от 12.00 часа

"Атлетико" Мадрид взе първата Лига Европа

Испанският "Атлетико" Мадрид стана първият победител в новия футболен турнир на Стария континент - "Лига Европа", наследник на турнира за купата на УЕФА, след победа във финала над английския "Фулъм" с 2:1 след продължения. В герой за "дюшекчиите" се превърна уругвайският нападател Диего Форлан, който вкара и двата гола за победата.

В 32-та минута атака на мадридчани, започнала от бившия испански национал Хосе Антонио Рейес и преминала през португалеца Шимао Саброса завърши с точен удар на Диего Форлан от около десетина метра. В 37-та минута след центриране на унгарския нападател Золтан Гера с отличен удар от воле Саймън Дейвис изравни резултата - 1:1.

Развръзката на първия финал на новосъздадения европейски турнир настъпи в 116-та минута на продължението след отлична проява на латиноамериканския нападателен дует на мадридчани - аржентинският национал Серхио Агуеро от левия фланг подаде точно на своя уругвайски колега Диего Форлан, който отклони топката в мрежата на Марк Шварцер.

Така "Атлетико" Мадрид, основан на 26 април 1903 година, спечели своя първи международен трофей след 1962 година, когато бе носител на Купата на носителите на националните купи. Това е и първият трофей във витрината на "Атлетико" от 1996 година насам, когато мадридчани с българския нападател Любослав Пенев в състава си направиха дубъл - спечелиха първенството и
купата на Испания.

"Фулъм" в своята 131-годишна история имаше досега само един финал - загуба с 0:2 от "Уест Хем" през 1975 година във финала за Купата на Футболната асоциация.