Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Инженерните висши училища са път към дигиталната трансформация

Проф. д-р инж. Илия Железаров е роден през 1968 година. Завършва ОКС „Магистър”, машинен инженер, специалност „Механично уредостроене” в ТУ – Габрово през 1994 година.

През 2005 година защитава ОНС „Доктор” по научна специалност „Метрология и метрологично осигуряване“. През 2007 година. придобива академична длъжност „Доцент“, а през 2019  - „Професор“ в областта на метрологията и метрологичното осигуряване.

От 1995 година работи в Технически университет - Габрово. От 1999 година е управител на „Българо-германски институт по управление на качеството и промишлен мениджмънт - БГИК” ООД.  В периода от 2004 -2012  е Заместник-директор на Центъра за качество на обучението. От 2012- 2019 е Заместник-ректор по научно-изследователската работа. На 19.12.2019  е избран за Ректор на Технически университет - Габрово.

Има публикувани книги, учебници и учебни помагала в областта на метрологията и управление на качеството. Ръководител и участник в редица научноизследователски и приложни проекти.

"Технически университет - Габрово се гордее с кадрите си. Над 30 хиляди са инженерите в България, възпитаници на това учебно заведение, включително хора на възлови позиции. Преди повече от две десетилетия инженерното образование беше много трудно, на места то продължава да е такова и ние сме едно от тези места. Има неща, които трябва да се научат, защото ако не се научат, не си заслужава човек да има дипломата на инженер.", каза в интервю ректорът на ТУ- Габрово проф. д-р инж. Илия Железаров.

"Инженерните висши училища са много важни в момента, за подпомагане на българската индустрия, за осъществяване на прехода и към съвременния свят, към дигиталните технологии, дигиталната трансформация, към това което се случва около нас. За съжаление демографската криза не ни позволява във всеки момент да имаме на пазара на труда достатъчно хора, от които ние да си изберем най- добрите инженери, това ни кара да търсим други решения. Няма да е далеч времето, когато един от най- добрите приятели на човека ще се казва робот.", прогнозира ректорът и допълни, че извънредната ситуация довела до физическо и социално дистанциране е дала възможност за осъществяването на дистанционно обучение. По думите му, посещаемостта на онлайн лекциите дори е по- голяма.

"Вървят занятия онлайн, вече правим изпити онлайн, ние бяхме един от първите университети провели академичен съвет онлайн, съгласно всички правила за висшето образование, бързо се пренастройваме.", увери проф. Железаров, като изтъкна, че "Хубавото при нас, не защото сме в Габрово и пестим пари от това, да дадем на някоя водеща компания, да ни разработи информационна система, е че ние сами си разработихме универсална университетска система. След това успяхме да я продадем на няколко други наши университета в България. Постоянно надграждаме тази система, защото тя ни позволява да бъдем гъвкави и независими, а това е много важно в един момент, когато решиш да направиш нещо да не търсиш кодовете от някой друг или да възлагаш работата на другиго. Някои от тези неща, които сега се случват, бяха планирани, да се случат в четири годишния мандат на ректора.", подчерта Илия Железаров, като сподели, че тази година  ТУ- Габрово разкрива /може би първи в България/ дигитална администрация. Хибридната специалност ще обучава хора, които ще се занимават с публична администрация и електронно управление. 

В момента ТУ-Габрово изгражда модерен технологичен парк. "Въведеното в страната извънредно положение пречи на инсталирането на получената техника, но при настъпването на по- благоприятна ситуация, тя ще бъде инсталирана и достъпна не само за студенти, докторанти, бъдещи инженери, а и за ученици, които имат желание да  се докоснат до нея, да изберат своя път, по нататък, в областта на техническото образование, а защо не и в науката, да се развиват не само като инженери, а и като учени, които да градят света в бъдеще."

В интервюто проф. д-р инж. Илия Железаров разказа и за платформата на студентите от ТУ-Габрово, финалисти, в най- големия хекатон, "Как да хакнем кризата в България", посветен на решаването на проблемите, предизвикани от коранавируса.

Цялото интервю чуйте в прикачения звуков файл:         

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Проф. Пенчо Пенчев: Бъдете критични читатели

Днес, от 17.30 часа, в Литературно-художествен музей "Чудомир" Пенчо Пенчев ще представи книгата си "Стопанска България 1879-2008 г."  Роденият в Казанлък преподавател по История на икономическите теории, Сравнителна политическа икономия и Стопанска..

публикувано на 30.05.24 в 13:30

Расте интересът на българите към пътуванията

В следващите 3 месеца се очаква много български туристи да пътуват у нас и в чужбина. Интересът се възвръща след пандемията, не само в Балканския регион и Средна Европа, но и към екзотични дестинации - Тайланд, Сингапур, Малайзия, Япония, САЩ, Австралия...

публикувано на 29.05.24 в 12:46

„Красива птичка с цвят зелен” е умело съчетание на две изкуства

Съвместната продукция на Драматичен театър „Гео Милев” и Старозагорската опера „Красива птичка с цвят зелен” ще бъде представена отново пред публика на 10 и 11 юли на Античния форум в Града на липите. Това обявиха директорът на операта Огнян..

публикувано на 27.05.24 в 17:01
Д-р Даниела Каршакова

Няма интерес към професията на спешните медици

На 27 май отбелязваме световния ден на спешната медицина. Няма интерес към професията на спешните медици и в момента във филиалите за спешна медицинска помощ в област Стара Загора се търсят трима лекари. Това съобщи за Радио Стара Загора д-р..

публикувано на 27.05.24 в 10:04

Старши учител от село Ръжена е носител на почетното отличие „Неофит Рилски“

Величка Момчева, която е старши учител в начален етап в ОбУ "Св. Св. Кирил и Методий" село Ръжена, получи най-високото отличие, присъждано в образователната система на Република България - „Неофит Рилски“.  Учредено е през 1996 г., и по традиция се..

публикувано на 25.05.24 в 09:05
Бернард Конфортов

Българите във Великобритания няма да могат да гласуват за евродепутати на 9-ти юни

По време на предстоящите на 9-ти юни избори за български и европейски парламент, постоянно пребиваващите във Великобритания български граждани на практика няма да могат да дадат вота си за избора на български евродепутати. Причината е, че в Изборния..

публикувано на 23.05.24 в 17:08

Балканска регионална конференция, посветена на Европейския Зелен Пояс, се проведе в Хасково

Балканската регионална конференция, посветена на Европейския Зелен Пояс се проведе от 14 – 16 май в Хасково и региона. Събитието бе организирано от EuroNatur - Германия, в партньорство със Зелени Балкани и Българска фондация Биоразнообразие и е част от..

публикувано на 20.05.24 в 13:05

С какво трябва да се борят у нас пациенти с рядко заболяване

16 май e обявен за Mеждународен ден за повишаване на осведомеността за рядкото заболяване Кисти на Тарлов. „Сдружение на Тарловите пациенти в България- Лечение без граници“ участва активно в кампанията, защото заболяването не е широко известно или..

публикувано на 15.05.24 в 16:34
отец Йордан Карагеоргиев

Отец Йордан Карагеоргиев: Всеки се бори със стръмнините в душата си

Първата неделя след Възкресението на Христос се нарича Светла или Нова неделя. По-популярна е с названието Томина неделя , защото в този ден, в православните храмове, от Светото евангелие се чете за явяването на Христос пред учениците му, между които бил и..

публикувано на 12.05.24 в 13:10
ГПЧЕ

Екатерина Бояджиева: Да говорим за Европа не като територия, а като културна идентичност

Надявам се, че сме се разделили с времето на победите и войните и живеем в нова ера на мир или поне на споделената идея за мир и в този дух говорим и преподаваме за Европа в училище. Това коментира в студиото на Радио Стара Загора Екатерина..

публикувано на 09.05.24 в 10:13