Dimensune font
Radioul Național Bulgar © 2024 Toate drepturile rezervate.

La Miami, Dimitrov a trecut de polonezul Hurkac și va juca împotriva lui Alcaraz

Grigor Dimitrov

Grigor Dimitrov s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de tenis Masters 1000 de la Miami, după ce l-a învins pe polonezul Hubert Hurkac într-o luptă care a durat 2 ore și 41 de minute - 3:6, 6:3 și 7:6 (3).

Dimitrov va juca pentru prima dată în cariera sa în această fază a turneului de la Miami. Adversarul său de vineri va fi spaniolul Carlos Alcaraz, locul 1 în circuit. Hurkac ocupă locul 9 în clasament, ceea ce înseamnă că Dimitrov a obținut a 39-a victorie din carieră în fața unui jucător de tenis din top 10 mondial. Bulgarul și-a adăugat 155 de puncte în palmares și se apropie de locul 11 în clasament. El se află acum la doar 85 de puncte în spatele grecului Stefanos Tsitsipas.

Până în prezent, Alcaraz are un avantaj de 3-1 în meciurile directe, dar Dimitrov a câștigat ultima întâlnire dintre cei doi la turneul Masters de la Shanghai, în octombrie 2023.

Mai multe din categorie

Poză: Sport PR Events Managment

Înotătorul maratonist Petar Stoicev traversează Strâmtoarea Gibraltar

Petar Stoicev a devenit primul bulgar care a traversat înot Strâmtoarea Gibraltar, conform regulilor Oceans Seven, fără costum de neopren.  Stoicev a parcurs distanța de la coasta europeană din orașul spaniol Tarifa până la coasta africană din Maroc..

publicat în 16.04.2024 la 15:30
Stilyana Nikolova

Stilyana Nikolova a cucerit două medalii de aur și una de argint la finala de la Sofia

Cinci medalii reprezintă bilanțul de ieri al ultimei zile a Cupei Mondiale de gimnastică ritmică de la Sofia. A doua în proba de ansamblu, Styliana Nikolova a obținut medaliile de aur la minge și panglică și argint la cerc. Campioana Boryana Kaleyn..

publicat în 15.04.2024 la 10:00
Stoyka Krasteva

EUBC prezintă un film dedicat campioanei olimpice la box Stoyka Krasteva

Confederația Europeană de Box (EUBC) a prezentat un film dedicat lui Stoyka Krasteva, campioana olimpică la categoria muscă la Tokyo 2020. Filmul de 48 de minute este cel de-al șaselea episod al seriei ''Protagoniștii''.  Stoyka Krasteva vorbește..

publicat în 12.04.2024 la 17:00