Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Западно и Средноевропейски митрополит Антоний пред Радио България

Нека светлината на Христовото възкресение да разпръсне мрака

| обновено на 19.04.20 в 15:49
Митрополит Антоний
Снимка: БГНЕС

В църковните православни песнопения наричат Великден тържество на тържествата, защото вдъхва надеждата за живот във вечността. С Възкресението Си, Божият син - Иисус Христос изкупва греховете на човечеството, побеждава смъртта и отваря пътя към спасението.

Години наред посрещахме празника с богата трапеза, пъстри боядисани яйца, дъхави козунаци, заедно с близки и роднини. Но в цялата суетня, като че ли на заден план оставаше светостта на християнския празник и спасителната му същност. А истинският смисъл на Възкресението е духовното обновление, възможността да се преродим и да заживеем в мир със законите на Вселената. Последните събития около разпространението на коронавирусната инфекция обаче, ни накараха да се замислим как живеем, как се отнасяме към хората около нас и къде е мястото на духовното в ежедневието ни.

"Бог премъдро е сътворил света, в който ние живеем – отбеляза Западно и Средноевропейски митрополит Антоний, в интервю за Радио България. – На Него са подвластни стихиите и времената, както и всички природни явления. Нему е подвластен и този вирус. Защото Бог, както знаем от Свещеното писание, с една дума може да свърши това, което всички човеци не могат да успеят през всички дни и години на своето съществуване. Да се молим! Нека Бог да изпрати своята благодат, та по-скоро да преминем през това изпитание. Да бъдем по-верни нему, а не на човеците. Ако Бог не опази града, напразно ще бдят стражите, ако Бог не съзида къщата, напразно ще се трудят майсторите. Нека имаме повече вяра, повече упование, да имаме надежда в Божията подкрепа и любов към Бога, ближните и себе си."

В дните преди Възкресение Христово Православната Църква призовава миряните не само към смирение, но и към откъсване от светските дела. На богослуженията вярващите си припомнят доброволната саможертва на Спасителя и всеопрощаващата Му любов. Това им помага по-лесно да понасят несгодите и да устояват на изпитанията, колкото и тежки да са те. Затова и през изтеклия месец, мнозина вярващи приеха спокойно принудителната самоизолация, наложена от извънредното положение заради коронавируса:

„Няма нищо случайно – отбелязва митрополит Антоний. – По някой път, когато забравяме за Бога, Той ни подсеща. Нека да използваме това благодатно време - Страстната седмица, в която съпреживяваме всички тези последни земни дни от живота на нашия Спасител. Да страдаме с него, да страдаме със сърца и души по Бога и раздялата с Него и много скоро да се срещнем в Неговото Възкресение, та светлината на Христовото Възкресение да разпръсне мрака на неверието, на съмнението, на страха и да го запълни с Вяра, Надежда и Любов!“

За разлика от много други православни страни, които заради пандемията затвориха храмовете си, България остави свободен достъпа до тях. От своя страна Светият Синод призова вярващите да останат по домовете си и да спазват стриктно установените правила за дистанция и хигиена. В архипастирското си послание Митрополит Антоний прикани миряните в епархията си да усилят молитвите си и да не забравят, че Господ винаги е проявявал своята мислост към вярващите, особено в такива моменти. Ето и благослова му, по случай Светлото Христово Възкресение, отправен към всички православни българи:

"Моето обръщение е: Радвайте се! Постоянно се молете и за всичко благодарете, защото всичко е от Бога и всичко е за Бога!"

Снимки: БГНЕС, БТА

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Отец Петко Вълов

Униатската църква в България има нов предстоятел

Папа Франциск назначи отец Петко Вълов за епарх на епархия „Св. Йоан XXIII“ на вярващите католици от византийски обред в България, предаде „Ватикан Нюз“. Светият отец е приел оставката на Н. Пр. Христо Пройков, предава БТА. Новият..

публикувано на 09.04.24 в 11:19

Пътуване във времето в "Долината на тракийските царе"

Археологическият комплекс “Долината на тракийските царе” в град Шипка днес ще официално отваря врати.   "Той е първият по рода си в страната, а целта му е да представи в пълнота и да развие тракийската култура и изкуство в района на..

публикувано на 09.04.24 в 09:35
Българският храм „Свети Стефан“ в Истанбул

Преди 164 години в Цариград е заявена българската църковна независимост

На 3 април 1860 г. по време на тържествената великденска служба в българския храм „Свети Стефан“ в Истанбул митрополит Иларион Макариополски не споменава името на вселенския гръцки патриарх. Вместо името на патриарх Кирил VII е произнесено това на..

публикувано на 03.04.24 в 10:41