Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Марио Русинов и Жоро Пенчев от "Обединение за честни избори":

Евроизборите ще определят духа на времето и посоката на развитие на Стария континент

Марио Русинов и Жоро Пенчев
Снимка: Даниел Ненчев

В началото на кампанията за изборите 2 в 1 на 9 юни в студиото на БНР-Радио София гостуват Марио Русинов и Жоро Пенчев от "Обединение за честни избори" (ОЧИ). Организацията е инициирана и създадена от организации като Фондация "Общество.бг" и Антикорупционният фонд (АКФ), Сдружение "Данни за добро", журналисти и други обществено активни граждани.

Платформата на ОЧИ има за цел да следи изборния процес, да води борба срещу  измамите и купуването на гласове.

Толкова години след идеята на Робер Шуман, Европа продължава да ръководи великите политически сили на Стария континент. Трябва да сме доволни, че сме част от този клуб, възприел ценности, с които обществата вървят напред, коментира Жоро Пенчев от "Общество.бг":

"И ние искаме да сме развити и богати, но това е последствие, страничен ефект от възприетите и установени там правила на демокрацията. Взаимоотношението с Европейския съюз (ЕС) е в основата и на конфликтите в управлението през последните 8-10 години – дали Европа да възприемаме само като донор или като поле, на което да намерим своето място и активно да участваме."

По мнението на Пенчев, последните основни политически полюси в управлението не се различават коренно идеологически. Разликата е в перцепцията относно честност/корупция, кой работи в интерес на гражданите, и кой – за себе си. Граждански фигури липсват в листите, защото не искат да бъдат свързвани с партии, избирателите също се умориха от избори и безрезултатни опити за промени.

Според Марио Русинов, който е от АКФ, в България има всички предпоставки за провеждане на честни избори. Дефицитите могат да се забележат при главни участници: ЦИК е нормативно ограничена, но и самите ѝ членове са малко инертни; от партиите се сочат се с пръст, не използват качествено инструментите, с които разполагат; с членовете на секционните избирателни комисии трябва да провеждат предварителни обучения и тренинги.

"Европа е и мир – допълни Русинов. – Континентът векове е раздиран от конкуренция и конфликти, а ето – от 1950 г. насам страни, които са били врагове и съперници, вече работят ръка за ръка. Свидетели сме не само на общ пазар, а и на свободно пътуване, учене, подобряване качеството на живот."

На българското общество се предлагат различни посоки и хипотези, не остава пространство за създаването негов обединяващ разказ, коментира още Пенчев. Разговорът за европейското общество е наситен идеологически. Би трябвало българите да сме по-мотивирани да участваме в евроизборите, защото това показва цивилизационния ни избор.

Според Русинов ЕП може би не е най-силната европейска институция, но тези избори са ключови, заради големия натиск от крайно десни и крайно леви партии. Нашият вот ще определи духа на времето и посоката на движение на Стария континент.

Чуйте разговора на Даниел Ненчев.

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна