Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Здраве и стил на живот - избрано от печата

Центърът на София ще се обновява с над 50 млн. лв, съобщават централните печатни издания тази сутрин. Две дългоочаквани обществени поръчки обяви Столичната община преди дни. Цялостният ремонт на ул. "Граф Игнатиев" и прилежащите й улици ще струва 26.3 млн. лв. с ДДС. Други 24 млн. лв. пък ще отидат за обновяване на зоната около парламента и храм-паметника "Ал. Невски". От сроковете обаче е видно, че работата може и да не приключи до старта на европейското председателство, посочва СЕГА.

Ремонтът на първата зона включва изграждане, възстановяване и подновяване на подземната и наземната инфраструктура на "Граф Игнатиев" от ул. "Алабин" до бул. "Евлоги и Христо Георгиеви", в това число пл. "Джузепе Гарибалди", пл. "Славейков" и градината при църквата "Св. Седмочисленици". Втората поръчка засяга площада на храм-паметника "Александър Невски" и участъка от ул. "Оборище" до ул. "Г. С. Раковски", пл. "Народно събрание", градина "Кристал", градина "Св. Климент Охридски", градината пред църквата "Света София".

Парите се чакат по линия на оперативна програма "Региони в растеж" 2014-2020 г.

Виж повече

Такса смет в градовете най-вероятно ще се плаща на всеки жител, пише СТАНДАРТ. Като само за следващите три години от 2018 г. до 2020 г. таксата за боклука ще може да се плаща и според площта на имота. Това ще стане, ако новият парламент одобри промените в Закона за местните данъци и такси, които са пуснати от Министерството на финансите за обществено обсъждане. Като при всеки вариант такса смет ще скочи най-много за крайните квартали на градовете. В момента такса смет и данък сгради за апартаментите в центъра са по-високи, защото са по-скъпи и имат по-голяма данъчна оценка. С промените обаче за две еднакво големи жилища с еднакъв брой хора в тях, които са в центъра на София и в крайните квартали "Люлин" и "Левски Г" ще се плаща еднаква такса смет.

Виж повече

Пак започва опит да се направи детска болница, извежда в заглавие СЕГА. Стартът на инициативата за построяването на "Нова многопрофилна университетска детска болница - Детски здравен парк" ще бъде даден от Българската педиатрична асоциация и асоциация "Родители" на 5 април във Военния клуб. Тогава ще бъде обявен инициативният комитет, който ще работи по осъществяването на проекта. Сред гостите на събитието се очаква да бъдат и президентът Румен Радев, кметът на София Йорданка Фандъкова и омбудсманът Мая Манолова. България е единствената страна в ЕС, в която няма голяма национална многопрофилна педиатрична болница. В София има детска болница, но в нея няма хирургия.

Виж повече

НОИ започва програмата за профилактика и рехабилитация за 2017 г., информира МОНИТОР. Заложените средства са в размер на 20 103 061 лв., като се предвижда през тази година около 47 500 лица да ползват парични помощи за профилактика и рехабилитация. Програмата е с продължителност 10 дни като цената на нощувките и частична помощ за храна в размер на 7.00 лв. за всеки ден от престоя се поема от средствата на държавното обществено осигуряване. Всяко лице за сметка на бюджета на ДОО има право да ползва и до четири основни диагностични и терапевтични процедури дневно. Право на парична помощ за профилактика имат осигурените лица за общо заболяване, майчинство и/или трудова злополука и професионална болест. Право да ползват програмата имат и лицата, получаващи лична пенсия за инвалидност.

Виж повече

Безработицата у нас падна до най-ниското си ниво от 2009 г. насам, научаваме от ТРУД. Данните на Евростат показват, че процентът на безработните през февруари стигна 6,7% при ниво от 6,6% през юни 2009 г. Година по-рано – през февруари 2016 г. безработицата беше 8,1 на сто. Продължава да се увеличава младежката безработица, като през втория месец на 2017 г. тя достига 16,7% при 16,2% през януари. Все пак на годишна база – спрямо февруари 2016 г. – има намаление, тогава нивото й е 18,2%. Общо 28 000 са били безработните младежи на възраст до 25 години през февруари при 31 000 година по-рано. Извън пазара на труда остават 216 хил. души през февруари при 218 хил. през януари и 266 хил. през февруари 2016 г., показва статистиката.

Виж повече

Брюксел променя правилата за управление на големите компании в ЕС. Бонусите на мениджърите вече не трябва да зависят от текущата печалба на компанията, а от нейното дългосрочно развитие като крайната цел е разкриването на нови работни места, читим в СТАНДАРТ. Директорите трябва да се оценяват с помощта на финансови и нефинансови критерии, включително грижа за околната среда и социална ангажираност. Освен това политиката на възнагражденията ще трябва незабавно да бъде публично оповестена след гласуване от акционерите на общото събрание.

Виж повече

Авторските права в България са лабиринт без изход, изтъква СЕГА. За събирането на пари от авторски права в България се мисли като за постоянен конфликт между хората, свързани със създаването на музика, които непрекъснато искат още и още, и онези, свързани с излъчващите медии, които се чудят как да не платят. "Музикаутор" и БНР още не са подписали договор, с който дружеството отстъпва правата за разпространение на каталога си в ефира на радиото, отбелязва изданието. За въпросното дружество се заговори повече в началото на годината, когато БНР спря да излъчва модерна музика и премина само на класическа и фолклорна и на такава, за която не се дължат права. Радиото поде и кампания български творци да започнат да му отстъпват интелектуалната си собственост, На 24 февруари обаче страните обявиха, че са се споразумели. И БНР, и "Музикаутор" поясниха, че са направили редица отстъпки, без да дадат повече информация. Повече от месец по-късно става ясно, че всъщност договор още няма, а има реална опасност страните отново да се конфронтират. Според участник в преговорите БНР и "Музикаутор" са се споразумели за размер на отчисленията, който ще е значително по-нисък от исканите от дружеството 4.4 на сто от брутните приходи. Новият договор трябвало да е за три години. Проблемът обаче бил, че "Музикаутор" настоява след този период БНР да приеме тарифата му и да се съгласи да плаща по нея в бъдеще. "Ние предлагаме преди изтичането на контракта да седнем и отново да преговаряме с "Музикаутор", поясни за "Сега" човек от БНР.

Виж повече


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Шестима души са с леки наранявания след инцидент на Централна гара - София

Не е имало челен сблъсък между двата влака на Централна гара - София около 16.40 ч. Това съобщи министърът на транспорта Георги Гвоздейков, който посети мястото на инцидента: "Влак, който е композиран на Централна гара и трябва да замине за Пловдив, и друг влак отзад, който прави маневра с три вагона, трябва да спре на дистанция зад него. На машиниста му..

публикувано на 28.05.24 в 18:41

Опознаване на метрото с посещения "зад кулисите" в Деня на детето

На 1 юни, между 10:00 и 15:00 часа , децата в София ще имат възможност да седнат на "горещия стол" в тренажора на "Метрополитен" в депо "Земляне" и да изпитат тръпката лично да управляват учебен влак .  Това съобщиха от "Метрополитен". Освен управлението на влаковете, децата ще посетят и халето, в което машините "спят" в депото , и ще се..

публикувано на 28.05.24 в 15:12

Обявяват резултатите от НВО на четвъртокласниците до 7 юни

Над 50 000 четвъртокласници положиха т. нар. "втора малка матура" по математика. Изпитът се проведе в над 1700 училища в страната.  Изпитът започна в 10.00 часа и продължи 60 минути. За учениците със специални образователни потребности бяха предвидени 30 минути повече.  Четвъртокласниците трябваше да се справят с общо 25 задачи.  "Според мен,..

публикувано на 28.05.24 в 13:33

Голямо закъснение на влакове заради компютърен проблем на Централна гара - София

Софтуерен проблем с компютърната централизация за управлението на стрелките на Централната гара в София е причина за голямото закъснение на влаковете на гарата снощи, съобщиха от компанията "Железопътна инфраструктура".  В резултат на повредата някои от влаковете, сред които до Варна и Бургас, са се движили със закъснение до 2 часа. Аварията е във връзка..

публикувано на 28.05.24 в 11:37

Променя се движението на трамваи 11 и 12 и автобусна линия 29 по бул. "Рожен"

Във връзка с изпълнението на строителни дейности от днес до 17.10.2024 г. (включително) се променят маршрутите на част от трамвайните линии и една автобусна, движещи се по бул. "Рожен", съобщиха от Столичната община. Трамвайна линия № 11 ще се движи по маршрут от кв. "Княжево" до трамвайно ухо "Хюндай България" двупосочно. Трамвайни..

публикувано на 28.05.24 в 09:41

Без вода в ж.к. "Гео Милев": 9 улици, СУЧЕМ, стадион "Академик"

На 28 май 2024 г. във връзка с извършване на строително-ремонтни дейности по ул. "Гео Милев" , се налага спиране на водоподаването от 9:30 до 21:30 часа , съобщават от "Софийска вода". Предупреждението е валидно за района на: Ул. „Гео Милев“ бл. 79, 31 СУЧЕМ „Иван Вазов“, ул. „Кочани“, ул. „Виница“.  Карето между ул. „Плачковски..

публикувано на 28.05.24 в 07:55

Над 40 празнични покани за децата в София на 1 юни

Над 40 културно-образователни събития за деца включва тазгодишното издание на "Детски панаир" на 1 юни. То отново ще се проведе на площада пред Народния театър „Иван Вазов”, в Градската градина и в близките музеи и галерии, съобщават от Столичната община. Основна тема на празника е културно-историческото наследство и опазването на околната..

публикувано на 27.05.24 в 19:04