Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Историята на петричкото село Рибник през погледа на Стоянка Хаджиева

с. Рибник
Снимка: Стоянка Хаджиева

На 23 септември 2023 година се навършвиха сто години от заселването на населението от село ХАДЖИ БЕЙЛИК, днешна Гърция, в петричкото село Рибник.

Прелиствайки многопластовата книга „Живи светлосенки“, с авторът ѝ Стоянка Хаджиева се връщаме назад във времето, за да припомним историята на прокудените от бащин край.

„Живи светлосенки“ е книга, посветена на егейските бежанци - българите, които през периода от 1912 до 1944 година напускат родните си места заради войната. В книгата са описани съдбите на преселниците, на бежанците, оставили всичко родно зад гърба си - къща, имоти, гробове на близките си, за да заживеят свободно в родината си - България.



Стоянка Хаджиева е родена през 1943 година в Петрич. Завършва Института за детски и начални учители в София, а също и специалностите „предучилищна педагогика” и „дефектология” в Югозападния университет в Благоевград. До 1968 година работи в базови детски градини в София. През 1969 година открива първото Обединено детско заведение в с. Марикостиново. Директор е на още две детски градини в Петрич. През 1992 година открива и първия частен логопедичен кабинет в страната, където работи до днес. Интересите й са подчинени на грижите и духовното израстване на децата. През 1994 година организира изложба с приложен характер „Деца, цветя и птици” в Струмица, Р. Македония. През 2016 година в Струмица открива и съвместна изложба с над 150 рисунки на травмирани деца. Автор е на музика за деца. През 2006 издава логопедичното ръководство „Аз и Ти, с букви, песни и игри”, което съчетава слово, музика и художествено изображение.

Последователна в своята творческа устременост, Стоянка Хаджиева доказва, че изкуството на твореца е изкуство на зрелостта. Нейна своеобразна емблема на педагог логопед, съчетала в себе си литература, музика и изобразително искуство, е идеята, че човек не притежава нищо, ако не го е дал на другите.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Бусинска сръчкотилница - младо семейство възражда грънчарството в Трънско

Китното трънско село Бусинци посреща все повече туристи заради прекрасната възможност да се запознаят с една забравена традиция, която отново оживява пред очите им. Любознателните гости се отбиват в „Бусинската сръчкотилница“ на Стефка Бонева. Тя и нейният съпруг се завръщат към корените си и живота на село, като  възраждат с много енергия и..

публикувано на 09.05.24 в 13:48

Обучение, насочено към практиката

 По програма „Еразъм +“  ученици и учители от Второ ОУ „Димитър Благоев“ – Благоевград посетиха училище в гр. Фолиньо, Италия. „Нашата цел е образователна реформа, която да отговаря на предизвикателствата на глобализиращия се свят. Видяхме, че в Италия обучението е насочено към практиката. Нещо, което липсва в нашата образователна система. В..

публикувано на 09.05.24 в 10:29

Рукие Геройска: Учениците ми са можещи и знаещи

Ученици от Професионалната гимназия “Никола Й. Вапцаров“ – град Белица се включиха в конкурса „Най-добър инвестиционен проект “. Под ръководството на своята преподавателка по икономика Рукие Геройска те разработиха различни предприемачески идеи и бизнес планове, които представиха пред преподаватели и студенти от Стопанския факултет на Югозападния..

публикувано на 08.05.24 в 09:28

Доц.Чайров от ЮЗУ с три патента в областта на лекарствата

Доц. д-р Радослав Чайров е зам.-декан на Природо-математическия факултет и ръководител на Катедра „Химия“  в ЮЗУ „Неофит Рилски“. Роден в Перник, но от 25 години е в Благоевград. Той работи в областта на модификацията на лекарствените средства. За него това е истинско предизвикателство. Има три патента в тази област.  Става доцент с много упорита..

публикувано на 07.05.24 в 15:39

На Великден в село Долене откриват къща с люлка

Село Долене е разположено в южните склонове на Огражден планина. То има древна и богата история, но в момента постоянните му жители са само седем.  От  2018 година, учредителите на сдружението „Долене за поколенията“  започват възстановяването на къщите в селото с амбицията да превърнат родното място на дедите си в културно-образователна..

публикувано на 05.05.24 в 11:30

Красимир Герчев: Здраве, късмет и благополучие във всеки дом

„Да помага Великден, честит Гергьовде н !“ – под този надслов са обединени празничните прояви  в община Разлог. „ Ние се стремим да предадем това, което очаква публиката,  но има неща, на които държим, желаем и подкрепяме  и това е да бъдат автентични. Защото в цялото това разнообразие  в Европейския съюз и в света  в тази отвореност, не..

публикувано на 05.05.24 в 11:24

Проф. Магдалена Панайотова: Великден е празник на надеждата

Проф. Магдалена Панайотова е преподавател в Софийския университет,  главен  редактор на списанието 'Езиков свят“ на Югозападния университет в Благоевград,  секретар на ПЕН клуба на писателите в България. „ Преди всичко Великден е празник на надеждата. Но за мен лично е и празник на равносметката “, каза за Радио Благоевград проф. Панайотова. Тя..

публикувано на 05.05.24 в 11:22