Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Екстремните спортове 7 - 13 януари 2024

3
Алекс Тоткова
Снимка: Фейсбук страница Alex Totkova Climbing

Никола Кaлистрин постигна 35 място в Европейското първенство по ски-алпинизъм в дисциплината “скоростно изкачване”. Победи швейцарецът Реми Боне, а при жените - австрийката Сара Дрейер. В рамките на няколко дни най-добрите състезатели в този спорт в Европа мериха сили във френския курорт Флaн, Шамони. В индивидуалната дисциплина българинът се класира 40-и, макар дни по-рано да се колебаеше дали да участва, тъй като шампионатът тази година е по-рано, а Калистрин нямаше достатъчно тренировки на сняг. В спринта ски-алпинистът ни зае 50 място, след като получи 15 сек. наказание заради неправилно боравене с щеките в транзитната зона, което му отне 8 места в ранглистата. Победител при мъжете стана Ориол Кордона от Испания, а при жените - Мариан Фатон, Швейцария. Ски-алпинизмът ще направи своя дебют на Зимните Олимпийски игри през 2026 г. с 2 дисциплини - спринт за мъже и жени, и смесена щафета. 

Никола Калистрин
Снимка: БФКА

В навечерието на новия състезателен сезон Александра Тоткова изкатери маршрут с високата категория на трудност 8c - това е станало по време на катерачен трип в Испания. Линията "Pal Este" се намира в сектор "Raco de les Espadelles", в Маргалеф, а Алекс я е преминала от едва трети опит. Тоткова е първата българка, изкатерила 9а - най-високата категория, преминавана досега от български катерач. Освен това, е член на националния отбор по спортно катерене и през март е първото й състезание за сезона - Европейска купа за мъже и жени в Шамбери, Франция, 30-31 март.
Заради започващия състезателен сезон Николай Русев пък се наложи да замрази опитите по най-трудния маршрут в България - линията "Куче марка" е на скалите край Карлуково и още няма първо преминаване.

В Сливен се простиха с един от хората, поставили началото на алпинизма в града - Кирил Димчев, съобщава БФКА. Основател на местния алпийски клуб през 1959 г. Автор на множество примиерни маршрути на скалите край Сливен и на Мальовица. Като част от националния отбор по алпинизъм изкачва върховете Кощан-Тау, Елбрус, Щуровски, Казбек и Ушба в Кавказ. Участва в първата за България клубна експедиция - през 1969 г. до Калиманджаро, в рамките на която изкачва върховете Ухуру (5895 м), Мауензи (5149 м) и Маунт Кения (5199 м). Димчев е един от оцелелите в първата за България клубна експедиция на седемхилядник - връх Ношак (7492 м), в Хиндукуш. Тя е организирана от алпийския клуб при Туристическото дружество “Сините камъни” в Сливен. Заради недостатъчна аклиматизация обаче, загиват петима от членовете на експедицията.

Проф. Малчо Малчев
Снимка: Радио Шумен

Своята 80-годишнина тази седмица отбеляза проф. Малчо Малчев - „Заслужил майстор на спорта по алпинизъм” и „Заслужил треньор по алпинизъм". Ръководи няколко експедиции в Кавказ, Памир, Хиндукуш, Монголия и др. Преминал е над 200 маршрута в нашите планини и в чужбина. Той е българинът с най-много изкачвания на връх Елбрус - 7. Автор е на редица книги и учебници, преподавател в Шуменския университет, доктор на педагогическите науки. Съществен принос има в развитието на детско-юношеското състезателно катерене. Като някогашен треньор на националния отбор, създава две системи за подготовка по състезателно катерене и алпинизъм. Информацията е на колегите от Радио Шумен.

Традиционната италианска кинопанорама “Истории от планината/Storie dalla Montagna“ ще бъде на 6, 7 и 8 февруари, в Дома на киното в София. В трите вечери ще бъдат прожектирани 11 приключенски и планинарски филма. Организатори са Банско филм фест и Италианският културен институт в София.

По света
Германецът Алекс Мегос премина един от най-трудните маршрути в спортното катерене - “Sleeping Lion” 9b+, в Сиурана, Испания, като занижи категорията му на 9b. Това е второто преминаване на линията, накована миналата пролет от Крис Шарма, който й дава по-високата категория. В интервю за Planetmountain.com обаче с 11 години по-младият Мегос обяснява, че е преминал на осмия ден опити трудния маршрут и затова смята, че категорията му е не повече от 9b. Той все пак отдава чест на 41-годишния автор на линията, като подчертава, че тя е невероятна и че не познава много хора на тази възраст, които да преминават толкова трудни маршрути, особено с две малки деца и управляващи собствен бизнес. Това е наистина впечатляващо, споделя Мегос пред италианското специализирано издание. Сега той ще се готви за квалификациите за Олимпийските игри в Париж. Както вече сме съобщавали два кръга квалификации предстоят - през май, в Китай, и през юни, в Унгария. Двама българи също ще се борят там - Александра Тоткова и Николай Русев. 
---
Новините следете в рубриката "Екстремните спортове".

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Горещи теми

Войната в Украйна