Мирослава Таскова: „Децата с интерес усвояват различни умения, свързани с българската история“

В Кюстендил предлагат различен поглед към българските занаяти

Снимка

Един от най-великите светители и чудотворци на IV век, Свети Спиридон, бил прост по нрав, смирен по сърце и благ по живот, както е записано в житието му. Днес православната църква почита неговата памет.

В българските традиционни вярвания Св. Спиридон се приема за покровител на конете и едрия домашен добитък, но преди всичко той е патрон на различните занаяти и занаятчийски задруги. На неговия ден еснафът подлага на изпит и избира новите майстори, а в църквата се освещава мъжко животно, което колят за курбан в чест на светеца. На много места и днес занаятчиите отбелязват празника със същите ритуали и практики. А представителите на по-младото поколение, които са се докоснали до мъдростта и дълбокия смисъл на традициите, продължават да търсят пътища за тяхното „превеждане“ на съвременен език. Интересен календар на традиционните умения са направили в Регионалния исторически музей-Кюстендил. Според него всеки месец се организират детски работилници. През ноември децата са правили цървули (опинци) – вид традиционни обувки, характерни за целия Балкански полуостров. Вероятно това са били и първите обувки на хората по нашите земи – казва Мирослава Таскова, уредник в музея.

Снимка





Това са обувки, правени от кожа – пояснява тя. – Нямаме данни кога са започнали да ги изработват, нито каква е била формата им, но вероятно идват от дълбока древност и са изглеждали така, както са достигнали до нас. Занаятът се оформя в средата на ХIХ в., съществува повече от сто години и прекъсва в средата на миналия век, изместен от продукцията на фабриките – обувки и гумени цървули. Доколкото ми е известно, има фирми, които днес се занимават с изработване на цървули поради интерес от страна на фолклорни танцови формации и пр. От началото на 2015 г. нашият музей организира работилници за деца всеки месец.

Снимка

Темата за цървулите винаги е през ноември, тъй като тогава отбелязваме паметно историческо събитие – Сръбско-българската война от 1885 г., защитила правото на съединение на българския народ. Тогава България неочаквано е нападната от своята западна съседка. Очевидци на събитието разказват в спомени, че повечето от българските доброволци са били обути с цървули в онази люта зима. Независимо от това, извършват геройски подвизи на бойните полета. Ето защо решихме да показваме как се изработват цървули именно през ноември, припомняйки това знаменателно събитие. Установихме, че децата са наистина щастливи и с интерес усвояват различни умения, особено ако темата съчетава история и традиционни практики. Работилниците се посещават от 5-годишни деца до 17-18-годишни. Стараем се да адаптираме заниманията към всички възрастови групи и да търсим съдържателни теми.

Снимка

През януари изработваме униформи от Освободителната война (тогава е освободен градът ни), през юни правим кошници, имаме занимания по изработване на букви и старопечатни книги, изработване на старинни оръжия, правим мозайки по подобие на откритите артефакти от Древна Пауталия… Темата през декември е „Коледен стан“ и запознаваме децата с техниките при тъкачеството. Показваме и предметите, намерени по нашите земи, които свидетелстват за развитие на този занаят още през шестото хилядолетие преди Христа.


Снимки: личен архив

Още от категорията

„Прочул се Найден граматик” – народни песни, посветени на книгите и учителите

В навечерието на 24 май, наричан най-българския празник, обръщаме поглед към традиционните ни песни, посветени на книгите и учителите. Те са съхранили доказателства за пословичната любов на българина към знанието и духовността, за уважението към образованите хора. Денят на Св.св. Кирил и Методий се отбелязва като църковен празник още през..

обновено на 23.05.20 в 19:12

Старинните технологии на "писаните" яйца са живи и днес

Символиката на яйцето се е променяла през вековете. Най-старите щраусови яйца, украсени с резба, открити в Африка, са на възраст около 60 хиляди години и са служили за подарък. Златните и сребърните яйца присъстват в погребалните обичаи на шумери и египтяни. Езическите вярвания на различните народи гласят, че яйцето е символ на Вселената,..

обновено на 16.04.20 в 18:46

Драгиновци обичат, пазят и славят старите местни традиции

Според броя на своите жители Драгиново се нарежда на четвърто място сред селата в България. Разположено е в Западните Родопи, в близост до Велинград. В миналото е известно под името Корова (от тур.Kuru – ova – Сухо поле), а от 1971 г. е преименувано на Драгиново, в чест на поп Методий Драгинов – православен духовник, автор на летописи за..

публикувано на 12.10.18 в 11:18

Янка Рупкина: „Щастлива съм, че с гласа си спечелих обичта на хората у нас и по света“

Янка Рупкина, една от емблемите на българската народна музика, тази година отбелязва две сериозни годишнини – шест десетилетия на сцената и осем от рождението си. Легендарната ни певица е родена в Странджанския край. Нейните земляци от с. Богданово, Бургаско, се гордеят с гласовитата Янка и дори са нарекли клуб на нейно име. По цял свят е..

публикувано на 24.09.18 в 08:35

Фестивалът на шевицата в Белослав възражда магията на българското везмо

От незапомнени времена шевиците, които украсявали българските носии имали своето специално предназначение. Освен красив орнамент, разкриващ информация за социален статус и принадлежност към даден регион, в шевиците са кодирани и скрити послания. Неслучайно те изпълнявали ролята на ограждащ елемент около откритите части на тялото. Важен елемент..

публикувано на 08.09.18 в 08:15

„Българщици“ – уникална среща с неизвестни старинни песни

Преди няколко месеца излезе от печат сборникът „Българщици“, събрал 672 непубликувани народни песни от архива на Коста Колев. Известният акордеонист, композитор и диригент напусна този свят през 2010-а на 89-годишна възраст. Остави хиляди обработки на фолклорни образци, авторски творби в народен стил, музика към танцови постановки… Десетилетия..

публикувано на 15.08.18 в 09:50

"С хорá и песни край релсите тесни"

Зелените поляни около гара Аврамово – най-високата железопътна станция на Балканите, стават сцена на събора „Край теснолинейката“. Събитието е тази неделя (12 август), а инициатор и основен организатор е гражданско сдружение „За теснолинейката“. Тези, които следят новините, сигурно помнят как преди пет години едно момче започна битка с..

публикувано на 08.08.18 в 13:52