Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Вашият глас:

План за спасение поискаха жителите на кв. "Витоша"

Снимка: Антония Енева
Тази седмица в предаването „Вашият глас“ се фокусирахме върху проблемите в кв. „Витоша“. Преди две седмици жителите на квартала излезнаха на протест заради състоянието, в което се намира мястото, където живеят. Липса на улици, инфраструктурни проблеми, шум и неспирни задръствания заради наличните само два входа към квартала - това са само част от проблемите, на които обърнаха внимание протестиращите. Това е поредният израз на недоволство от страна на жителите, които възразяват и срещу строителството на нова 17 етажна сграда. В сряда вечерта пък се проведе обществено обсъждане в сградата на Столичната община, на което членове на инициативния комитет на кв. "Витоша" се срещнаха с представители на общината.

На проведеното обществено объждане в сряда вечерта Светлин Димитров и Димитър Граматиков с ирония направиха презентация на квартала. Те изтъкнаха проблемите, свързани с липсата на канализация в част от квартала, шумът и прахта от преминаващите камиони, трафикът от липса на достатъчно входове и изходи в квартала.

За да можем да се справим с всеки един проблем, първо трябва правилно да го диагностицираме. Ние идваме в Столичната община не с молба за съдействие, не с искане, ние идваме тук, давайки възможност да се решат всички проблеми и доверието, което е спаднало до критичен минимум, да бъде възстановено, каза Светлин Димитров от Инициативния комитет в кв. "Витоша".

След няколко протеста и многократния запитвания, столичният кмет Йорданка Фандъкова обясни на събралите се жители какво е свършено до момента и какво предстои.

Ако беше въпрос само за изграждане на инфрастуктурата, щеше да бъде много по-лесно, защото това е по-лесната задача. Проблемите са доста по-сериозни и са свързани най-вече със собствеността. Кварталът е разположен на територията на бивши земеделски земи, които са върнати по Закона за възстановяване на бивши земеделски земи. След приетия регулационен план, площта на уличната мрежа е 404 декара. От тях около 35 % СО притежава и е придобила в последните години, което означава, че около 60 % от тази територия за улици е частна собственост.

Вторият голям проблем, който също е свързан с изграждането на улици, е канализацията, отбеляза Фандъкова. Части от квартала би следвало да се обслужват от изградения по бул. "Симеоновско шосе" главен канализационен клон на десния Слатински колектор. За тази цел за цялата територия са изготвени идейни проекти, каза още столичният кмет.

Фандъкова допълни още, че е готов проекта за нова спортна и детска площадка, който е съгласуван с гражданите. Кметът обясни и че ще възложи на Столичния инспекторат да осигури присъствие на място на инспектор всеки вторник и четвъртък от 13 до 15 ч. - на ул. „Чавдар Мутафов“.

От инициативния комитет пък поискаха създаване на група, която да работи за разрешаване на проблемите в кв. Витоша, както и регулярни срещи между общината и инициативния комитет. Жителите на кв. Витоша поискаха още да бъде изготвен план за спасение и развитие на квартала, последователност при изпълнението на задачите, както и процедура за приемане на Подробен устройствен план за кв. Витоша. Екипът на "Вашият глас" се ангажира да проследи дали исканията им ще бъдат изпълнени.

Ако и вие имате неразрешен проблем, свързан с институциите в София, а не знаете към кого да се обърнете - потърсете ни във фейсбук страницата на Радио София, на имейл: glas@bnr.bg или на телефон 02/9336 200. Не забраявйте да оставите вашето име и телефон за контакт. Ние ще се свържем с вас.

Още по темата, свързана с квартал "Витоша" - чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 26.04.24: Негативни отражения на предсрочните избори върху икономиката

Завършваме поредицата от коментарни предавания с мненията на политолога Христо Панчугов и икономиста Георги Вулджев по актуалните теми: Отношенията в сглобката победиха нежеланието от предсрочни парламентарни избори. Загуба на доверие в някои партии, заради отпадане на гражданското участие в политически процес. Съучастието в..

публикувано на 26.04.24 в 19:10

Д-р Аспарух Илиев: Коклюшът е най-опасен за живота при новородените

Регистрираните случаи от коклюш в страната вече обхващат 21 области. Според здравните власти България вече е в условия на епидемия, но няма извънредна епидемична обстановка - такава, каквато помним преди години. Нека не забравяме, че паниката никога не е била добър съветник. Повече разум и осъзнатост в това, как да предпазим себе си и другите,..

публикувано на 26.04.24 в 17:25
Божидар Лалов (вляво) и Ивайло Симеонов

Коментарите на Божидар Лалов и Ивайло Симеонов

БНР-Радио София продължава "да отглежда" своите коментатори Божидар Лалов и Ивайло Симеонов вече и като тийнейджъри. В края и на този месец те изреждат какво ги е впечатлило. Божидар Лалов малко съжалява за провалената ротация в правителството. Смята, че предсрочните парламентарни избори са ненужни, защото трудно е да се надяваме на много по-различен..

публикувано на 26.04.24 в 16:52

Юрий Вълковски: Читалищата в малките и в големите населени места имат различни функции

Юрий Вълковски е директор на фондация „Народни читалища“, която е създадена през октомври 2023 г. Целта е подкрепа за възраждането на българските читалища. Пред Радио София той заяви, че днес знаем много малко за читалищата у нас. „Читалищата в София са едно, читалищата в малките села са друго, читалищата в средни като големина градове, са..

публикувано на 26.04.24 в 16:19
Може да се събуди активността на тийнейджърите за промяна на средата

Tърсят се млади разбивачи на градски митове, на които им пука къде живеят

Над 15-годишните младежи не са включени достатъчно активно в живота на града , в това да взаимодействат с институциите , за да могат да го променят към по-добро. Независимо от множеството доброволчески акции и по-скоро инцидентни инициативи на общините за тяхното включване в местното самоуправление , това все още не се случва достатъчно..

публикувано на 26.04.24 в 15:58

Седмицата в САЩ: Протести в университети, делото срещу Тръмп, ще забранят ли ТикТок

Про-палестинските протести в университети бяха водеща тема в Съединените щати тази седмица, предаде от Вашингтон Младен Петков. Протести имаше в учебни заведения в градове като Бостън, Ню Йорк, Остин (щата Тексас), Лос Анджелис, столицата Вашингтон. На места полицията арестува демонстранти. Стигна се и до отмяна на церемонии по завършване...

публикувано на 26.04.24 в 15:15

Еврозоната – поредната тема, която разделя експертите и обществото

Преди няколко дни в изданието "Политико" описват целта на България да влезе в еврозоната през 2025 г. като малко вероятна. Според техния анализ целевата дата няма да бъде постигната - заради политическата бъркотия, упоритата инфлация и неубедителната обществена подкрепа, пишат от изданието. Темата за еврото е поредната, която разделя..

публикувано на 26.04.24 в 14:55