Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Снимка, на която не е Васил Левски, все още се разпространява в социалните мрежи



 Портрети с лика на националния ни герой Васил Левски  има почти във всяка културна и обществена институция. Образът на Апостола на свободата е разпознаваем, като седем са безспорно доказаните автентични фотографии с него. В медийното пространство преди години се представяха и снимки, за които се твърди, че са на Апостола, но доказателство за това няма. Такъв е случаят със снимка, под която на стар български правопис е написано „Единственият действителен портрет на Дякон Игнатий – Васил Левски“. 


Тази фотография се публикува в страниците на различни групи в социалните мрежи с твърдението, че е автентичен образ на Апостола . 




В последните седмици отново се появи, но вече в лични профили, като повод за възраждане на твърдението е отбелязването на годишнината от обесването на Васил Левски

Твърдение: Тази снимка е единственият действителен портрет на Дякон Игнатий – Васил Левски.

В годините назад тази фотография  е определена за спорна, но представена като „…една от най-ранните на Левски, правена  докато Апостола на свободата все още е бил свещеник - дякон Игнатий”. Такава информация за снимката откриваме в статия от 2014г.  В нея е описана предполагаемата история на снимката и къде е открита. 


Автентичните снимки с образа на Левски са седем. Те са описани и публикувани на официалния сайт на Националния музей „Васил Левски“ в град Карлово.  Виж тук   

 В множество статии историци и изследователи на делото на Апостола на свободата категорично доказват, че т.нар.  “дяконската” снимка не е на националния ни герой. Виж тук

В това, че спорната фотография не е на Васил Левски ,  са категорични и историкът и д-р Елена Чалгънова, която е уредник в Регионален исторически музей – Благоевград и д-р Георги Тренчев от Общобългарски комитет „Весил Левски“.

Ние историците коментираме само факти, а фактите са, че само седем са снимките, известни на нас историците,  доказани че принадлежат на Апостола. Известно е, че са правени в Букурещ и Белград. Няма снимки, които да са правени на територията на българските земи. Тази „спорна снимкане принадлежи Апостола“, заявява  д-р Елена Чалгънова. Тя е убедена, че в такива случаи е важна ролята на историците, които трябва да оборят подобни спекулации, независимо дали са безобидни или умишлено разпространявани. 

 

 

Д-р Георги Тренчев, който работи за популяризиране на делото на Левски и неговите сподвижници и е част от екипа на  Общобългарския комитет „Васил Левски, е категоричен, че „…всеки един исторически факт трябва да бъде потвърден и доказан. Специално тази снимка - няма смисъл да се  заблуждават хората. Снимките на Левски са седем


 

Заключение:

Внушението, че тази снимка е на Васил Левски е Невярно. Твърдението, че това е „Единственият действителен портрет на Дякон Игнатий – Васил Левски“ също е Невярно. Проверката показа, че няма исторически доказателства и данни тази фотография да е на Апостола на свободата.

Този материал е изготвен по проекта „Пилотни радио-проверки на факти за по-надеждна медийна среда“ (#factcheckEI_BNR), изпълняван от Фондация "Европейски институт" и Българското национално радио с финансовата подкрепа на Европейския фонд за медии и информация (European Media and Information fund) – EMIF. Отговорността за съдържанието, подкрепено от Европейския фонд за медии и информация EMIF, е на автора и може да не отразява позициите на EMIF и партньорите на фонда – Фондация „Калуст Гулбенкян“ (Calouste Gulbenkian Foundation) и Европейския университетски институт (European University Institute).

Екипът на БНР за проверка на факти поема ангажимент за проверка на твърдения, които могат да подведат слушатели и читатели по важни теми. Сигнали можете да изпращате на имейл reporter@bnr.bg Други материали от Екипа за проверка на факти на БНР може да прочетете на https://bnr.bg/factcheck


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Пътят към красотата започва от сърцето, където се раждат мечтите

Красотата, създадена от пловдивчанката Слава Балджиева  докосва душата и сърцето в мига, в който я видиш. Авторските ѝ пана  с фолклорни мотиви греят с пъстрите си цветове -  съчетали в себе си талант, естетика, традиция и дух, много труд. Тя е художник-приложник, превърнала е художественото тъкачество в смисъл на  живота си, член е на Задругата..

публикувано на 13.05.24 в 14:07

2024 година - повратна точка за съдебните дела, свързани с климата

На 9-ти април 2024 година Европейският съд по правата на човека в Страсбург постанови решение по група знакови дела, свързани с изменението на климата, като осъди Швейцария за "бездействие по отношение на климата" * . Решението, в обем близо 600 страници, изпраща важни послания, а последствията от него коментира за Радио Благоевград Ремина..

публикувано на 13.05.24 в 10:29

Специалисти от различни области изследват условията на труд и нивото на благополучие на работещите в затвори

Специалисти от различни области ще изследват благосъстоянието и благополучието на работещите в пенитенциарните заведения. Това коментира доц. д-р Наташа Ангелова, ръководител на катедра “Психология” към ЮЗУ “Неофит Рилски” - Благоевград и ръководител на проект към Фонд Научни изследвания от програма “Фундаментални научни изследвания”  на тема..

публикувано на 13.05.24 в 09:30

ДФГ "Джумайчета" посреща 15-ти рожден ден

Част от представителите на Детска фолклорна формация „Джумайчета“ към Читалище „Н. Вапцаров- 1866г.“- Благоевград с ръководител Иван Кацарски гостува на предаването „Неделя у дома“. Повод за срещата в ефира на Радио Благоевград е 15-ти рожден ден, който „Джумайчета“ ще отпразнуват само след броени дни. Фолкорната формация подготвя празничн..

публикувано на 12.05.24 в 15:44

Бусинска сръчкотилница - младо семейство възражда грънчарството в Трънско

Китното трънско село Бусинци посреща все повече туристи заради прекрасната възможност да се запознаят с една забравена традиция, която отново оживява пред очите им. Любознателните гости се отбиват в „Бусинската сръчкотилница“ на Стефка Бонева. Тя и нейният съпруг се завръщат към корените си и живота на село, като  възраждат с много енергия и..

публикувано на 09.05.24 в 13:48

Обучение, насочено към практиката

 По програма „Еразъм +“  ученици и учители от Второ ОУ „Димитър Благоев“ – Благоевград посетиха училище в гр. Фолиньо, Италия. „Нашата цел е образователна реформа, която да отговаря на предизвикателствата на глобализиращия се свят. Видяхме, че в Италия обучението е насочено към практиката. Нещо, което липсва в нашата образователна система. В..

публикувано на 09.05.24 в 10:29

Рукие Геройска: Учениците ми са можещи и знаещи

Ученици от Професионалната гимназия “Никола Й. Вапцаров“ – град Белица се включиха в конкурса „Най-добър инвестиционен проект “. Под ръководството на своята преподавателка по икономика Рукие Геройска те разработиха различни предприемачески идеи и бизнес планове, които представиха пред преподаватели и студенти от Стопанския факултет на Югозападния..

публикувано на 08.05.24 в 09:28