Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Фотографът Васил Николов поправя компютри за децата в нужда

Притихнали от неизвестността накъде ще поемем в живота си, правим равносметка, заричаме се да се променим – само един ден пандемията да свърши. Някои от нас обаче открай време живеят с доброто – понякога съзнателно го търсят, а друг път грабват случайността, за да направят ближния си по-щастлив. Такъв е и Васил Николов – човекът, който напоследък радва бедните деца.

Допреди седмици той запечатва с фотообектив щастливите лица на младоженците, а днес, без работа, тихо настройва старите лаптопи в тесния си хол. После ги дарява на деца, нямали късмета да си имат собствено устройство, с което да учат от дома си.

“Идеята се роди, когато нашата дъщеря трябваше да използва компютър за онлайн обучението – разказва фотографът. – Купих й един втора употреба – не чак толкова добър, но все пак да върши работа. Тя беше много щастлива и тогава осъзнах, че не всички родители могат да отделят средства за устройство.”
Васил Николов се обръща към близки и познати с молба да му отстъпят старите си лаптопи, които да поправи и дари. “Бях приел каузата по-лично и разчитах на приятелите си, защото те знаят как бих постъпил – още повече, че не всеки е склонен да даде устройство на непознат човек”, добавя той.
Идеята му обаче се разчува и много хора му пишат по фейсбук. Един човек купува осем компютъра и му ги изпраща, за да достигнат до подходящите деца, а други предплащат за месеци напред интернета.

Първият лаптоп отива при второкласника Божидар от село Сива река, Свиленградско, оцеляващ със самотната си майка благодарение на заплатата й от 240 лв. Невесели са историите и на останалите деца – някои от тях сериозно болни и почти всички произхождащи от малки и бедни населени места.

“Изпращам компютри буквално в цялата страна – казва Васил Николов. – Но в тази извънредна ситуация няма как лично да ги даря, затова и използвам куриерски фирми. След това децата ми пращат снимки с лаптопите, а аз ги препращам на дарителите, за да са наясно на кого са помогнали – защото, когато видиш една усмивка, се чувстваш много удовлетворен. Децата ми пишат колко много са признателни, те благодарят сърдечно, което за мен е най-голямата награда.”


Самият благодетел се изправя пред трудни дни – като фотографи на свободна практика той и съпругата му стоят без работа от началото на извънредното положение. Засега преживяват със заделените пари. Дали защото се зарежда с положителни емоции от сватбите и фирмените събития, които снима от години, за него няма по-естествено от това да върши добрини. През м.г. например благотворително заснема бала на абитуриентите от един дом за сираци.

“Много хора ще си направят изводи в тази ситуация не само за работата, която вършат, но и като цяло за живота – разсъждава Васил Николов за днешните времена. – Според мен Covid-19 ще промени всички ни и след като отмине, ще възприемаме света по различен начин – може би ще станем по-осъзнати, по-примирени, ще мислим повече за другите. Така че коронавирусът със сигурност ще окаже и положително влияние.”

Фотографът, който до момента е подарил над 30 компютъра, отправя и един призив – да се огледаме около себе си или да потърсим в интернет групи, които се занимават с подобни каузи. „Хората със сигурност ще бъдат щастливи да помогнат”, убеден е той.

Снимки: Васил Николов


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Джулия Тони Стоянова

Как Джулия от Варна стана най-добрият комедиен продуцент в Чикаго

В началото на януари тази година една българка беше "коронясана" за "Най-добър комедиен продуцент в Чикаго за 2023" по време на Годишните награди за стендъп комици на чикагското списание "The Comedy Gazelle". "Благодаря на Чикаго, че гласува за мен...

публикувано на 02.02.24 в 11:05

Оксана и Иван Желяпови – баща и дъщеря с кауза да помагат на бесарабски българи в Молдова

Бесарабските българи са една от големите наши общности зад граница. Нещо повече – в брой единствен на вестник "Българска Бесарабия" от 1938 година е записано, че те са "неделима част от българската народна снага, от българската духовна и културна..

публикувано на 24.01.24 в 11:05

Анна Малешкова изследва историята на бесарабските преселници от България

В края на старата година – на трогателна среща със съмишленици в столичните "Държавни архиви", писателката Анна Малешкова отпразнува 80-ия си юбилей . "Гледам напред, искам още да живея, обичам живота, обичам България", казва бесарабската българка с..

публикувано на 08.01.24 в 12:30