Dimensune font
Radioul Național Bulgar © 2024 Toate drepturile rezervate.

La Miami, Dimitrov a trecut de polonezul Hurkac și va juca împotriva lui Alcaraz

Grigor Dimitrov

Grigor Dimitrov s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de tenis Masters 1000 de la Miami, după ce l-a învins pe polonezul Hubert Hurkac într-o luptă care a durat 2 ore și 41 de minute - 3:6, 6:3 și 7:6 (3).

Dimitrov va juca pentru prima dată în cariera sa în această fază a turneului de la Miami. Adversarul său de vineri va fi spaniolul Carlos Alcaraz, locul 1 în circuit. Hurkac ocupă locul 9 în clasament, ceea ce înseamnă că Dimitrov a obținut a 39-a victorie din carieră în fața unui jucător de tenis din top 10 mondial. Bulgarul și-a adăugat 155 de puncte în palmares și se apropie de locul 11 în clasament. El se află acum la doar 85 de puncte în spatele grecului Stefanos Tsitsipas.

Până în prezent, Alcaraz are un avantaj de 3-1 în meciurile directe, dar Dimitrov a câștigat ultima întâlnire dintre cei doi la turneul Masters de la Shanghai, în octombrie 2023.

Mai multe din categorie

Nurgiul Salimova

Șahista Nurgul Salimova cu prima victorie la Turneul Favoritelor

Nurgul Salimova a obținut prima sa victorie în Turneul Mondial de Șah Challengers feminin de la Toronto. În runda a patra a competiției din orașul canadian, bulgăroaica în vârstă de 20 de ani s-a impus cu piesele albe în fața fostei nr. 2 mondial Humpty..

publicat în 08.04.2024 la 10:00
Grigor Dimitrov la festivitatea de premiere în Miami

Dimitrov a pierdut finala de la Miami, dar urcă pe locul 9 în tenisul mondial

Cel mai titrat jucător de tenis bulgar, Grigor Dimitrov, a pierdut în finala turneului Masters 1000 de la Miami, Florida. După 73 de minute de joc, bulgarul aflat pe locul 11 în clasament a pierdut în fața italianului Jannick Sinner, pe Hard Rock..

publicat în 01.04.2024 la 09:30

Dimitrov l-a învins pe Alcaraz și e în semifinale cu Zverev la Miami

Grigor Dimitrov a făcut un meci impresionant și s-a calificat în semifinalele turneului Masters 1000 de la Miami. Bulgarul l-a învins cu 6:2, 6:4 pe spaniolul Carlos Alcaraz, nr. 1 în prognozele campionatului și nr. 2 în clasamentul mondial. Meciul a..

publicat în 29.03.2024 la 09:30