запазен по време на турското робство благодарение на стенопис на Св. Георги Софийски, който е изобразен с фес и фустанела. Именно това спира турците да разрушат черквата.


За богатата и древна история на село Богородица свидетелстват останки от антични и средновековни поселения.

Името на селото се свързва със стар манастир, посветен на Света Богородица. Освен това в землището има останки от пет средновековни едноапсидни църкви, част от които, към днешна дата са въстановени благодарение на взаимните усилия на хора, свързани със селото. „Света Петка“ е първият от параклисите. В днешния ден (14.10) чества своя храмов празник, по традиция за здраве и благополучие на вярващите се раздава и курбан. „Свети Спас“, „Света Неделя“, „Свети Илия“ и „Свети Атанас“ са останалите храмове. Те са част от т. нар. Венец на Света Богородица и дванадесетте апостола.

Село Богородица е обградено от живописна природа и гледки, които спират дъха, но посетителите на тези места са малко и рядкост.

Въпреки това местните все още таят надежда, че селто им няма да бъде забравено.

В звковия файл може да чуете разговор на Юлия Караджова с Ангел Янкулов и Костадин Тулев от село Богородица.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Опасният, но позволен райски газ

Защо е опасен и как в комбинация с алкохол или дрога дишането на диазотен оксид може да увреди централната нервна система? Флаконите с райски газ са все по-достъпни в интернет и заведенията, но не бива да се подценяват вредите и опасността от приемането на този популярен „парти наркотик“ от деца и младежи.   Тази тема поставихме на фокус в..

публикувано на 07.06.24 в 09:53
Савина Топурска

Савина Топурска: Африка те учи да даваш!

Визуалният артист Савина Топурска гостува на предаването „Ефир за приятели“.  Савина е от Благоевград, от години живее и работи във Франция, където в момента следва докторантура. В Париж младата жена работи по арт проект свързан с летните олимпийски игри 2024. Съвсем наскоро се завърна от далечно пътуване до Африка. В столицата на Сенегал -..

публикувано на 06.06.24 в 15:46

Ивайло Гоцев: Община Симитли е пример за качествени социални услуги

Община Симитли провежда дългосрочна политика за социалните услуги и дейности. Тя е начертана още в началото на 2010 година, когато залагахме тези услуги в общинските стратегии. Сега има национална карта за социални услуги, в която за наша радост, защото ние се радваме на всяко нещо, което е добро за хората, ще разкрием още три нови социални услуги, а..

публикувано на 05.06.24 в 13:01

„Духът на Хималаите“ и посланията, които остават!

Днес на 3 юни, когато се навършват 40 дни от кончината на проф. д-р Александър Илиев, на Камерната сцена в „Славянска беседа“ в София, от 19 часа, ще бъде официално представена последната му книга „Духът на Хималаите“.  Проф. Илиев е с изключително богата творческа кариера и е познат на широката публика в ролите му на драматичната,..

публикувано на 03.06.24 в 11:53

Безопасни ли са детските площадки в Благоевград и селата?

Безспорно състоянието на детските площадки е от голямо значение за децата, за да могат да се забавляват и играят безопасно. Какво е състоянието на детските площадки в Благоевград, как изглеждат и как трябва да изглеждат, безопасни ли са – отговорите на всички тези въпроси в репортажа на Ива Сеизова. Чуйте мненията на анкетираните..

публикувано на 03.06.24 в 10:49

България все още няма приет национален велосипеден план

На 12 април 2018 година по време на сесия на ООН,  190 държави-членки одобриха датата 3 юни за международен ден на велосипеда . „ Това е една обикновена машина, която се задвижва с мускулна сила, но всъщност е демократично, здравословно, екологично транспортно средство, което  всеки може да използва “, напомни в интервю за Радио Благоевград..

публикувано на 03.06.24 в 09:43

Важно е българските евродепутати да бъдат "в ритъма на гражданското общество"

Българските евродепутати да се ангажират и да бъдат проактивни в осъществяването на редовен и конструктивен диалог с гражданските организации; веднъж годишно на национална среща да информират какъв е напредъкът в усилията им по темите, засягащи гражданското общество и да търсят обратна връзка от гражданските организации; да участват и подкрепят..

публикувано на 03.06.24 в 09:35