Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

На 6 април почитаме успението на св. Методий равноапостол Славянобългарски

Снимка: pravoslavieto.com

Св. Методий е по-големият брат на св. Константин- Кирил Философ. Замонашва се в манастира Полихрон след отказ от висша държавна кариера и заедно със св. Кирил създават първата славянска азбука. Придружава своя брат във всичките му дипломатически и духовни мисии, включително и във Великоморавия.  

След смъртта на св. Кирил, благодарение на св. Методий е продължено просветителското дело сред славяните. Въпреки козните на южнонемските епископи, Методий е ръкоположен от папата за първи архиепископ на Моравия и развива активно покръстване в Бохемия, Полша и сред новопоявилите се маджари в Панония. Той продължава книжовната дейност и превежда на славянски Стария завет. Първи събира житие за своя брат св. Константин-Кирил Философ и продължава да обучава многобройни ученици, които след смъртта му са приети в България.

За останките на св. Методий се знае малко, макар в Чехия да ги издирват вече три века. След смъртта му на 6 април 885 г. и опелото на славянски, гръцки и латински език, той е погребан в столицата на Великоморавия Велеград в "стената зад олтара на Света Мария". До днес не е сигурно къде се е намирала тази столица. Според част от чешките археолози това е било селището на река Морава при Микулчице.

През 1980 г. папа Йоан Павел II провъзгласява солунските братя Кирил и Методий за съпокровители на Европа, защото делото им е мост между Изтока и Запада, допринесло за културното израстване на Стария континент.

Текст: Иво Иванов



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

На 11 май църквата почита Светите братя Кирил и Методий

Българската православна църква почита паметта на Светите равноапостоли и съпокровители на Европа Св. св. Кирил и Методий , създатели на първообраза на българската азбука – глаголицата. Първи писмени известия за почит към солунските братя..

публикувано на 11.05.24 в 05:15

Българите в Бесарабия пазят традицията на специална игра с великденски яйца

Игрите, в които главен герой е яйцето вероятно не са особено много . В Германия например, навръх Великден семействата посещават храма, а след това децата търсят яйца в градината, скрити от великденския заек - символ на плодородието. Ако потърсим..

публикувано на 05.05.24 в 05:15

Традицията да изпращаме великденски картички у нас започва още от Освобождението

Когато имаме специален повод, по който се срещаме с близки или приятели, в знак на уважение и за спомен, обикновено им поднасяме подарък, допълнен с някоя красива картичка. В миналото получената картичка е запазвана като скъп спомен и дори..

публикувано на 04.05.24 в 05:15