Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Код: Строител

Инж. Л. Качамаков: В строителството искаме не помощи, а работа

Законът за шума трябва да се прецизира, иначе води до големи проблеми в бранша, обяснява експертът от КСБ

Инж. Любомир Качамаков
Снимка: в. „Строител“

Ограничението в Закона за шума за работа в интервала 14.00 – 16.00 часа всеки ден ще доведе до проблеми за строителния бранш. Санкциите са огромни, а спазването на формулираните забрани ще се отрази и на инвеститорите, и на строителите, и на други браншове дори.

Това подчерта пред Радио София инж. Любомир Качамаков - председател на Областното представителство на Камарата на строителите в България (КСБ) в София и вицепрезидент на Европейската федерация на строителната индустрия (FIEC).

„Забележките си сме заявявали нееднократно. Нашите работници имат принудителен престой от 14 до 16 ч. Сами преценете каква е ефективността на тези хора. С обедната им почивка работният ден се намалява до 5 часа. Това ще има и финансово отражение, защото сме длъжни да осигуряваме работниците на пълен работен ден.“

От Камарата настояват да се даде точна формулировка какво се смята за шум., защото както е сега в закона, дори боядисването с четка влиза в разрез със закона в следобедните часове. (За заведенията има възможност за замерване, но не и в строителството!)


Инж. Любомир Качамаков подчерта, че текстът за часовете от 14.00 до 16.00 часа (чл.16а, алинея 5 ) трябва да отпадне за строителите в работен ден. Скоро от КСБ са излезли и с официална аргументирана позиция по въпроса.

„Пазарната ситуация не ни позволява да заплащаме за престоя, защото това ще се отрази на цената за крайния клиент“, допълни инж. Качамаков.

Строителните работници ще бъдат дискриминирани, защото в друг бранш – например в ресторантьорството, те ще работят целодневно и ще получават пълно заплащане.

„Не искаме да тормозим хора с шум, а искаме яснота, регламент“ каза инж. Качамаков. И даде примери как е редът в това отношение в страни като Франция (забрана само между 22 и 7 сутринта в работни дни), Германия, Нидерландия, Норвегия.

По казуса в България вече има спечелено дело на трета инстанция.

Епидемията и наложителните мерки, които се приложиха, не се отразиха толкова жестоко в строителството, както в други браншове, но въпреки това от КСБ настояват работата и занапред да не спира.

„Мерките са добри, но най-добрата е осигуряване на инвестиции. Не искаме помощи от държавата, а – работа“, категоричен е инж. Качамаков.

Над 3000 обществени поръчки „чакат“ и биха дали държавна гаранция и подкрепа за заетостта в сектора.

Чуйте целия разговор на Анелия Торошанова с инж. Любомир Качамаков.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Еврозоната – поредната тема, която разделя експертите и обществото

Преди няколко дни в изданието "Политико" описват целта на България да влезе в еврозоната през 2025 г. като малко вероятна. Според техния анализ целевата дата няма да бъде постигната - заради политическата бъркотия, упоритата инфлация и неубедителната обществена подкрепа, пишат от изданието. Темата за еврото е поредната, която разделя..

публикувано на 26.04.24 в 14:55

Доброто заразява - Time heroes връчи годишните си награди за доброволчество

За седма година Time heroes връчи годишните си награди за доброволчество. От общо 181 номинации, журито отличи 15 геройски истории. „Мотивацията ни да го правим е да разказваме истории за доброто, т.е. за човешка солидарност, човечност, подадена ръка, по различен начин да се вдъхновят хората“, каза пред Радио София Наталия Иванова от Time..

публикувано на 26.04.24 в 14:35

Премиерата на “П.О.Р.Н.О.” дава старт на продуцентска къща "Гръм и Тряс"

„П.О.Р.Н.О. – Публична организация за разтуха на обществото“ е премиерното заглавие на сцената на Yalta art room на 30 април . Спектакълът е черна комедия по скечове на Ханох Левин. Режисьор е Веселин Петров - актьорът от сериалите „Клетката“ и „Есента на демона“. Печелил награда „Аскеер“ за изгряваща звезда и награда „Слави Шарков“ за млад..

публикувано на 26.04.24 в 13:55
Главен комисар Иван Георгиев

От СДВР обявиха по-строги мерки за дербито в събота

Мерките за предстоящия утре мач между Левски и ЦСКА София ще бъдат много по-стриктни от тези на предходната среща на 7 април, каза на брифинг главен инспектор Иван Георгиев, началник сектор „Масови мероприятия“ при Столична дирекция на вътрешните работи (СДВР). Полицейското присъствие ще бъде забележимо, както в крайните квартали на София, така и в..

публикувано на 26.04.24 в 13:14

Фотографска изложба представя "Изчезналите кина на София"

Фотографска изложба представя "Изчезналите кина на София". Това е най-новият проект на Програмата и L'Europeo. Тя е представена до 27.04.2024 г. в Галерия nOva art space, а от 09.07.2024 г. до 23.07.2024 г. ще бъде изложена в Галерия на открито в градинката пред Народния театър “Иван Вазов”. Пред Радио София Валерий Пощаров, Ваньо Димитров и..

публикувано на 26.04.24 в 12:49

Какво е да си шампион с поезия

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

публикувано на 26.04.24 в 12:12
Служител замерва радиационните нива в зоната на Чернобил, 22 април 2021 г.

38 години от ядрената катастрофа в Чернобил – най-тежката в света

Днес се навършват 38 години от най-тежката ядрена катастрофа в историята. В ранните часове на събота, 26 април 1986 година реактор номер четири в атомната електроцентрала в Чернобил претърпява катастрофална експлозия, изхвърляйки облаци от радиоактивен материал. Жива верига със свещи в Никозия за годишнината от аварията в Чернобил..

публикувано на 26.04.24 в 10:56