Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Христо Стоянов: Медиите ни губят времето с излишни приказки

Христо Стоянов

Христо Стоянов е свободен писател. Той обича да използва словото, като локомотив на мисълта си. Размислите му са като тежка влакова композиция, която пристига точно и навреме, за да ни отвори очите, за още една гледна точка, за света и хората около нас. Събеседването с него върви гладко, защото е от провокативните писатели, които не робуват на вътрешномисловна цензура. Признавам, че повод за този разговор е последната му книга, със заглавие "Записки по българските пандемии". 

"Българинът по принцип се е превърнал в пандемия, за човечеството. Много нихилистично звучи, но за съжаление е така. Българинът никога не е бил отговорен, той няма тежест. Той гледа на света през амбразурата на своя фризер. Има ли нещо във фризера, значи е добре, няма ли нищо, всички са виновни, само не и той, че не е вкарал нищо, и няма пари, да си плати тока, за да поддържа достатъчно изстудена камерата. Ето, това са страшни неща! И това не е високопарен нихилизъм, и не опит да се правя на интересен. Страшното идва от това, че той няма модели за поведение, няма аристокрация, няма интелигенция, като хората. Кого да последва? Актьорите, които искат да играят, а през това време всички останали гилдии са стопирани. Галериите са затворени, книжарниците и библиотеките също, но актьорите биват противопоставяни на цялата останала интелектуална част. Ето, това е страшното. Липсват модели на поведение", категоричен е писателят. 

На въпроса: "Трябва ли медиите да се превръщат, всекидневно, в броячи на спасени и изгубени човешки животи, под маската на прозрачна информираност, защото, ако това е така, трябва да бъдем информирани, за пътнотранспортните злополуки, за останалите без работа, без дом, без препитание, за емигриралите ...Къде е границата на премерената и на манипулативната  информираност?" Стоянов отговори с думите: 

"Медиите ни губят времето с излишни приказки. Има един куп неща, които могат да се кажат. Тук става въпрос за една друга, медийна, пандемия! От една страна КОВИД-19, от друга, засилен страх през медиите, защото те действат като отразител, като лупа, която фокусира всички сили върху това. Ние не можем без медиите, живеем в такова общество, но която и медия да отвориш, първата й страница, независимо дали е онлайн, дали е на хартиен носител, дали е радио, или телевизия, винаги започва с това. Ето, ние в момента говорим за това, а има други неща, за тях може да се говори. Светът не е свършил. Целият свят свършва, когато някой затвори очи, а останалите...Какво става с останалите? Ние сме живи! Нека покажем, че сме живи, не е задължително да излезем навън, за да покажем, че сме живи, да си жив означава, да пазиш околните, да ги щадиш."

За Христо Стоянов мъжката дума има тежестта на закон. Като писател познава стойността на думите, а това допълнително обуславя законността на словата му. Признава, че има много спирки по пътя си, но най-важната от тях се е оказала смъртта на майка му. "Всъщност, ако ме гледа отнякъде, ще разбере как ме е възпитала, защото най-важното нещо в живота ми, не е моето раждане, а смъртта на тази, която ме е родила", болезнено казва писателят, за когото декември е плеада от лични празници, но "Може би, декември е бил най-хубав, когато, като дете, съм чакал подаръците, сега е тъжен месец", категорично заявява Стоянов. 

Цялото интервю с Христо Стоянов чуйте в прикачения звуков файл: 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

С какво трябва да се борят у нас пациенти с рядко заболяване

16 май e обявен за Mеждународен ден за повишаване на осведомеността за рядкото заболяване Кисти на Тарлов. „Сдружение на Тарловите пациенти в България- Лечение без граници“ участва активно в кампанията, защото заболяването не е широко известно или..

публикувано на 15.05.24 в 16:34
отец Йордан Карагеоргиев

Отец Йордан Карагеоргиев: Всеки се бори със стръмнините в душата си

Първата неделя след Възкресението на Христос се нарича Светла или Нова неделя. По-популярна е с названието Томина неделя , защото в този ден, в православните храмове, от Светото евангелие се чете за явяването на Христос пред учениците му, между които бил и..

публикувано на 12.05.24 в 13:10
ГПЧЕ

Екатерина Бояджиева: Да говорим за Европа не като територия, а като културна идентичност

Надявам се, че сме се разделили с времето на победите и войните и живеем в нова ера на мир или поне на споделената идея за мир и в този дух говорим и преподаваме за Европа в училище. Това коментира в студиото на Радио Стара Загора Екатерина..

публикувано на 09.05.24 в 10:13

Таньо Брайков: Решенията на ВКС са окончателни и влезли в сила с обявяваното им

Вчерашното заседание на Общински съвет Стара Загора не играе положителна роля за репутацията на институцията. Такова мнение изрази в студиото на Радио Стара Загора бившият председател местния парламент Таньо Брайков. По думите му дори това, което..

публикувано на 26.04.24 в 17:25

Първи за годината Изпълнителен Комитет (ИК) на Европейска асоциация на тютюнопроизводителите се провежда в столицата

Развитието на тютюнопроизводството в Европа, актуалната ситуация, проблемите и предизвикателствата пред сектора се обсъждат на първия за годината Изпълнителен комитет (ИК) на Европейската асоциация на тютюнопроизводителите (UNITAB), в София. С цел..

публикувано на 26.04.24 в 12:30
Станчо Ставрев, кмет на община Тунджа.

Населението на община Тунджа се увеличава с предимно млади хора

С тържествена сесия на общинския съвет започна Празника на община Тунджа, който се отбелязва на 22 април.  На нея сс званието "Почетен гражданин на Община Тунджа" беше удостоен Атанас Мерджанов- народен представител  от ямболския избирателен..

публикувано на 22.04.24 в 11:17

Тодор Гондов: Манастирът на Григорий Синаит се е намирал до някогашното село Дупница в днешна Турция

" Много са предположенията за древната област Парория и манастирът на Свети Григорий Синаит. Първият исихастки манастир, който по нищо не е отстъпвал на подобните в "Метеора". Синаитският манастир е бил средище на много известни български светци, като..

публикувано на 19.04.24 в 11:44
Ангел Джамбазки

Джамбазки: Курсове по икебана за миньори - това бъдеще осигуриха за енергийната ни система управляващите в България

 „Интересът на българската енергетика не се защитава от българските евродепутати в Брюксел. Само двама сме там, с Андрей Слабаков, които говорим от години, че Зелената сделка оставя България без енергетика и съкращава работни места. Българските..

публикувано на 17.04.24 в 17:35

Феноменът "Ел Ниньо" отслабва, настъпва "Ла Ниня"

Пренос на топъл въздух от Северна Африка към Европа е причина за необичайно горещото време през последните дни у нас, съобщи Симеон Матев, доктор по климатология и автор в платформата „Климатека“. Той алармира за глобално затопляне с бързи темпове,..

публикувано на 15.04.24 в 12:35

Проф. Марин Добрев: В автентичния си вид от 30-те години Халите се оказаха най-подходящата сграда за Градска художествена галерия

„Всяко едно поколение в Стара Загора формира свое отношение и принос към културните сгради на Стара Загора и много ревниво ги пази“. Това каза по Радио Стара Загора културологът проф. Марин Добрев. В Световния ден на културата и опазване на..

публикувано на 15.04.24 в 11:56