Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Детското БНР“ предлага най-доброто за малките слушатели

Детското БНР се прави само от Ирина Вълчанова, Ани Маринова, Калина Колева и Виолета Димитрова
Снимка: Ани Петрова

Единствената специализирана редакция за деца е в БНР. Това, което се прави там, е една инвестиция в малките, които трябва да придобият навика да търсят и да слушат хубави, смислени предавания – образователни, забавни…Детското БНР е онлайн платформа, която съществува от септември 2016 г., но Българското радио е имало предавания за деца още през 1931 г. Три години по-късно новините и предаванията вече стават редовни, имат точен час и слушателите са знаели кога какво да очакват.

Приказките са разказвани от актьора Никола Балабанов, по-известен като чичо Кольо – разказа в "Радиоприемница" Ирина Вълчанова – отговорен редактор на Детското БНР. – Малко по-късно се включва и актрисата Лили Попиванова. Още преди Втората световна война по радиото се появяват и детски оперетки на Парашкев Хаджиев – 120 на брой, излъчвани на живо! За съжаление двата тома либрета не са запазени, защото от бомбардировките (1944 г.) е пострадала и сградата на радиото.

В първите години след 1944-та детската редакция е под ръководството на Леда Милева. Предаванията за децата са били по час и половина всеки ден. Леда Милева се е свързала с писатели и композитори за създаването на нови произведения за деца.

Имало е предавания за всички възрасти. Имало е приказки, песни, радиопиеси с пеещи актриси. На въпроси от водещите на входа на Българското радио са получавани отговори докато трае самото предаване.

Създава се детската радиостудия и са включвани избрани деца с артистични заложби. След актоьорите, които работят за децата са Славка Славова, Апостол Карамитев, Емил Стефанов играе образа (гласа) на Бърборино.

Днес Детското БНР се прави само от 4 дами, които са всеотдайно по отношение на малките слушатели. Всъщност преди да се публикуват в сайта, материалите първо звучат в ефира на програма „Христо Ботев“ (в събота и неделя).

Много от запазените приказки и предавания и могат да се чуят на онлайн платформата – казва Ани Маринова. – Всеки четвъртък сутрин излъчваме приказки за деца, написани от деца.

Може би само в Африка нямаме слушатели – усмихва се Ирина Вълчанова. За много българчета зад граница (и техните родители) сайтът е полезен и интересен.

Приказките, които адаптираме и пускаме, имат сюжет и поука, с които са интересни за всеки слушател, независимо от възрастта – отбелязва Виолета Димитрова. В програмата се включват както произведения от световни и български  писатели, така и народни приказки.

Сутрешните минути на „Ранобудно петленце“ са любими на няколко поколения – посочва Калина Колева. – Приказките, които правим с най-голямо удоволствие, звучат и вечер от 19:15.

Детската тематика е много специфична. Трябва да обичаш децата, за да работиш за тях. Стремим се да привлечем вниманието и интереса на днешните деца, чрез сайта се опитваме да ги насочим към ефирната програма и обратно – подчертават редакторките в Детското БНР. Редакцията организира и събития – тържества (за Коледа например), както и конкурси, с които се стимулират любопитството и творчеството сред децата.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Всички деца трябва да играят заедно

Ваня Тодорова за новото пространство на конна база "Ахил", която работи с деца със специални образователни потребности: "Мечтата ми е била да бъдем максимално полезни. Сега няма да е само конната база, аз съм ерготерапевт и сме планирали площадка, включително за деца в инвалидна количка. Има рампа да се качи да играе в съоръжение "замък"...

публикувано на 19.05.24 в 11:30
Щерион Пилидов

Сбъднатите мечти на Щерион Пилидов

Щерион Пилидов за новата си песен (но и за произхода на запомнящото му се име): "Аз съм музикант под наем, композирам за доста хора, за съжаление не остава много време за мен. Работя с Ритон, Авеню, Камелия Тодорова. Много различни стилове, това ме развива доста като музикант и човек. Започнах да се занимавам с музика на 16 г. Преди се..

публикувано на 19.05.24 в 11:09
Даниела Тошева

Обучение чрез предизвикателство

"Зелени момичета в помощ на кръговата икономика" - Даниела Тошева, член на управителния съвет на АЛДА Асосиейшън. Развива собствен бизнес в една непопулярна за жени сфера - метали. Впоследствие започва бизнес консултантска дейност в подкрепа на стартъпи и малки и средни предприятия,  занимава се с Европейски проекти като консултант. АЛДА Асосиейшън е..

публикувано на 19.05.24 в 10:45

Читателят не се дистанцира, а съпреживява

Пламен Тотев за романа "Арката на лястовицата"  на датската писателка  Сисел -Йо  Гейсен  ( изд . „ Персей “ ) , който „Уолстрийт Джърнъл“  нарежда сред  „10-те най-добри мистерии  на годината “: "Авторката е биолог, но по ген и талант е най-вече писател. С това постига световна известност. Тя има по-различен поглед за нещата, познава..

публикувано на 19.05.24 в 09:46

Историята оживява: Колоездене България от XIX-и век до днес

България се радва на сериозни традиции в колоезденето. И заедно с моите гости, ще ви разкажем подробностите.  Гостите са Драгомир Кузов - председател на Българска федерация Колоездене, основател и изпълнителен директор на българската компания за производство на велосипеди DRAG и Веселин Стоилов “Спиро” - продуктов мениджър в DRAG и бакалавър по..

публикувано на 18.05.24 в 16:00

Софийски разкази - Българският исторически комикс

Д-р Александър Въчков за Национална изложба на българския исторически комикс: " Таблата са около 170 на брой. Бях изненадан какви неща притежавам. Непрестанно сканиране на нови комикси. Резултатът може да се види на 2 етаж. Издирихме около 110 иммена, но не всички имаха добро качество. Историческият комикс е сред най-застъпения вид...

публикувано на 18.05.24 в 15:00

Адресите на любовта - Димитър Шишманов

Синът на проф. Иван Шишманов се венчава за по-възрастна с 23 години дама Синът на проф. Иван Шишманов, писателят и дипломат Димитър Шишманов, се залюбва със семейна приятелка на родителите си - съпругата на генерал Сава Савов Пенелопе Калъпова. Току-що завърналият се от следването си в Женева младеж е на годините на най-големия от тримата ѝ..

публикувано на 18.05.24 в 14:00