Слушайте!

На Еньовден с клуб “Хоро” при читалище “Орфееви гори”-Смолян

На 24 юни се почита Св. Йоан Кръстител, който предсказва раждането на Спасителя – Иисус Христос. В народния календар този празник се нарича Еньовден и заема важно място наред с Коледния и Великденския цикъл, но има доста по-стари, езически корени.На..

публикувано на 23.06.15 в 12:43
„Свастика” – старинен орнамент, означаващ „основа” и стилизирани коне характерни само за българската шевица (в средата)

Старинни български шевици оживяват

За всестранното познание на българския народ, покрай другите етнографски и фолклорни изучавания, от голямо значение е и това на българския народен орнамент. Него трябва да изследваме, за да вникнем в художественото творчество на българския народ,..

публикувано на 12.06.15 в 15:35

Огън и тъпан. Танц и жарава. Нестинарски празник в Странджа

За странджанското село Българи 3 юни е сакрална дата. Всяка година в китното село се стичат хиляди хора, за да преживеят магията на един от най-старите и трудно обясними ритуали в България – нестинарския танц върху жарава. Нестинарството е една от..

публикувано на 03.06.15 в 12:35

Народни песни по Гергьовден

Гергьовден е един от най-хубавите празници. Може би защото обединява в себе си няколко тържествени повода. На 6-и май църквата почита паметта на Свети Георги Победоносец. Същата дата свързваме с великолепието на армейския празник (Деня на Българската..

публикувано на 06.05.15 в 09:20

От Лазаровден до Гергьовден в град Баня все пеят

Пъстра, свежа и с ухание на младост е природата на град Баня през пролетта. Дърветата са се пробудили от зимния си сън и се обличат в цветна премяна, а река Стряма се спуска с буйни пролетни води по южните склонове на Стара планина. Необичайното..

публикувано на 05.05.15 в 10:15

„Международен детски фолклорен фестивал – София“ събира на българска сцена гости от пет страни

На 23 април започва четвъртото издание на „Международния детски фолклорен фестивал – София“. На четири сцени, разположени в различни точки на града, столичани ще станат свидетели на изкуството на фолклорни ансамбли от България и чужбина. Юлия..

публикувано на 22.04.15 в 15:22

„Зелен се орех развива…”

Заедно с други дървесни видове като дъб, явор, бор, орехът е един от символите на Световното дърво. Според народните представи, през зимата слънцето се намира в корените му и затова е студено. Орехът се схваща и като своеобразен път, който свързва..

публикувано на 16.04.15 в 14:39

Червен, червен Великден!

Празникът на Христовото Възкресение е може би най-таченият и обичан ден в българския фолклорен календар. Символичният му смисъл се свързва с победата на живота над смъртта, раздялата с остарялото и отминалото и надеждата за щастливо бъдеще. Неслучайно,..

публикувано на 12.04.15 в 08:15

Великденските обредни хлябове

Великденски кравай, великденска кукла, плетеница, яйченик … Много са названията на обредните хлябове, приготвяни някога за най-големия християнски празник. Преди да пристъпи към ритуалното им приготовление, стопанката ритуално се измивала и..

публикувано на 09.04.15 в 08:20

С „цветни песни“ по Цветница

Цветница е един от най-обичаните празници във фолклорния ни календар. Отбелязва се седмица преди Великден, когато православната църква чества влизането на Исус Христос в Йерусалим. На този ден празнуват всички с имена на цветя.

публикувано на 05.04.15 в 08:25