Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Велико Търново ще се бори за „Знак за Европейско наследство“

| обновено на 29.05.20 в 17:56
Велико Търново ще се бори за „Знак за Европейско наследство“
Снимка: ЕДН България

Общинският съвет на Велико Търново прие стратегия за утвърждаване образа на града като историческа и духовна столица на България, укрепваща и популяризираща националната идентичност като съставна част от европейските и световни постижения на цивилизацията. След съгласуване с Министерството на културата, Велико Търново ще кандидатства през 2021 г. за „Знак за Европейско наследство“. Един от основните аргументи за кандидатурата е значението на Велико Търново като един от петте свещени източноправославни градове в света.

Общината ще кандидатства и за домакинство на инициативата на ЮНЕСКО „Световна столица на книгата“ през 2023 година.

Нека да припомним, че регионалната библиотека „Петко Р. Славейков“във Велико Търново е основана още през 1889 г. като третата по значимост институция след Националната библиотека в София и Народната библиотека в Пловдив.В колекцията от 1200 екземпляра влизат ръкописът от 14-и век „Постен Триод”, първата българска старопечатна книга „Неделник” от Софроний Врачански (1806 г.), първото издание на „Рибен буквар” от Петър Берон (1824 г).
Още за дълголетните традиции и новите инициативи на това духовно средище прочетете ТУК.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Клас по рисуване с Кирил Манасиев организират в Чикаго

На 6 април, от 19:30 до 21:30 часа местно време, Културният център  „Българика“ в Чикаго ще домакинства клас по рисуване с българския художник Кирил Манасиев, съобщиха от центъра. По този повод във фейсбук страницата си те споделиха избрани картини на..

публикувано на 06.04.24 в 08:37

Ученици и преподаватели преведоха на италиански поезия на Петя Дубарова

Книга със стихове на Петя Дубарова излезе на италиански език в превод на деца и преподаватели от български училища в Италия. В превода участваха училищата "Асен и Илия Пейкови" в Рим и Флоренция, "Пейо Яворов" в Милано, "Родолюбие" в Неапол, "Капитан Петко..

публикувано на 04.04.24 в 11:57

Центърът за подводна археология е кандидат за Център за подводно и световно наследство

Министърът на културата Кръстю Кръстев изпрати до Ернесто Отоне, помощник-генерален директор за култура на ЮНЕСКО, кандидатурата, с която дейността на българския Център за подводна археология да бъде разширена до категория 2 на Център за подводно и световно..

публикувано на 03.04.24 в 17:51