Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

10 български младежи бяха отличени по програмата Seeds for the Future

Отличените студенти и ученици

10 български талантливи студенти и ученици бяха отличени по програмата Seeds for the Future, която обединява усилията на Фондация "Еврика" и голяма компания в сферата на информационните и комуникационните технологии. Те получават финансова помощ под формата на стипендия, както и възможност да посетят Китай, където могат да се запознаят с последните постижения в областта на телекомуникациите, да преминат обучение по информационни технологии и да научат повече за китайската култура.

Международната програмата Seeds for the Future подкрепя младите таланти в обучението им по комуникационна техника и технологии, компютърни технологии, информатика и други интегрирани области. Тя води началото си от 2008 година, като са обхванати над 20 хиляди ученици и студенти от 102 държави, сред които и 40 българи. У нас право на участие имат студенти редовно обучение в съответните области, завършили най-малко втори курс с успех много добър (5.00). До средата на октомври продължава записването за програмата за следващата година.

Акад. Кирил Боянов, председател на Съвета на Фондация "Еврика" посочи, пред Радио София, че отпускането на стипендии за млади таланти допринася за повишаване качеството на образованието и изрази увереност, че тези инициативи трябва да продължат, но без да бъде пренебрегван въпросът как по-голямата част от тези студенти и ученици да остават и  да допринасят за развитието на страната ни. По думите му за това е необходима и подкрепа на правителствено ниво.

Сунай Алиев, докторант от Шуменския университет "Епископ Константин Преславски", е един от отличените студенти в предишни издания. Той вече има собствени разработки в областта на информационната сигурност и планове за софтуерен продукт с национално значение в областта на културата:

Вече се насочвам към цялостно проучване и реализиране на софтуерен продукт, който като идея има за цел да предоставя автономна среда за изграждане на мрежова комуникация изцяло във виртуална реалност. В бъдеще се надявам този продукт да се насочи към културно-историческото наследство на страната и да бъдат достъпни всички 3300 обекта за всеки гражданин на страната.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Демографска пустиня ли е страната ни?

Превръща ли се България в демографска пустиня? Увеличават ли се и с колко населените места у нас с население до 10 души на квадратен километър? Как може да се смекчат негативите от свръх концентрацията на населението в няколко града от страната и да се съживят селските райони? Подробности разказа доц. Николай Цеков от Институтът за изследване на..

публикувано на 03.06.24 в 15:38

Пилот, ветроходец, пчелар, писател. В кое ли не е добър Йордан Колев?

След пътеписа "От Рио до Кейптаун" (2017) и романите "Кацането" (2019), "Лабиринт" (2021) и "Пазителят и кобрата" (2023) Йордан Колев се завръща към любимото си занимание – разказите. Най-новата му книга носи заглавието "Двойното дъно на пилотския куфар". По думите на акад. Владимир Зарев, сборникът ни докосва, вълнува, изпълва ни с..

публикувано на 03.06.24 в 15:28

Франкофони създадоха аудиогид за Музея на българския спорт

Националният музей на спорта, който се намира в сградата на стадион "Васил Левски", вече разполага с аудиогид на френски език. Той бе разработен от студенти от магистърската програма в Специализирания институт на франкофонията по администрация и мениджмънт (СИФАМ), и предоставен на Катя Иванова, директор и уредник на музея. Аудиoгидът е..

публикувано на 03.06.24 в 14:35

Световна среща на творците в сферата на независимото изкуство IETM Sofia 2024

Световна среща на творците от сферата на независимото изкуство IETM Sofia 2024 ще се проведе между 12 и 15 юни в РЦСИ “Топлоцентрала“. Заедно с водещи специалисти и представители на независимата сцена бяха очертани приоритетите на събитието, които включват: статутът на артиста, условията на работа в Европа и в частност – България, менталното..

публикувано на 03.06.24 в 14:28
Мария Ангелова

Певицата Мария Ангелова със страст към "Поп и джаз пеене" остава вярна на фолклора

Младата певица Мария Ангелова разказа в предаването "Добър вечер, София“ как се заражда в нея любовта към фолклора. Това се случва още в ранните й години в училище, където посещава хор, в който изпълнява народна музика. По-късно започва да учи в музикална паралелка, посещава уроци по поп и джаз пеене. Кандидатства в джаз академията на Милчо..

публикувано на 03.06.24 в 12:32

В гимназията по транспорт в Сливница учат и младежи от София

Когато човек влезе в професионалната гимназия по транспорт "Н. Й. Вапцаров" - гр.Сливница, го посреща ромолът на изкуственото водопадче, което клокочи в алпинеума на фоайето. Срещу него са разположени моделите, с които абитуриентите тази година се дипломират и това са светещи, издаващи звук и работещи мотори, фарове и други части на автомобила.  През..

публикувано на 03.06.24 в 11:32
Снимката е илюстративна

Над 50% от метротрасето към кв. "Хаджи Димитър" и кв. "Левски" е изпълнено

На бъдещата автостанция „Изток“ е предвидено изграждането на интермодален възел, докъдето ще достига и метрото, съобщи пред Радио София директорът на „Метрополитен“ ЕАД проф. Стоян Братоев. „Този интермодален възел трябва във времето да се развие. В момента, ако има там метро, то няма да има кого да вози, няма да има там пътници. Затова не е..

публикувано на 03.06.24 в 10:07