Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

С мисъл за България в далечна Аржентина

Снимка: личен архив

В Аржентина живеят и работят десетки хиляди българи. Точният им брой не е известен, но предположенията са за между 50 000 и 150 000 души. Голяма част от тях са в южноамериканската държава отдавна и дори трудно разбират български език. Затова пък с интерес следят случващото се в родината.

Един от ценните им източници на информация е и Радио България, уверява ни Иван Цанков, който заедно със съпругата си Аксиния е основател на Гражданската асоциация „Българите в Аржентина”. Двамата правят свое радио, подготвят и интернет телевизия.


Преобладаващата част от българите в Аржентина – казва Иван Цанков, са наследници на имигранти, които вече стигат и четвърто поколение. На практика, те са аржентинци, някои от тях – с български паспорти и единствено по фамилията им, която завършва на „-ов“, можеш да разбереш, че са българи. Заради далечното разстояние и скъпото пътуване, много малко от тях са били в България. Но пък се вълнуват от всичко българско.

Първите свидетелства за българи в Аржентина са от началото на миналия век, като по-големите общности се сформират след двете световни войни.

По онова време аржентинското правителство чрез легациите си в европейските страни прави една, своего рода, рекламна кампания – казва Иван Цанков. – Обещава на всеки нов заселник толкова земя, колкото може да обработва. За изгладнелия българин това се явява "манна небесна". Цели групи от България се устремяват към Аржентина – без пари, без да знаят езика. Пристигайки в Аржентина, те са насочвани към местата с недостиг на работна ръка. Най-голямата наша общност в Аржентина е в провинция Чако, където са големите плантации с памук. Другото място е Комодоро Ривадавия, където са залежите от нефт, а третата голяма група българи отива в Берисо, близо до Буенос Айрес, на работа в големите хладилни инсталации за месо. В столицата Буенос Айрес са се заселели по-малки групи от българи интелектуалци.

И до ден днешен най-голямата българска група в Аржентина е в Чако, следвана от общността ни в Комодоро Ривадавия и Берисо. С желанието да са в помощ на своите сънародници, Иван Цанков и съпругата му Аксиния започват да правят специализиран уеб сайт, а след това, вдъхновени от неговия успех, създават и онлайн радиото „Моята България“.

Изцяло на културни теми са емисиите ни. Няма новини и политика. Правим предавания, свързани с българските обичаи, с националния и официалните ни празници. Имаме и кампания, която търси и открива творци от български произход – художници, писатели, поети, музиканти. Чрез радиото ние ги  популяризираме. Инициативата се оказа много интересна и привлече немалко творци, включително от съседните испаноговорящи държави.

Направихме и онлайн курсове по български език, което е, всъщност, единствената алтернатива на желаещите да научат езика. Компактните общности са на хиляди километри от Буенос Айрес и да се направи присъствен курс е невъзможно. Имахме голям отклик. Обаждаха се хора от провинциите, от съседни страни, като Уругвай, където също има българи, желаещи да учат родния си език. Курсът е от сто урока, а всяка лекция продължава час. 

Предстои да стартира и първата българска телевизия в Латинска Америка. Новата медия ще се казва "Лос Булгарос ТВ", а в основата й стои отново Иван Цанков.

Един път в месеца ще правим предаване на културни теми, не предвиждаме политика или новини, а друг вид публицистични предавания. Ще надграждаме и кампанията, започната в радиото – разговори с именити българи или популярни аржентинци с български произход. Това е за начало, а после – ще видим.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Бежанците – малка, но важна част от търсещите работа в България

Съществува Директива, според която граждани от трети държави, получили хуманитарен или бежански статут у нас (или на територията на ЕС), могат да бъдат наети на работа без никакви други разрешителни. Само с този документ за статут, получен от..

публикувано на 26.04.24 в 12:15

Очакванията са разпространението на коклюш да отшуми в края на 2024 г.

Няма да се въвежда извънредна епидемична обстановка в страната заради разпространението на коклюш, защото не е необходимо. Това съобщи главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев. 500 са вече регистрираните в страната случаи на коклюш..

публикувано на 26.04.24 в 12:05

Хоротека на открито в Банско с Оркестъра за народна музика на БНР

Хорà от Пиринския край и всички фолклорни области ще се играят на 26 и 27 април в Комплекса за събития "Бяла сцена" в планинския курорт Банско. Хоротеката ще премине със съпровод на живо от зурни и солисти от Оркестъра за народна музика на..

публикувано на 26.04.24 в 07:35