Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Девет години сътрудничество на затворите с "Анонимни алкохолици"

В Затвор Стара Загора ще се проведе открита сбирка на АА

С цел популяризиране на дейността и запознаване на затворническата общност с идеята на организацията „Анонимни алкохолици“ (АА), както и отбелязване на девет години от началото на сътрудничеството на затворите с АА, ще бъде организирана открита сбирка, на която да присъстват по-широк кръг осъдени - с и без изразени проблеми с алкохола. „Сбирката ще се проведе на 16.05.2023г. в Затвор Стара Загора. Като гости на откритата сбирка ще бъдат допуснатичленове на Анонимни алкохолици с дългогодишна трезвост, както и професионалисти от различни институции. Ще бъдат поканени служители от различни направления и лишени от свобода.“ – разказа за Радио Стара Загора Златина Желева, психолог към Затвора в Стара Загора и допълни: „С цел демонстриране на начина ни на работа с АА, са поканени служители от затвора в Пазарджик, където също се провеждат такива сбирки, психолози от Психодиспансер, гр. Стара Загора и служители от Пробационна служба гр. Стара Загора.“

"Анонимни  Алкохолици" (АА) е сдружение между мъже и жени, които споделят помежду си своя опит, сила и надежда, за да разрешат общия си проблем и да помогнат на други да се възстановят от алкохолизма. Единственото изискване за членство е желанието да се спре пиенето. Главната цел на посещаващите сбирките е да останат трезви и да помогнат и на други  алкохолици да достигнат до трезвост.

Световната Здравна Организация (СЗО), е вписала алкохолизма в списъка на болестите още през 1951 г. Почти 90 процента от хората употребяват алкохол, а между 4 и 7 процента от тях се пристрастяват към него, т.е. стават алкохолици. Така е в Италия, САЩ, Германия, Испания, Великобритания, Франция. Така е и в България, където според мнението на специалисти “около 5% от населението е алкохолно зависимо, а злоупотребяващите в широк смисъл могат да достигнат 40%”. По данни от 2002 г. над 35 000 българи са регистрирани като алкохолици, но  в действителност реалният им брой е десетократно по-голям. За сравнение в САЩ, например броят на регистрираните алкохолно болни надвишават 15 милиона. Алкохолът е в основата на повече от 50% от фаталните автомобилни катастрофи, и на повече от 60% от тежките престъпления срещу личността. През последните години около 15 на сто от разводите в България са поради системно пиянство. Това означава, че всяка година над 2000 семейства престават да съществуват поради злоупотребата със спиртни напитки.

Чуйте повече по темата в прикачения звуков файл.  


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Чести причини за нарушенията на съня при децата

Нарушенията в съня на бебето и малкото дете са често срещан проблем. Недостатъчният сън на детето, а оттам и на родителите, води след себе си редица негативни преживявания. Родителите се чувстват „на ръба на силите си“, търсят причините за..

публикувано на 04.05.24 в 12:05

Успешните личности жертват много

Субективното преживяване за благополучие в съвременния свят се разглежда като компонент на психичното здраве, което включва субективната преценка за собственото ни ниво на ефективност, автономност и компетентност. Хората, които..

публикувано на 27.04.24 в 12:05

500 хиляди с диабет в България

В България има над 500 000 души, диагностицирани със захарен диабет, като над 220 000 от тях са в преддиабетно състояние. 18 души всеки ден умират от усложнения  на диабета, като най-честите са сърдечно-съдовите или бъбречните. Основната..

публикувано на 20.04.24 в 12:05
д-р Мария Жукова

Световен ден на болните от хемофилия отбелязваме днес

Хемофилията е рядко генетично заболяване. В България има над 700 души , диагностицирани с него. То засяга процеса на съсирване на кръвта и може да бъде овладяно с подходяща индивидуална терапия. Тя се провежда в домашни условия и не е необходим болничен..

публикувано на 17.04.24 в 15:53

Лекарите пренебрегват информираното съгласие и правото на второ мнение на пациентите

Пациентските организации са в дълг към пациентите в България, заради вялата разяснителна дейност за правата на пациентите. От друга страна, заради политическата обстановка у нас и Министерството на здравеопазването  провежда по-малко разяснителни и..

публикувано на 18.04.24 в 08:40

Психиатриите тънат в мизерия

Намаляване на пациентите в психиатричните болници и подобряване на условията в тях. За такава реформа в психиатричната помощ се обявиха последните управляващи. В техния план за възстановяване и устойчивост е предвидено да бъдат реновирани 34..

публикувано на 13.04.24 в 12:05

Мобилни медицински кабинети ще заработят в труднодостъпни селища на три области

От есента ще заработят мобилни медицински кабинети с екипи от специалисти, оборудвани с апаратура за клинична лаборатория в трудонодостъпните села на областите Стара Загора, Сливен и Бургас. С тях ще се провеждат информационни кампании, ефективна..

публикувано на 11.04.24 в 12:09

Съдбата на електронните рецепти

От началото на седмицата електронните рецепти за антибиотици отново са задължителни. В края на миналата година здравното министерство върна възможността за хартиени рецепти. Преди това, в средата на октомври, бе обявено, че те остават в..

публикувано на 06.04.24 в 12:52

Как да се справим с болките в кръста?

Болките в областта на гърба и по-конкретно в кръста се нареждат на второ място по честота на оплакванията сред пациенти в световен мащаб. Всеки човек е изпитвал подобни оплаквания, ако не често, то поне веднъж през живота си, а в тази връзка..

публикувано на 30.03.24 в 12:20

Мащабна кампания за борба с туберкулозата

Над 100 души бяха изследвани за туберкулоза през тази седмица в региона по повод Световния ден за борба със заболяването – 24 март. 30 от пробите са отрицателни, а резултатите на останалите ще са готови до няколко дни. Това съобщи в здравното..

публикувано на 23.03.24 в 12:38