Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Селата в подножието на Беласица – непозната дестинация

Малко познати, но набиращи турстически интерес за лятото, са дестинациите в подгорските села на община Петрич.

Богат и разнообразен арсенал от природни и културно-исторически забележителности предлага най-голямото населено място в Подгорието – Коларово.

Историята за името на селото е свързана с пътя към билото на Беласица и прохода Демир Капия  –  „Желязна врата“. Коларският път през планината дава названието на селото в подножието – Коларево, днес Коларово.

Всеки любител на планинския и селския туризъм може да намери място за почивка и релакс. В Коларово има къща за гости и хотелски комплекси. Местните самодейци приготвят за туристите, проявили кулинарен интерес, уникални автентични ястия по стари рецепти, запазени и предавани от поколение на поколение. Това споделя кметът на Коларово Величка Спасова, като представя все още малко познатите забележителностите в подгорските села. Сред тях е крепостта Чуката – археологически обект, за който се предполага, че съществува от времето на тракийската епоха. 

По традицията жителите на Коларово се качват на едноименната местност на втория ден на Великден за надборване с яйца и веселие.

Непосредствената близост до вековните кестенови гори в Беласица и изградените екопътеки към живописните водопади ще грабнат вниманието на туристите“, отбелязва кметът Величкова.

И ако разходките сред природата са страст, то предложението е за тематичния маршрут по екопътека „Тайните на водата“.

Началото ѝ е в центъра на село Коларово, а достигналите до края ѝ ще видят уникална и запомняща се гледка – най-високият водопад в планина Беласица „Срамежливеца“.

Какво още предлагат за туристите селата от Подгорието, разкрива кметът на Коларово Величка Спасова.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Европейска нощ на музеите в Благоевград

С удължено работно време, безплатен достъп до експозициите и богата програма, Регионалният исторически музей – Благоевград отбелязва Европейската нощ на музеите и галериите в съботния ден, на 18 май.  По традиция инициативата започна с така наречената "Малка нощ", чиято програма бе посветена на детската публика. Официалното й откриване стартира в 14:30 с..

публикувано на 18.05.24 в 17:44

Геймингът и поведенческото пристрастяване

Дигиталните зависимости са част от поведенческото пристрастяване, към което се отнасят още хазарта, пазаруване, гледане на порно и всички производни идващи от дигитални устройства. На това мнение е психолгът Георги Млеканов. Проблемът с пристрастяването към електронните игри е със задълбочаващи последствия  за развитието на младите хора,..

публикувано на 17.05.24 в 14:40

Край на рекламите на хазарт

От днес, 17 май,  влиза в сила забраната на реклами за хазарт във всички медии, както и наличието на билбордове в близост до учебни заведения. Новият закон за хазарта въвежда почти пълна забрана на рекламите на хазартни игри в телевизии, радиа и сайтове. Той бе обнародван на 14 май в „Държавен вестник“. Според новия закон  хазарта се..

публикувано на 17.05.24 в 14:10

Дърворезбени кръстове – изкуство в миниатюра

Дървените кръстове с резбована миниатюрна в православните храмове в нашата страна са обект на изследването на д-р Вера Атанасова-Кавачева, уредник в Националния исторически музей. В ефира на Радио Благоевград тя обясни, че тези църковни предмети представляват интерес заради трудността на своята фина изработка и „защото свидетелстват за..

публикувано на 17.05.24 в 11:41

"Пойни птици" - стихове с аромат на барут и мащерка

Поетът Владислав Христов представи новата си книга с поезия „Пойни птици“. В изданието авторът е събрал свои стихове от последните няколко години. “Текстовете са свързани най-вече с това, което споходи света през последните две години - войната в Украйна. Нямаше как, като пишещ човек да не реагирам на случващото се. Другата част от стиховете са..

публикувано на 17.05.24 в 11:37

Мирена Станева: Опазването на културното наследство е мисия

Регионалният център на ЮНЕСКО за Югоизточна Европа в София е част от мрежата центрове на световната организация с основна задача да опазва и помага на държавите да изграждат своите политики по отношение на опазването на живото наследство. „ Това е признание за нашата дългогодишна културна политика, която подкрепя и опазва наследството  ни и по..

публикувано на 17.05.24 в 10:15

Държавите в ЕС харчат милиарди за дейности, вредящи на природата

Нов доклад на WWF разкрива, че държавите-членки насочват между 34 и 48 милиарда евро европейски субсидии годишно за дейности, които вредят на природата. Макар че тези вредни субсидии обхващат всички основни сектори на икономиката, основната част от тях произхожда от селското стопанство. Според ново изследване до 60% от..

публикувано на 16.05.24 в 10:45