Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Димитрина Бачева за професионалните срещи на акушерката с живота

Снимка: pixabay.com

Световният календар отрежда 12 май като ден на медицинските сестри - чества се официално от 1974 г. по инициатива на Международния съвет на медицинските сестри. На тази дата е родена основателката на модерното сестринство Флоранс Найтингейл /1820 - 1910/, която прави истинска революция в обслужването на ранените и болни войници по време на Кримската война. Тя ръководи група от медицински сестри, обучени от нея, която поема изцяло грижите за пациентите. Благодарение на установените от нея стандарти за обслужване на ранените и болни от холера и дизентерия войници, смъртността спада от 42% на 2,2%. Това постижение я превръща в национална героиня на Англия. 

Цялата 2020 година е определена от Световната здравна асамблея 2020 г. за Международна година на медицинската сестра и акушерката.Тези две професии играят жизненоважна роля, когато става дума за предоставяне на здравни услуги. Това са специалистите, които посвещават живота си на грижи за майките и децата, правят спасителните имунизации, дават съвети за здравето, помагат на възрастните хора. Световната здравна организация съобщава, че за да бъде постигната една от големите цели - до 2030 г. да има универсално здравно покритие - светът се нуждае от още 9 милиона сестри и акушерки, а те са на изчезване.

Нашият пример за милосърдието, което е ключовата дума в работата на специалистите по здравни грижи, е представяне на една дама, която вече 28 години е акушерка в столичната Втора САГБАЛ „Шейново“. Нейното име е Димитрина Бачева. От малка тя знае, че ще учи медицина, защото това са хората, които помагат на болни и създават нещо добро. В средния си образователен курс решава, че ще стане акушерка, защото това е професия, която дава радост на хората. Дипломира се пред 1993 година. В същата година започва работа в реанимацията на болница "Шейново". След най-тежкото отделение става старша акушерка на "Инвитро отделение", а след това работи в "Родилното отделение" на същото лечебно заведение. Опитът й през различния път в отделенията я обогатява.

"На всички места съм се чувствала удовлетворена". С годините се добива рутина в работата, но тя е рутина в начина на вършене на работа. В никакъв случай не се добива рутина в емоцията, защото всяка родилка и всяко бебе носят собствен емоционален заряд, който ние преживяваме с тях. В този смисъл с тази работа не се свиква, защото тя ни носи нещо различно всеки ден". Акушерката е важна, защото стои непрекъснато до нея и води раждането, а лекарят се намесва ако има необходимост. За това родилките трябва да правят и избор на акушерка.

Съвременните акушерки са подготвени жени, с много теоретични и практически знания. Те са изминали дълъг път в развитието си, който следва нивото на медицината. Разликата между бабите, които навремето са помагали на жените при раждане, и акушерките е много голяма. Доказателство за това е намалената смъртност при родилките", споделя акушерката.

На въпрос дали акушерската професия е за жени-лидери, Димитрина Бачева отговаря, че това е точен израз, защото като акушерка мислиш и вземаш решения самостоятелно. Качествата, които гради тази професия, са чувството на милосърдие, да помогнеш и да създадеш радост на друг човек. Тази професия учи да сме добри хора.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 26.04.24: Негативни отражения на предсрочните избори върху икономиката

Завършваме поредицата от коментарни предавания с мненията на политолога Христо Панчугов и икономиста Георги Вулджев по актуалните теми: Отношенията в сглобката победиха нежеланието от предсрочни парламентарни избори. Загуба на доверие в някои партии, заради отпадане на гражданското участие в политически процес. Съучастието в..

публикувано на 26.04.24 в 19:10

Д-р Аспарух Илиев: Коклюшът е най-опасен за живота при новородените

Регистрираните случаи от коклюш в страната вече обхващат 21 области. Според здравните власти България вече е в условия на епидемия, но няма извънредна епидемична обстановка - такава, каквато помним преди години. Нека не забравяме, че паниката никога не е била добър съветник. Повече разум и осъзнатост в това, как да предпазим себе си и другите,..

публикувано на 26.04.24 в 17:25
Божидар Лалов (вляво) и Ивайло Симеонов

Коментарите на Божидар Лалов и Ивайло Симеонов

БНР-Радио София продължава "да отглежда" своите коментатори Божидар Лалов и Ивайло Симеонов вече и като тийнейджъри. В края и на този месец те изреждат какво ги е впечатлило. Божидар Лалов малко съжалява за провалената ротация в правителството. Смята, че предсрочните парламентарни избори са ненужни, защото трудно е да се надяваме на много по-различен..

публикувано на 26.04.24 в 16:52

Юрий Вълковски: Читалищата в малките и в големите населени места имат различни функции

Юрий Вълковски е директор на фондация „Народни читалища“, която е създадена през октомври 2023 г. Целта е подкрепа за възраждането на българските читалища. Пред Радио София той заяви, че днес знаем много малко за читалищата у нас. „Читалищата в София са едно, читалищата в малките села са друго, читалищата в средни като големина градове, са..

публикувано на 26.04.24 в 16:19
Може да се събуди активността на тийнейджърите за промяна на средата

Tърсят се млади разбивачи на градски митове, на които им пука къде живеят

Над 15-годишните младежи не са включени достатъчно активно в живота на града , в това да взаимодействат с институциите , за да могат да го променят към по-добро. Независимо от множеството доброволчески акции и по-скоро инцидентни инициативи на общините за тяхното включване в местното самоуправление , това все още не се случва достатъчно..

публикувано на 26.04.24 в 15:58

Седмицата в САЩ: Протести в университети, делото срещу Тръмп, ще забранят ли ТикТок

Про-палестинските протести в университети бяха водеща тема в Съединените щати тази седмица, предаде от Вашингтон Младен Петков. Протести имаше в учебни заведения в градове като Бостън, Ню Йорк, Остин (щата Тексас), Лос Анджелис, столицата Вашингтон. На места полицията арестува демонстранти. Стигна се и до отмяна на церемонии по завършване...

публикувано на 26.04.24 в 15:15

Еврозоната – поредната тема, която разделя експертите и обществото

Преди няколко дни в изданието "Политико" описват целта на България да влезе в еврозоната през 2025 г. като малко вероятна. Според техния анализ целевата дата няма да бъде постигната - заради политическата бъркотия, упоритата инфлация и неубедителната обществена подкрепа, пишат от изданието. Темата за еврото е поредната, която разделя..

публикувано на 26.04.24 в 14:55