Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Костадин Николов тръгва на велопоход, за да събере пари за ремонт на дом „Майка и бебе“ в Габрово

Има хора, които са си самодостатъчни. Живеят в собствен свят и това им стига. Има обаче един друг вид индивиди, за които това, че те самите са добре, не означава, че всичко е наред. Те живеят с широко отворени очи за чуждата болка и нуждите на другите. Е, героят ни от последното издание на "Моята история за доброто" е точно от тези - вторите. Мечтае и успява да помага. 

Костадин Николов е роден във Велинград, поставил си е задача да помогне на нуждаещи се в Габрово. За тази цел организира благотворителен велопоход из България и Македония.

Помощта отива не при един, а много други. Другите, които живеят в център „Майки и бебе“ в Габрово. Костадин избира с парите от велопохода да реновира сградата, в която много жени се учат да бъдат майки и много бебета намират подслон, който родителите не могат да им осигурят. В дома живеят хора, които имат нужда от топлота. Топлота, която не успяват да получат, защото за нея пари няма.

Защо дом „Майка и бебе“?
Центърът е социална услуга, която осигурява временно пребиваване на бременни, майки и техните деца.

Там те пребивават за период до шест месеца, през които им се предоставя подслон, психологическа подкрепа, достъп до здравни услуги, консултации, свързани с подобрение на връзката майка - дете, помощ при намирането на работа. Социалните работници в център „Майка и бебе“ полагат постоянни усилия в посока на превенцията на изоставянето на деца.
Какъв е проблемът?

Проблемите са много. Някои от тях са по-прозаични от други. Нещата отново опират до пари. Или по-скоро до тяхната липса.
Представете си, че имате бебе на няколко месеца. Партньорът ви е изоставил съвсем сами. Семейството ви се е отрекло от вас. Отгоре на всичко нямате и пукната пара.

Тук се намесват “SOS детски селища България”, като предлагат временно пребиваване и подкрепа в кризисния център, построен за целта.

Обаче въпросният кризисен център не може да предложи домашен уют и топлота. Защо? Няма пари.
Дограмата е стара и изгнила, стъклата са изпочупени, а баните и общите помещения изглеждат потресаващо. Представете си, че трябва да се грижите за новороденото си в стаи с изронена от влагата мазилка и без необходимото отопление. Поддръжката на елементарна хигиена също е проблемна, тъй като липсват мивки и умивалници.

За да събере пари за ремонта, Костадин тръгва на велопоход, с продължителност близо половин месец и обхват от 1000 километра. Очаква го дълъг път, сили за който му дава идеята, че го прави, за да бъде полезен не на себе си, а на някой друг.

Идеята е на Костадин, приятелите му и работещите в СОС детски селища, към които се обръща за съвет. Реалната помощ, обаче, идва от хората - от непознатите, които даряват добро. Всеки желаещ да помогне, може да го направи чрез сайта "Карай колело, подари добро!"

Реалността в очите на Костадин е друга. В нея всички имаме нужда от мисия. От вярата, че действията ни значат нещо за някого. Всяко дете заслужава да расте в среда на любов, уважение и сигурност. Защото семейната среда предопределя живота ни. Може да ни отнеме вярата или да ни накара да живеем и мечтаем за нея.

Още - чуйте в звуковия файл.

Последвайте Радио София и в Instagram. Харесайте и страницата ни във Facebook.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Около Любляна, няколко часа след интервюто

С отношение и с грижа

На 8 май се отбелязват 10 години от социалната чайна с пътуващите в момента чайници с Мая Донева: "Днес съм в една кола пълна с чайници от Брюксел. 64 чайници от различни части на света, комбинираме ги с децата, получили първа работа в Социалната чайна. В момента съм на една отбивка пред Кьолн. На 8 май сме в София, на 9 - във Велико Търново, на 10 -..

публикувано на 05.05.24 в 11:56

Православието винаги е докосвало изкуството

Евгени Серафимов, създател на школата "Новите майстори" за две събития там: Кюстендил е град на художниците. Но за пръв път ще бъдат представени като иконописци. Факт е, че от около 50 действащи, има доста автори, които се занимават с иконопис. Успях да издиря осем имена и за пръв път ще бъдат представени като иконописци в двора на черквата...

публикувано на 05.05.24 в 09:57
Петко Теофилов пред кабинета си в къща-музей Димчо Дебелянов

Историята оживява - Петко Теофилов, беседа първа

Родният дом на най-нежния лирик в българската литература - Димчо Дебелянов е любимо място за работа и вдъхновение на всеотдайния и решителен копривщенец, за когото ще разкажем днес.  Той се казва Петко Теофилов - първият директор на Дирекция “Музеи” в град Копривщица: Разговор с доц.д-р Марина Теофилова - изкуствовед, преподавател в катедра..

публикувано на 04.05.24 в 16:05
Ул. “Московска”

Софийски разкази - Разходка по “Московска”

Ул. “Московска” е една от визитките на столицата ни. Преди се е казвала "Орханийска". Началото ѝ е при ул. "Малко Търново", където сега е ДА "Архиви". Преди там е била старата часовникова кула, съборена според легендата, по настояване на часовникарските ателиета. Друга легенда свързва къщата на номер 15 с любовница на Фердинанд, но всъщност къщата е била..

публикувано на 04.05.24 в 15:00

Адресите на любовта - Сава Хашъмов

Сава Хашъмов се жени за вдовицата на своя учител Да, наистина имам три брака и доста любовни авантюри, но аз съм зодия Риби - когато се влюбя, се женя - казва в интервю приживе, доайенът на Народния театър Сава Хашъмов. Той играе в академичната трупа 43 сезона, пресъздавайки повече от 100 роли. Елегантен, висок, с аристократично излъчване,..

публикувано на 04.05.24 в 14:00
Алекси Калев

Фестивалът ражда и любов

Мидалидаре рок с Алекси Калев - покана отсега: "Почнахме в 2017, това ще е четвъртото издание. Все още магнитът са артистите, но се стараем хората да идват за фестивалното изживяване. Пуснахме 1000 билета "на зелено", без имена и ги продадохме за 10 минути. Това, което правим е като европейски фестивал.  Миналата година имахме 20000 души за..

публикувано на 04.05.24 в 11:54
Мария Веселинова

Ах тези родители

Мария Веселинова, режисьор на "Ах тези родители" за спектакъла и за отношенията родители-деца: Идеята дойде от сина ми, който много хареса едноименната книжка, писахме на автора, той даде съгласие. Реално ни трябваше добър автор, който да превърне идеята в пиеса. Получи се много добре. Работата не е лесна. Темата е важна за родителите - в спектакъла..

публикувано на 04.05.24 в 10:16