Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

България срещу футболното хулиганство

Снимка: БГНЕС

Тази седмица българският парламент денонсира Европейската конвенция за насилието и лошото поведение на зрители при спортни прояви и ратифицира новата Конвенция на Съвета на Европа за интегриран подход към безопасност, сигурност и обслужване по време на футболни мачове и други спортни мероприятия. Новата конвенция съдържа напълно нови и по-ясни цели, насочени към осигуряването на сигурна, безопасна и гостоприемна среда при провеждане на футболни срещи и други спортни мероприятия, а не единствено и само за контрол на насилието. В нея са залегнали и мерки за противодействие на значително по-широк кръг рискове като природни бедствия, терористични атаки, слабости на спортната инфраструктура и др.

България беше една от първите страни, подписали тази конвенция през 2016 г.  Сега тя стана и една от първите 11, които са я ратифицирали.
Законопроектът за ратификация беше приет с пълен консенсус от всички парламентарно представени политически партии, което е рядко за този парламент явление.

Съставена е работна група за подготвяне на изцяло нов Закон за опазване на обществения ред при провеждане на спортни мероприятия. В групата участват депутати от всички парламентарно представени партии и експерти от Министерствата на младежта и спорта и на вътрешните работи. Силно впечатление прави, че новата законодателна регламентация съвпада с момент, в който МВР отчита успехи в борбата срещу футболното хулиганство. В значителна степен за това са допринесли въведени преди година нови законови мерки срещу това явление като санкциониране на нарушителите с  полагането на общественополезен труд, глоба в размер до 500 евро за псуване на спортни срещи и т.н. Статистиката отчита почти двойно намаляване на случаите на използване на пиротехника на спортни събития. Почти два пъти е увеличението и на броя на наложените принудителни административни мерки.

В този контекст може да се каже, че поредните усилия за актуализиране на законодателството са насочени не толкова към промяна, а към оптимизация на мерките за безопасност при спортни мероприятия и вместването им в една нова международна юридическа рамка. Едно от предимствата, които дава ратификацията на Конвенцията на Съвета на Европа за интегриран подход към безопасност, сигурност и обслужване по време на спортни събития е това, че от 2020 г. нататък България няма да е само наблюдател, а пряк участник във взимането на решения в тази сфера.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Костенурка на разходка в Осоговската планина

Отбелязваме Световния ден на костенурката

На 23 май отбелязваме Световния ден на костенурката – най-застрашената група гръбначни животни на земята. В България живеят само два от общо 58 вида сухоземни костенурки . Те са защитени от Закона за биологичното разнообразие и търговията с тях,..

публикувано на 23.05.24 в 12:59

Часът на Радио България по програма "Христо Ботев" - Брой 1

В първия брой на предаването гостуваме на българското неделно училище „Св. Св. Кирил и Методий“ в Лисабон , разговаряме с журналиста от Радио България Весела Кръстева за съхраняването на езика, националната принадлежност и значението на неделните..

публикувано на 23.05.24 в 12:00

За какво служи и кой се нуждае от Виза тип А?

В серия от материали ще ви разкажем за визите, които са необходими за престой и транзит през България , както и гражданите на кои страни се нуждаят от тях. Както е известно, от 31 март 2024 г. България е част от Шенгенското пространство по въздух и..

публикувано на 23.05.24 в 09:45