Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Лъчезар Кацарски:

Дори в най-тъмните моменти трябва да гледаме с надежда и светлина

Лъчезар Кацарски

Младият джаз и блус музикант Лъчезар Кацарски от Благоевград също прави свои концерти в социалните мрежи по време на строгата изолация, а днес е насочил усилията си към създаването на нова песен, посветена на неговия баща. Продължава образованието си в  Музикалната академия, където беше приет заради таланта си още преди да завърши средното образование в Националната хуманитарна гимназия.

Още 18-годишен Лъчезар спечели наградата за дебют на БНР. Свири на пиано, китара, хармоника и още редица инструменти и не спира да твори, а това, че е незрящ, очевидно по никакъв начин не възпира творческия му порив.

Освен изразен талант е и личност с богата музикална култура и много симпатично чувство за хумор. "Първата му любов" е пианото, на което е започнал да свири и да пее, когато е бил на 6-7 години. Впоследствие уроците едва не са го отказали от инструмента, но продължил да свири и до голяма степен заради любовта си към групата Queen. "Бохемска рапсодия" е и първото произведение, което е свирил по слух. 

"Има и положителни неща в това да си незрящ. Едно от тях е, че правиш нещата "като невиждал". Аз никога не съм се притеснявал от това, тъй като моите прекрасни родители ме възпитаха по такъв начин, че да приемам нещата с чувство за хумор, да не ги приемам като проблем. Когато приемеш нещо като проблем, то наистина е проблем. А когато го приемеш нормално, то е нещо нормално. Аз правя това, което обичам, има хора като мен, които обичам и "не виждам проблем," демонстрира чувството си за хумор Лъчезар Кацарски. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Къща-музей “Димитър Димов”

Историята оживява: Димитър Димов

“Историята оживява” ви разказва за един от големите български умове на XX-и век. Талантлив писател, майстор на пластичните герои и познавач на човешката психология. Все таки, говорим за професор, учен с дълбоки познания в зоологията, физиката, химията и природните науки.  Представяме ви писателя Димитър Димов. Слушаме откъс от интервю с..

публикувано на 25.05.24 в 16:00

Софийски разкази - Зелено четене

Надежда Динева представя  Националната кампания "Зелено четене": "Кампанията е моя лична кауза, тя достига до повече хора. Срещнах подкрепа от литературни клубове, общини, книжни клубове. Правилните послания ни намират." Подробности от кампанията - в звуковия файл.

публикувано на 25.05.24 в 15:00
Георги Марков и Здравка

Адресите на любовта - Георги Марков

Писателят Георги Марков е женен за първата си съпруга Деспина, негова съседка в Княжево, когато в санаториума за гръдно болни среща Здравка Лекова. Тя е младоженка и е почти уплашена от смазващата самоувереност на този рано побелял мъж. Любовта им е по-силна от общественото мнение. Двамата се развеждат, женят се и заживяват в две стаички в..

публикувано на 25.05.24 в 14:00
С Йоана Алексиева и Стефани Лалева

Горско парти

Фестивал "Боровинкови нощи" на хижа Амбарица - Йоана Алексиева и Стефани Лалева: "Разлика с предния фестивал е, че доброволците оттогава (2014-2019) сме организатори сега. Районът е известен с големите боровинкови масиви. Хижата е една от най-великолепните в района на Троян. Мястото има изключително силна енергия. Хижата спечели награда за най-добри..

обновено на 25.05.24 в 11:34
Стражарите на нашата съвест

София вчера и днес

„София вчера и днес – документалното кино разказва“ - доц.д-р Теодора Стоилова-Дончева: "Събитието е инициатива на списание "Кино", входът е свободен. В 6 вечери показваме специално подбрани документални филми за София от 28 май в Дома на киното - три филма с обща дължина от час и 40. Филмът на Елдора Трайкова от 1992 "Неонови приказки" има много..

публикувано на 25.05.24 в 11:32

За фамилатлонци

На Фамилатлона тази година ще е "време за семейството". Яна Алексиева от Асоциация "Родители" споделя: "Подготовката за големия семеен фестивал отнема време и енергия. На 8 юни в Южния парк на голямата поляна ще се забавляваме. Стана традиция, хората го очакват. Ще има над 40 участника. Толкова хора представят различни игри и каузи. Фамилатлонът..

публикувано на 25.05.24 в 10:36

Да влезеш в историята

На Международното биенале във Венеция с Маги Гигова: "Много е ласкателно за българския павилион - много е посещаван. Миналото срещна бъдещето. Инсталацията ни "Съседите" изследва българския ГуЛаг, според италианските критици. Разтърсващ, въздействащ на всички нива - обоняние, сетивност, осветление. Разказите на оцелелите от българския ГуЛаг е с..

публикувано на 25.05.24 в 10:24