Eмисия новини
от 15.00 часа

Në Bansko mblidhen nomadë digjitalë nga Evropa

Nga 29 qershor për një javë në qytetin Bansko do të mblidhen 60 freelancer për të marrë pjesë në Bansko Nomad Fest. Qëllimi i nismëtarit Matthias Zeitlerbashkëthemelues i CoworkingBansko është që sa më shumë njerëz të njihen me këtë qytet të bukur dhe me..

27.06.20 12:43 |

PirinRun 2020 fton sportistët ekstremë në malin Pirin

Sportistët e vrapimit malor dhe çiklizmit në terren të vështirë për herën e shtatë me radhë do të marrin pjesë në PirinRun 2020. Gara do të fillojë më 21 qershor në qytetin Bansko, në rrëzat e malit Pirin, Bullgari Jugperëndimore, pranë..

21.06.20 05:05 |

Nuk janë zbuluar raste të koronavirusit në Plovdiv pas testeve të zhvilluara

Në Plovdiv nuk ka koronavirus, tregojnë rezultatet e para të testimit që u zhvillua në mes të majit sipas metodës ELISA. Janë testuar rreth 1100 veta. Vetëm në 12 prej 958 testeve janë gjetur antitrupa, por testet e tjera PCR nuk kanë rezultuar me..

11.06.20 15:59 |

Një shteg i xhazit në Bansko do të prezantojë muzikantë të njohur bullgarë

Në Bansko shqyrtuan iniciativën për krijimin e Shtegut të Xhazit. Ideja është e drejtorit të festivalit ndërkombëtar të xhazit dr. Emill Iliev. Ajo u paraqit në një takim pune në vendpushimin malor, me pjesëmarrjen e kryetarit të Komisionit Parlamentar..

09.06.20 19:21 |
Ikona

Ikona e Trinisë së Shenjtë – Dhiata e Vjetër do të mbrojë besimtarët në qytetin Bansko

Rrëshajat, ose Pentikostia e cila është festa e kishës “Trinia e Shenjtë”, shenjtëruan ikonën e Trinisë së Shenjtë – Dhiatës së vjetër. Ikona e çmueshme u pikturua nga murgjit e Manastirit “Dohiar” të Atonit, ku ruhet origjinali i “Trinisë së Dhiatës së..

07.06.20 10:57 |

Pushimorja Banko kërkon injeksion financiar nga shteti

Pushimorja Bansko në malin Pirin do të kërkojë 2 milion leva, 1,2 milion euro, ndihmë nga qeveria për shkak të deficitit buxhetor. Vënia e qytetit nën karantinë të plotë dhe biznesi i pezulluar turistik më se 3 muaj ulën të ardhurat buxhetore me 13 për..

20.05.20 20:11 |

Pas testimit në masë: Në Bansko s’ka Covid-19

115 banues të baskisë Bansko kanë kundërtrupa ndaj koronavirusit tregoi testimi në masë të popullsisë. Gjatë muajit të fundit të testuarit me testime të shpejta janë 2250 veta . Pas vlerësimit të organeve të shëndetësisë disa njerëzve u janë marrë..

12.05.20 16:13 |
Bansko pas karantinës

Në Bansko kërkojnë certifikim të hoteleve si të sigurta

Biznesi turistik në pushimoren malore Bansko në malin Pirin insiston për certifikimin e hoteleve si të sigurta, shkruan gazeta “Trud”. Sipas biznesit pas vendosjes së karantinës në qytet në kohën e pandemisë u formua një qëndrim negativ ndaj tij...

05.05.20 12:40 |

1015 janë rastet e zbuluara të koronavirusit në Bullgari

49 janë rastet e reja të regjistruara të Covid-19 në Bullgari, njoftoi Shtabi Operativ Kombëtar në brifingun mëngjesor më 22 prill. Kështu rastet e zbuluara të koronavirusit tek ne u bënë 1015. Shtimi i të infektuarve brenda 24 orëve të fundit..

22.04.20 08:26 |

Shumica e njerëzve me antitrupa ndaj koronavirusit s’kanë pasur simptoma

Pothuaj 7% prej 330 banorëve të qytetit Bansko, të cilët janë testuar deri tan,i kanë qenë infektuar me Covid-19. Shumica prej tyre nuk kanë ditur për këtë, sepse nuk kanë pasur simptoma. Këtë e tregojnë rezultatet nga dy ditët e para të testimit, i..

13.04.20 19:49 |
Всички новини: днес | вчера