Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Трагедията с българските граждани в Охридското езеро

Днес в страната е Ден на национален траур. България почита паметта на 15-те наши сънародници, загинали нелепо при трагичен инцидент в Охридското езеро на 5 септември, ден преди годишнината от Съединението на Източна Румелия и Княжество България. Трагичната новина, дошла от западната ни съседка Македония, разтърси всички българи. Причината е не само поради големия брой загинали наши сънародници, но и тъй като 6 септември се нареди във вече дългата поредица от “черни” празници, сред които Спасовден, Коледа, Цветница, 3 март. На тези свети за българите дати през последните години се случиха едни от най-големите трагедии, отнели живота на мнозина българи.
Все повече българи използват празничните дни през годината, за да предприемат кратко пътуване в чужбина. За 55 наши сънародници от няколко малки провинциални градчета и едно село в страната обаче двудневно пътуване до Македония завърши с жестока драма. Петнадесет от тях, между които и едно дете, загинаха в събота, след като туристическото корабче “Илинден”, на борда на което са били, потъна на около 200-300 метра от брега на Охридското езеро. Една от версиите за трагичния инцидент е, че корабът е бил претоварен. Според специалисти обаче причината се дължи по-скоро на скъсано балансиращо метално въже. Освен това корабът е на повече от 80 години. С македонските власти е договорено паралелно разследване на причините за инцидента и от българска страна и вече са изпратени специалисти. Македонският министър на транспорта подаде оставка.

За първи път от много години насам българската държава успя да реагира адекватно на трагедията като се притече своевременно на помощ на нашите сънародници, изпаднали в беда. В Министерството на външните работи беше сформиран кризисен щаб, който работи по инцидента. По нареждане на българския премиер Бойко Борисов беше изпратен правителствен самолет, който върна обратно в страната оцелелите при потъването на кораба “Илинден”. По време на пътуването им към дома те бяха придружени от психолози, анестезиолози и лекари от Военно-медицинска академия (ВМА), както и специалисти от Министерството на здравеопазването. Част от тях бяха настанени във Военномедицинска академия, останалите са закарани по домовете им с микробуси и полицейски ескорт. Местната власт съобщи, че ще поеме разходите по погребението на нашите сънародници, а семействата им ще бъдат подпомогнати от държавата с по 10 хил. лв. Военен самолет транспортира близките на загиналите в инцидента за разпознаване и връщане на телата им в България. Всички тържества по случай 124-та годишнина от Съединението бяха отменени, а българският флаг, поставен върху сградите на държавните институции, бе спуснат наполовина в знак на траур. Официалното откриване на новата отсечка на софийското метро бе отложено с един ден.

Румяна Цветкова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Бежанците – малка, но важна част от търсещите работа в България

Съществува Директива, според която граждани от трети държави, получили хуманитарен или бежански статут у нас (или на територията на ЕС), могат да бъдат наети на работа без никакви други разрешителни. Само с този документ за статут, получен от..

публикувано на 26.04.24 в 12:15

Очакванията са разпространението на коклюш да отшуми в края на 2024 г.

Няма да се въвежда извънредна епидемична обстановка в страната заради разпространението на коклюш, защото не е необходимо. Това съобщи главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев. 500 са вече регистрираните в страната случаи на коклюш..

публикувано на 26.04.24 в 12:05

Хоротека на открито в Банско с Оркестъра за народна музика на БНР

Хорà от Пиринския край и всички фолклорни области ще се играят на 26 и 27 април в Комплекса за събития "Бяла сцена" в планинския курорт Банско. Хоротеката ще премине със съпровод на живо от зурни и солисти от Оркестъра за народна музика на..

публикувано на 26.04.24 в 07:35