Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Сватби по време на пандемия - има ги, но са голяма рядкост

Варианти за оцеляване търсят всички, работещи в сферата на сватбените тържества

| обновено на 17.07.20 в 12:15
Снимка: БГНЕС
В една от любимите ритуални зали в София - тази в "Красно село", сватбеният сезон е в разгара си, но в ситуация на извънредна епидемична обстановка.

Изискването на кмета на София Йорданка Фандъкова, само 50% от обема на ритуалните зали да бъдат заети от хора, означава на сватбите да присъстват само 30 души, заедно с младоженците, техните фотографи и гости.

“Обикновено младите хора са по-толерантни, защото виждат по-важното, а то е, че трябва да сключат брак”, казва София Андонова, длъжностно лице в обредния дом в парк "Хиподрума", която през годините е събрала множество двойки в граждански брачен съюз.
Повечето млади двойки обаче искат да присъстват и възрастните им баби и дядовци, които могат да бъдат там, но с маска и спазвайки дистанция.

Отлагането на сватбата оказва влияние и върху бъдещото семейство. “Много зависи от настройката на самите младоженци”, казва Радостина Митова, която е сватбен агент с дългогодишен опит в организирането на мащабни събития в столицата.

Тя даде пример със сватба за 120 души, която е трябвало да бъде на 14 март, но след извънредното положение, сватбата не може да се осъществи и в края на краищата бъдещото семейство подписва без да прави голямо тържество, а от този паметен ден остава един не много приятен спомен.

Сватбените агенти и фотографите преди няколко дни излязоха на мълчалив протест заради поредната промяна в мерките срещу Covid-19. 
Вече четвърти месец работещите в бранша са с почти никакви доходи. Повечето младоженци отменят тържествата си за след година, което води до голяма несигурност и липса на работа за хората в бранша. 


Варианти за оцеляване търсят всички, работещи в сферата на сватбените тържества. Много фирми търпят загуби, магазини фалират. 
“Общо взето целият бранш е засегнат. Знаете, че за организиране на едно такова събитие, са включени много участници - ресторанти, фотографи, магазини за сватбени дрехи и аксесоари. Всички те казват, че изключително зле се отразява ситуацията на техните приходи и продажби.

Дори има случаи на затворени ресторанти и сватбени магазини, които не могат да издържат на този икономически срив и няма как да балансират, тъй като това е специфичен бранш, който няма откъде да покрие разходите си във време, в което не се организират такива събития или са толкова ограничени, че не могат по никакъв начин да покрият разходите си, казва Славена Сулева, която e част от платформа за организиране на сватби.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Даян Русинов и Илона Стоянова

Да си приятел с учениците е въпрос на баланс

След няколко дни ще се честват 145 години от създаването на 117 средно училище „Свети Свети Кирил и Методий“ в град Бухово.  Гости в студиото са Даян Русинов – магистър по музика, преподавател и Илона Стоянова – преподавател по история, цивилизация и философия. Включваме по телефона и директора, г-жа Янка Цекова: "Когато човек има желание за..

публикувано на 28.04.24 в 11:59
Лили Големинова

На Цветница с Лили Големинова

Лили Големинова е една от емблемите на Радио София. На имения ѝ ден е само музикален редактор, но и следващата неделя е автори и водещ на неделното Радиокафе: "Много се радвам, че празнувам на този ден. И аз съм кръстена на баба си, една изключителна жена. Много е направила за кариерата на дядо ми, имала е музикални амбиции, но я е оставила заради..

публикувано на 28.04.24 в 10:53
Д-р Иглика Мишкова

На Цветница с Иглика Мишкова

Вторият именик на Цветница, който ни гостува в Радиокафе е етнологът д-р Иглика Мишкова: "Кръстена съм на баба си. Игликата е едно от първите цветя, разбира се - и билка. Ползва се при венци, за лечение, има значението си в културата ни. Първото на Цветница е донасяне на върбовите клонки пред домашната икона и събиране на най-близките хора. На..

публикувано на 28.04.24 в 10:07
Цветанка Йотина

На Цветница с Цветанка Йотина

Цветанка Йотина – Кмет на Община Мирково на имения си ден е първият гост на Радиокафе навръх Цветница: "Обичам си Мирково, всичко, каквото е по силите ми го правя. Кръстена съм на мойта баба, вече имам и внуче, най-малкото, много е хубаво да се въпроизвежда името. Всеки българин трябва да носи вярата в себе си. Вчера в Мирково имаше лазарки. Вчера..

публикувано на 28.04.24 в 09:53

Историята оживява - Музей на българския спорт

Разговорът е с Катя Иванова - уредник на Музея на спорта в София. Дама, която заедно с нейния екип, носи вдъхновение и увереност в бъдните спортни успехи на нашата страна! Снимки от Музея на спорта може да откриете в описанието на епизода. С уговорката, че най-добре да го посетите лично. Припомням - намира се в сградата на Сектор А на..

публикувано на 27.04.24 в 16:00
Никола Фурнаджиев

Адресите на любовта - Никола Фурнаджиев

Поетът Никола Фурнаджиев и съпругата му са бохеми цял живот За поета Никола Фурнаджиев, Христо Радевски казва: “С него можеш да вървиш през цветя и тръни, да си сигурен и спокоен, да ловиш риба, да пиеш вино и да разделиш последната цигара. От близостта с такъв човек ти винаги се чувстваш виновен за това, че вземаш, а не можеш да дадеш“. Със..

публикувано на 27.04.24 в 14:00
Надя Розева

Как изкуството може да гради мостове

Надя Розева – за медалната скулптура и голямата си експозиция в Скопие: Надя Розева е художник, но твори основно в една много специфична ниша – медалната скулптура. В момента в 4 от залите на Националната художествена галерия в Скопие е подредена нейна изложба, която се радва на голяма посещаемост, медийно внимание и сериозен интерес в..

публикувано на 27.04.24 в 13:00