Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Вижте кои исторически места да посетите навръх Националния празник на България

Снимка: архив

Над 6 хиляди българи ще се изкачат на паметния връх Шипка на 3 март, за да отдадат почит на загиналите за свободата на България. Други 25 хиляди наши сънародници пък ще използват почивните дни покрай Националния празник – 3 март, за да посетят исторически места, свързани с Освобождението ни от османско иго, сочат данни на Института за анализи и оценки в туризма.

Радио България ви предлага 5 идеи за патриотични разходки по повод националния ни празник:

Копривщица – град музей на открито

Копривщица е едно от огнищата на българското Възраждане

Копривщица – един от най-красивите български градове, се свързва неминуемо с българското Възраждане и с някои от най-видните ни просветители, общественици и радетели за национална независимост. Днес се гордеем с това великолепно българско архитектурно бижу, където паметта е още жива.С един билет можете за няколко часа да посетите седемте къщи-музеи на копривщенци от 19 век, чийто съдби са тясно свързани с българското националноосвободително движение. Можете да разнообразите посещението си на Копривщица с допълни атракции, като разходка с магарешка каручка, курсове по плъсти и кене (шита дантела) в Лютовата къща, конни преходи сред гънките на Средна гора и разбира се, с неустоимата местна кухня.

Вижте още:

Национален музей-параход "Радецки"

Национален музей-параход „Радецки“

На брега на Дунав край град Козлодуй е закотвен легендарният "Радецки". През една майска нощ на 1876 г. , преоблечени като градинари, Христо Ботев и неговите четници се качват от румънския бряг на борда на австро-унгарския пътнически параход и буквално го превземат, като заставят екипажа да свали въстаниците на козлодуйския бряг. Целта на поета-революционер е да вдигне народа на крак в борба срещу османско иго.

Днес "Радецки"  е превърнат в плаващ музей. Но внимание, това не е автентичният параход. Оригиналът бил унищожен от собствениците му през 1924 г.. Неговото стопроцентово копие е построено с дарения на деца от цяла България и отваря врати като музей през 1966 г.

Карлово - домът на Васил Левски

Национален музей „Васил Левски“

Апостолът на свободата е роден в Карлово, което автоматично превръща подбалканския град в българска светиня. Родният му дом представлява едноетажна къща с две стаи и със зимник, килер и скривалище. Скромната постройка е ремонтирана и отворена за посещение в средата на 20-ти век. Възстановен е и дворът с калдъръмената пътечка, старата чешма и каменният дувар.

Музейната експозиция е скромна – тя съдържа вещи, снимки и документи свързани с живота на Васил Левски, на семейството му и неговите съратници. Днес всеки може да посети това паметно място и да се пренесе в размирната епоха на чуждо подтисничество.

Паметникът на Свободата на връх Шипка

Паметникът на Свободата на вр. Шипка

Величествената му осанка се издига на връх "Св. Никола" в сърцето на Стара планина. Тук, през месец август 1877 г., се разиграват най-драматичните и съдбовни за България битки от Руско-турската освободителна война. Сраженията, дали десетки хиляди жертви, са увековечени в Паметника на Свободата.

Построен е с даренията на българския народ и е открит е презавгуст 1934 г. Израснал сякаш от скалната гръд на Балкана, монументът олицетворява непреходния човешки стремеж към свобода и независимост. Затова всяка година на 3 март тук се стичат хиляди българи, за да отдадат почит на своите освободители.

Вижте още:

Панорама "Плевенска епопея 1877 г."

Панорамата Плевенска епопея проследава най-ожесточените сражения за свободата на България

Петмесечните сражения при град Плевен в хода на Руско-турската война завършват с капитулацията на Осман паша на 10 декември 1877 г. Тази съдбовна битка променя хода на войната в полза на българската независимост.100 години по-късно, на самото бойно поле, или в т.нар. Скобелев парк-музей, "израства" панорамата "Плевенска епопея". Внушителният паметник е с форма на пресечен конус, носен от четири стилизирани щика. Вътре, пред погледа на посетителите оживяват едни от най-ожесточените сражения за свободата на България. Диорамите и огромните панорамни платна са толкова реалистични, че човек има чувството, че се е телепортирал назад във времето и е попаднал направо на бойното поле.


Снимки: Венета Николова, historymuseum.org, Национален музей "Васил Левски"



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Снимка: Youtube / World Buzz Channel

Японска телевизия популяризира България като туристическа дестинция

Японската телевизия Fuji TV засне епизоди, с които представя България пред японското общество. Снимачният процес е осъществен в сътрудничество с българското посолство в Токио, съобщиха от дипломатическото ни представителство...

публикувано на 09.04.24 в 11:26

Google актуализира функцията си за навигация с нови снимки от нашата страна

Колите на Google Street View отново ще прекосят България тази година. През следващите месеци те ще посетят над 25 града, сред които Смолян, Златоград, Исперих, Кърджали и Перник. Целта, освен да се актуализират изображенията на градовете и пътищата,..

публикувано на 06.04.24 в 09:10

Пътувай емоционално – туризмът като автентично преживяване и уединение с природата

Свръх туризмът, причинен от невиждания бум на пътуванията след края на епидемията е причина хората да търсят алтернатива на общоприетите представи за почивка. Особено сред по-младите поколения има пресищане от стандартните екскурзии до известни..

публикувано на 04.04.24 в 10:10