Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Избрано от колекцията на Радио България...

Средствата за копието на кораба „Радецки” са събрани от деца

Снимка: Радио Видин

Като храм на подвига на поета-революционер Христо Ботев и неговите четници, в дунавските води край Козлодуй величествено се откроява музеят-копие на кораба „Радецки”.

Австрийският параход „Радецки” е построен в Будапеща, през 1851 година. На 29 май 1876 г. четата на Христо Ботев завладява парахода и го принуждава да спре на българския бряг, откъдето се насочва към Врачанския Балкан, за да се бие за свободата на България. Оригиналът на плавателния съд е унищожен през 1924 г. от австрийското параходно дружество. 42 години по-късно е построено точно копие на легендарния параход със средства, събрани от 1 200 000 български деца.

В навечерието на 2 юни − Деня на Ботев и на загиналите за свободата и независимостта на България, Радио България припомня историята на Музея „Параход Радецки”. Какви ценни реликви могат да се видят в залите му и защо неизменно привлича към себе си деца и възрастни, тръгнали по следите на българската история − прочетете в публикацията „С кораба „Радецки” към свободна България”.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Българката Албена Данаилова отново е част от новогодишния концерт на Виенската филхармония

Българската цигуларка Албена Данаилова е първи помощник на концертмайстора Райнер Хонек в новогодишния концерт на виенските филхармоници на 1 януари 2024 г. Диригент ще бъде Кристиан Тилеман. Преди да придобие известност, Албена Данаилова е..

публикувано на 29.12.23 в 14:50

Бъдни вечер в традиционната българска култура

Нощта преди Рождество Христово във фолклорната ни култура е позната с няколко имена. Разбира се, най-често я наричаме Бъдни вечер, а основният смисъл на традициите и ритуалите за празника са добре известни – това е празник на смирението,..

публикувано на 24.12.23 в 06:05
Марсел и Катрин Селие с една от плочите на „Мистерията“

Да си спомним за Марсел Селие, открил "Мистерията на българските гласове"

На 13 декември преди 10 години си отиде швейцарският етномузиколог и музикален продуцент Марсел Селие (1925-2013). Той обаче остави след себе си ярка диря в историята на българската музикална култура у нас и по света.  Марсел Селие и съпругата му Катрин..

публикувано на 13.12.23 в 05:35