Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как е разписано правото на аборт в България и Франция?

| Интервю
Снимка: БГНЕС

Инициатор за вписването на правото на аборт във френската конституция е радикално лявата партия "Непокорна Франция". През последните месеци се постигна широк консенсус. Проектозаконът мина с лекота в парламента.

Това обясни кореспондентът на БНР в Париж Юлия Талева. Тя добави, че проектът е получил неочаквано подкрепа и в сената, където доминира консервативната десница.

Процедурата се поема от здравните каси във Франция, уточни тя. По думите ѝ законите и досега са били либерални и сегашната мярка се тълкува по-скоро като политическа и символична, "защото едва ли нещо ще промени в реалността на жените във Франция".

"Жестът може би има дори повече външнополитически смисъл, отколкото вътрешнополитически. Има символично послание, което Франция иска да отправи."

Д-р Радосвета Стаменкова от Българска асоциация за семейно планиране и сексуално здраве определя случващото се във Франция като "знаково и позитивно".

У нас достъпът до аборт е законово добре разписан. Това е традиционното отношение на българската жена и българското общество, уточни лекарят.

"Много по-добре е да не се стига до прекратяване на бременността, след като има съвременна контрацепция и начини за предпазване. Хубаво и важно е да го има правото като законов гръб."

Трябва да има национална програма по семейно планиране, подкрепящи мерки в майчиното и детското здравеопазване, смята д-р Стаменкова.

"Демографската карта е изключително примамлива дъвка за употреба, особено когато идват избори или има политически заигравки", коментира д-р Стаменкова в предаването "Хоризонт до обед".

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени