Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

платена публикация
През май в „ЛИНА”: Кръвно изследване за скрит риск от инфаркт или инсулт

Застрашени ли сме от инфаркт или инсулт? Отговорът на този въпрос може да разкрие комбинация кръвни изследвания в лаборатория „ЛИНА” за скрит сърдечносъдов риск. Това са липопротеин (a) и hsCRP, а добрата новина е, че до края на месец май са на обща намалена цена от 37 лв. на 28 лв. Проби се взимат във всеки от самостоятелните филиали на лабораторията в област Стара Загора.

Как се роди идеята за тази профикалактична кампания?

„От месец провеждаме онлайн анкета на нашия сайт сред пациентите кои изследвания биха желали да са на намалени цени. Много от тях са посочили именно сърдечни маркери, затова включихме анализи за ранна диагностика”, споделят от „ЛИНА”.

Защо изследванията на липопротеин (a) и hsCRP са еднакво подходящи както за пациенти с фамилна обремененост и свързани с повишен сърдечносъдов риск заболявания, така и за на пръв поглед напълно здрави млади хора и дори спортисти?

„Всеки човек трябва да направи тези изследвания поне веднъж в живота си, за да е наясно дали е изложен на допълнителен, утежняващ рисков фактор, който все още трудно се поддава на терапевтично въздействие. Става въпрос за една липидна частица – липопротеин (a), която по своята структура наподобява друга, много добре известна като „лош холестерол“ частица - ЛДЛ-холестерола. Това, което я различава от нея е един допълнителен белтъчен компонент, чиято дължина е генетично определена и остава постоянна през целия живот. Колкото по-къс е този участък, толкова по-висока е концентрацията на тази частица и толкова по-атерогенна е тя”, обяснява д-р Пламена Хараланова, специалист „Клинична лаборатория” в „ЛИНА”.

Липопротеин (a) не е продукт на метаболизма на други липопротеини, а е продукт на отделен ген, разположен в 6-та хромозома. Последни проучвания доказват, че освен като маркер за съдово възпаление, атерогенеза, калцификация и тромбоза, тя има и патогенетична роля в развитието на атеросклерозата и аортната калциноза. Структурните особености на тази липидна частица ѝ придават по-силен атерогенен, провъзпалителен и протромботичен ефект в сравнение с останалите липиди.

Европейското дружество по кардиология препоръчва измерването на липопротеин (a) да се направи поне веднъж в живота на всеки възрастен човек, за да се идентифицират хората с много високи наследствени нива на липопротеин (a) , които може да имат много висок риск през целия си живот от атеросклеротично сърдечносъдово заболяване, подобно на тези с хетерозиготна фамилна хиперхолестеролемия (наследствено обусловено заболяване, водещо до много високи нива на холестерол в кръвта). Изследването на липопротеин (a) позволява и по-коректно класифициране на граничните, сивите зони при определяне на сърдечносъдовия риск.

Изследването се препоръчва на всички, които:

● Имат известни и установени с други изследвания рискови фактори и предразположения към сърдечносъдови заболявания;

● Имат роднини по права линия с установени високи концентрации на липопротеин (а);

● Имат история за преждевременно сърдечно или мозъчносъдово заболяване;


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Изкуственият интелект навлиза в образната диагностика

Изкуственият интелект е от изключителна полза в сферата на образната диагностика. Той е в помощ на лекарите при обработката на резултатите от изследванията като подобрява качеството на изображението при дишане и движение на пациентите...

публикувано на 18.05.24 в 13:00

Все по-млади хора страдат от високо кръвно

Все по-често млади хора имат оплаквания от високо кръвно налягане съобщикардиологът д-р Георги Маринов от клиниката по кардиология към УМБАЛ “Проф. д-р Ст. Киркович“ в Стара Загора по повод Световния ден за борба с хипертонията. Според него..

публикувано на 17.05.24 в 11:40

4500 с рак на дебелото черво годишно в България

Приблизително 4500 мъже и жени в България се разболяват от рак на дебелото черво всяка година. В Европа техният брой е 350 хиляди души. Това съобщи в здравното предаване на Радио Стара Загора „Часът на Хипократ“ специалистът по медицинска..

публикувано на 11.05.24 в 12:49

Кампания "Евромеланома 2024"

Безплатни прегледи за рак на кожата ще се състоят в цялата страна на 14май по време на 19тото издание на кампанията „Евромеланома“ в България. Забелязва се по-голям интерес от страна на хората към предпазването и грижата за кожата, коментира..

публикувано на 10.05.24 в 16:41
За диагностика на рак на гърдата се използват и нови методи, извън страндартните - мамография, ултразвукова диагностика и магнитно-резонансна томография.

Кампания за профилактика на рак на гърдата организира Ротари клуб "София"

Ротари клуб „София“ стартира кампанията „С теб сме“, чиято цел е профилактика за рак на гърдата на жени от   населени места без болнично заведение или отдалечени от медицински центрове. Живеещите там нямат достъп до редовни профилактични прегледи, а..

публикувано на 09.05.24 в 15:31

Чести причини за нарушенията на съня при децата

Нарушенията в съня на бебето и малкото дете са често срещан проблем. Недостатъчният сън на детето, а оттам и на родителите, води след себе си редица негативни преживявания. Родителите се чувстват „на ръба на силите си“, търсят причините за..

публикувано на 04.05.24 в 12:05

Успешните личности жертват много

Субективното преживяване за благополучие в съвременния свят се разглежда като компонент на психичното здраве, което включва субективната преценка за собственото ни ниво на ефективност, автономност и компетентност. Хората, които..

публикувано на 27.04.24 в 12:05

500 хиляди с диабет в България

В България има над 500 000 души, диагностицирани със захарен диабет, като над 220 000 от тях са в преддиабетно състояние. 18 души всеки ден умират от усложнения  на диабета, като най-честите са сърдечно-съдовите или бъбречните. Основната..

публикувано на 20.04.24 в 12:05
д-р Мария Жукова

Световен ден на болните от хемофилия отбелязваме днес

Хемофилията е рядко генетично заболяване. В България има над 700 души , диагностицирани с него. То засяга процеса на съсирване на кръвта и може да бъде овладяно с подходяща индивидуална терапия. Тя се провежда в домашни условия и не е необходим болничен..

публикувано на 17.04.24 в 15:53

Лекарите пренебрегват информираното съгласие и правото на второ мнение на пациентите

Пациентските организации са в дълг към пациентите в България, заради вялата разяснителна дейност за правата на пациентите. От друга страна, заради политическата обстановка у нас и Министерството на здравеопазването  провежда по-малко разяснителни и..

публикувано на 18.04.24 в 08:40