Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Марта Ортова – нефролог от Александровска болница:

Ако не се лекува, циститът може да рецидивира и да доведе до нежелани усложнения

Заболяването засяга повече жените, при бременните антибиотици не се прилагат

Д-р Марта Ортова
Снимка: Георги Нейков
Циститът има по-голяма честота през летния сезон. Причина за това е прегряването на организма, обилното изпотяване и загубата на течности, както и концентриране на урината, което създава условия за колонизиране на пикочните пътища  с бактерии.

От друга страна има възможност за преохлаждане – било от близостта до климатик, било от къпане в студени водоеми. Всичко това най-често става причина за отваряне на вратата за цистита през лятото.

Така започва обяснението за това заболяване на
д-р Марта Ортова
– специалист от Клиниката по нефрология и трансплантация в Александровска болница, в предаването „Часът на здравето“.

Циститът и инфекциите на пикочните пътища са вторите по честота бактериални инфекции в организма след възпаленията на дихателните пътища.

При жените това заболяване се среща по-често, отколкото при мъжете.

Световната статистика показва, че всяка втора жена боледува от цистит през живота си.
Особено във възрастта 18-40 години и при жените в климакс.

При мъжете в напреднала възраст причина за цистит често е проблем с простатата. Всички специалисти по бъбречните болести съветват да се пие повече вода

Сред уязвимите групи са хора с диабет, туберкулоза, СПИН, зависимите от алкохола и наркотиците.

Пациентът чувства тежест в долния пояс на корема, дискомфорт, по-често и болезнено уриниране.

Сред най-честите причини е бактерията Ешерихия коли, поселяваща дебелото черво.
При хора със запек циститът по-лесно се появява.

Признаците на цистита всъщност може да са циститна маска – подчертана д-р Ортова. – Зад нея може да се крие друго заболяване. Това може да определи само специалист. И затова е изключително важно при съмнение човек да се обърне към нефролог (уролог, гинеколог).

Ако не се лекува, циститът може да рецидивира и да доведе до усложнения, сред които и безплодие.

В първия триместър на бременността лечението е затруднено от невъзможността да се прилагат антибиотици. Те се дават само при витални индикации.
Тук е нужно да се съобразят мненията и на нефролога, и на гинеколога.
Именно специалистът може да каже кое от многото средства на пазара за лечение на цистити ще бъде безвредно за бременната жена. Дори някои билки могат да причинят увреждане на плода или на майката.

Иначе пациентите трябва да ограничат алкохола и да предприемат мерки за засилване на имунитета.

Много е важно в горещите месеци да се пият по около 2 литра вода, подчертава д-р Ортова. И допълва образно с пример – ручеят с течащата вода е бистър и чист, докато в застоялата локва или блато може да се размножат дори попови лъжички.

Чуйте целия разговор на Георги Нейков с д-р Марта Ортова.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 26.04.24: Негативни отражения на предсрочните избори върху икономиката

Завършваме поредицата от коментарни предавания с мненията на политолога Христо Панчугов и икономиста Георги Вулджев по актуалните теми: Отношенията в сглобката победиха нежеланието от предсрочни парламентарни избори. Загуба на доверие в някои партии, заради отпадане на гражданското участие в политически процес. Съучастието в..

публикувано на 26.04.24 в 19:10

Д-р Аспарух Илиев: Коклюшът е най-опасен за живота при новородените

Регистрираните случаи от коклюш в страната вече обхващат 21 области. Според здравните власти България вече е в условия на епидемия, но няма извънредна епидемична обстановка - такава, каквато помним преди години. Нека не забравяме, че паниката никога не е била добър съветник. Повече разум и осъзнатост в това, как да предпазим себе си и другите,..

публикувано на 26.04.24 в 17:25
Божидар Лалов (вляво) и Ивайло Симеонов

Коментарите на Божидар Лалов и Ивайло Симеонов

БНР-Радио София продължава "да отглежда" своите коментатори Божидар Лалов и Ивайло Симеонов вече и като тийнейджъри. В края и на този месец те изреждат какво ги е впечатлило. Божидар Лалов малко съжалява за провалената ротация в правителството. Смята, че предсрочните парламентарни избори са ненужни, защото трудно е да се надяваме на много по-различен..

публикувано на 26.04.24 в 16:52

Юрий Вълковски: Читалищата в малките и в големите населени места имат различни функции

Юрий Вълковски е директор на фондация „Народни читалища“, която е създадена през октомври 2023 г. Целта е подкрепа за възраждането на българските читалища. Пред Радио София той заяви, че днес знаем много малко за читалищата у нас. „Читалищата в София са едно, читалищата в малките села са друго, читалищата в средни като големина градове, са..

публикувано на 26.04.24 в 16:19
Може да се събуди активността на тийнейджърите за промяна на средата

Tърсят се млади разбивачи на градски митове, на които им пука къде живеят

Над 15-годишните младежи не са включени достатъчно активно в живота на града , в това да взаимодействат с институциите , за да могат да го променят към по-добро. Независимо от множеството доброволчески акции и по-скоро инцидентни инициативи на общините за тяхното включване в местното самоуправление , това все още не се случва достатъчно..

публикувано на 26.04.24 в 15:58

Седмицата в САЩ: Протести в университети, делото срещу Тръмп, ще забранят ли ТикТок

Про-палестинските протести в университети бяха водеща тема в Съединените щати тази седмица, предаде от Вашингтон Младен Петков. Протести имаше в учебни заведения в градове като Бостън, Ню Йорк, Остин (щата Тексас), Лос Анджелис, столицата Вашингтон. На места полицията арестува демонстранти. Стигна се и до отмяна на церемонии по завършване...

публикувано на 26.04.24 в 15:15

Еврозоната – поредната тема, която разделя експертите и обществото

Преди няколко дни в изданието "Политико" описват целта на България да влезе в еврозоната през 2025 г. като малко вероятна. Според техния анализ целевата дата няма да бъде постигната - заради политическата бъркотия, упоритата инфлация и неубедителната обществена подкрепа, пишат от изданието. Темата за еврото е поредната, която разделя..

публикувано на 26.04.24 в 14:55