Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Скаутското движение калява тялото и духа

Снимка: Facebook

Завършваме седмицата в „Радиоприемница“, посветена на извънкласните дейности, с разговор за скаутското движение.
Гости в студиото са Румен Пущаков - председател на Централния младежки клуб на скаутите в България и Михаела и Виктор Тодорови, ученици и челнове на клуба.

"Идеята за духовното и физическото израстване стои в основата и на нашата организация, каза Румен Пущаков. Тази е и причината, поради която, за да могат децата да израснат физически, да развият своите духовни качества, потребности и възможности, ние ги извеждаме извън големия град".

"Организираме ги в най-различни лагери, екскурзионни летувания. Там те намират себе си, намират свои приятели, учат се да мислят самостоятелно, да решават сами казуси, проблемни ситуации, отделно от това научават много от нашите планински инструктори и водачи, които ги водят в планината, учат ги на ориентиране, на алпийски възли, на долекарска помощ и така нататък“, разказа председателят на Младежкия централен клуб на скаутите.

Централният младежки клуб на скаутите е неправителствена организация, която съществува от вече 12 години. Неин основател е Румен Пущаков. Децата, които посещават лагерите са на възраст от 6 до 12 години. Организацията си съдейства и с училищата, а  клубът организира екурзионни летувания в Осоговската планина, в Родопите и в Пирин.

"Километрите, които изминаваме на ден, са между 12 и 15", обяснява Румен Пущаков.

Михаела е 12 години, а брат ти Виктор е на 9. Каката започва да ходи на лагери преди 3 години, а Виктор преди две. Инициатор на заниманията е майка им, която ги записва на лагери.
"Учим се на много нови неща - стреляне с лък, с пушка, с пистолет, ориентираме се с компаси и карти", разказа Михаела.  
"Всеки ден правим подоходи сред природата, сред чист въздух“, казва Виктор.

******

Началото на скаутското движение в световен мащаб е поставено на 1 август 1907 г., когато на о. Браунсли, в залива Пуул, графство Дорсет, се открива първият експериментален скаутски лагер, продължил до 9 август.

Инициатор на събитието е лорд Робърт Стивънсън Смит Бейдън-Пауел, признат за основател на скаутизма. Неговият рожден ден, 22 февруари, е обявен за Световен ден на скаутите. Идеята на лорда е да се подпомогне духовното и физическо израстване на младите хора, чрез членуването им в аполитична, демократична и образователна организация, освободена от всякаква религиозна и расова обвързаност.

В България скаутската идея се появява през 1911 година. Тогава полковник Никола Жеков, командир на Първи пехотен полк и бъдещ главнокомандващ на армията, създава в София първия отряд разузнавачи. Избухването на Балканската и Междусъюзническата война обаче спират развитието на движението за няколко години.
В превод “scout” означава разузнавач, следотърсач и изследовател.

Още за скаутското движение у нас - вижте във видеото.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Илюстрации и графики в неконвенционална форма

Започна поредното четвърто издание на Фестивал на илюстрацията и графиката. Говорим с Васил Владимиров от организацията на ФИГ: "Това е и съкращение на фигура, но тази година се заиграваме с мъглата. Обръщаме внимание на размитите граници между фигуративното и абстрактното. Темата не ограничава авторите, но им дава посока. Участниците хем се вписват в..

публикувано на 08.06.24 в 11:45

Модата е визия, концепт, начин на мислене, емоция

Специалност „Моден дизайн“ на НХА в София и Филиала ѝ в Бургас представя дипломно ревю на студентите от Випуск 2024 година, на тема: „Трансформация“.  Проф. Д-р Яна Костадинова - р-л на катедра Моден дизайн в НХА,  проф. Майа Богданова и доц.Александър Гергинов ни въвеждат в събитието: На 13 юни представяме ревюто "Трансформация". Не беше лесно,..

публикувано на 08.06.24 в 11:10

Бяхме млади, стигнахме до дъното на най-дълбоката пещера тогава

40 години от българския подземен Еверест. Красимир Петков, спелеолог, за премиерата на филма за събитието: "Това беше експедиция в пещерата Жан Бернар в Савойските Алпи. Тогава бе най-дълбоката пропаст в света. Бяхме млади, стигнахме до дъното, снимахме чисто любителски филм. 1358 м бе дъното. В момента е седма в света. Спелеологията е изследване на..

публикувано на 08.06.24 в 10:06

Децата - да са самостоятелни, но и да могат да работят в екип

В НВИМ, в 10 сутринта със свободен вход се отбелязва Деня на бащата. Забавленията дебнат отвсякъде - подробности от Николай Лазаров от Националната скаутска организация на България: "Както всяка година сме опънали палатка, хамак, показваме на децата първа долекарска помощ, ориентиране. Подготвили сме и изненади. Има и други интересни шатрички на..

публикувано на 08.06.24 в 09:48

Адресите на любовта - Димитър Подвързачов

Димитър Подвързачов кара втора младост с учителка Известният журналист, писател, автор на афоризми и стихове Димитър Подвързачов бил неустоим ухажор, когато пийнел чашка-две, но на сутринта забравял флирта и съпругата му не му връзвала кусур. Но се увлякъл като ученик по преподавателката от Първа девическа гимназия Дора Аврамова. “Карам втора..

публикувано на 08.06.24 в 09:36

Над 10 000 работодатели вече дават електронни ваучери за храна

От началото на следващия месец ваучерите за храна ще бъдат само електронни. От Нова година насам течеше преходният 6-месечен период, в който работодателите можеха да дават на служителите си и хартиени талони. Данните показват, че в България ваучери за храна ползват около 20 хиляди работодатели и  над 750 хиляди души . Размерът на месечната..

публикувано на 07.06.24 в 18:32
Снимки: Ratio

Цяла събота популярна наука в пролетния форум на Ratio

Ежегодният пролетен форум за популярна наука Ratio ще се проведе в София Тех парк на 8 юни , събота. В целодневната програма (от 10 до 17 ч.) международни лектори ще търсят обитаеми светове и далечни хабитати, ще разговарят за киберсигурност през погледа на въображаемите герои от приказките. Организаторите са подготвили дискусионен панел..

публикувано на 07.06.24 в 17:35